X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Mardin’de Beton Üreticileriyle Toplantı Yapıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

’de Beton Üreticileriyle Toplantı Yapıldı

  • Giriş Tarihi: 25.3.2015 14:48 Güncelleme Tarihi: 25.3.2015 15:59
MARDİN ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRÜ VEKİLİ HALİL KÖSESOY, HAZIR BETON ÜRETİMİ YAPAN FİRMALARLA BİR ARAYA GELEREK, HAZIR BETONUN STANDARTLARA UYGUN ÜRETİLMESİNİN HAYATİ ÖNEM ARZ ETTİĞİNE DİKKAT ÇEKTİ.
Mardin’de Beton Üreticileriyle Toplantı Yapıldı

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Vekili Halil Kösesoy, hazır beton üretimi yapan firmalarla bir araya gelerek, hazır betonun standartlara uygun üretilmesinin hayati önem arz ettiğine dikkat çekti.
Mardin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü çok amaçlı toplantı salonunda hazır beton üreticileriyle daha güvenli beton üretilmesi için toplantı düzenlendi. Toplantıda konuşan Mardin Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Vekili Halil Kösesoy, hazır betonun standartlara uygun üretilmesinin hayati önem arz ettiğine dikkat çekti. Kösesoy, "Hazır betonu oluşturan çimento, agrega ve katkı maddelerinin mutlaka CE işaretlemesine tabi olması gerekmektedir. Mardin’de can ve mal güvenliğini sağlayan sağlam yapıların yapılmasında hazır betonun standartlara uygun üretilmesi hayati önem arz etmektedir" dedi.
Yapı Denetimi ve Yapı Malzemeleri Şube Müdürü Alaattin Demirat ise standartlara uygun beton üreten firmalara idari yaptırım cezalarının uygulandığını söyledi. Demirat, "Ancak amaç ceza vermek değil, üreticiler tarafından kaliteli beton üretilmesini sağlayacak tedbirleri almaktır. İlimizde faaliyet gösteren hazır beton üreticilerinin standartlara uygun hazır beton üretmesi; hem prestijlerini arttıracak, hem yapıların ömrünü uzatacak, hem de olası hayati riskleri ortadan kaldıracaktır. TS EN 206-1 standarttı yürürlükten kaldırılarak, yerine TS EN 206 standarttı getirilmiştir. Standartlar arası geçiş zorunluluğundan dolayı, geçiş süresinin bitim tarihi olan 18 Aralık 2015 tarihine kadar hazır beton üreticilerinin, uygunluk değerlendirme kuruluşlarından ‘G Uygunluk Belgesi’ almaları gerekir. Hazır beton trans mikserlerinin sevk irsaliyelerinde araç plakası, santral çıkış zamanı, hava sıcaklığı ölçümü ve beton sıcaklığı ölçümlerinin mutlaka olması gerekir" diye konuştu.