X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Yabancı Öğrencilere Türkçe Öğretilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Yabancı Öğrencilere Türkçe Öğretilecek

  • Giriş Tarihi: 7.10.2015 10:28 Güncelleme Tarihi: 7.10.2015 10:33
ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ’NDE ÖĞRENİM GÖRMEK AMACIYLA MARDİN’E GELEN YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİLERE TÜRKÇE’NİN ÖĞRETİLMESİ AMACIYLA ÜNİVERSİTE BÜNYESİNDE, TÜRKÇE ÖĞRETİMİ UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (TÖMER) AÇILDI.
Yabancı Öğrencilere Türkçe Öğretilecek

Artuklu Üniversitesi’nde öğrenim görmek amacıyla ’e gelen yabancı uyruklu öğrencilere Türkçe’nin öğretilmesi amacıyla üniversite bünyesinde, Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER) açıldı.
Son dönemlerde Mardin Artuklu Üniversitesini tercih eden yabancı uyruklu öğrencilerin sayısında artış olması ve eğitimlerini Türkçe sürdürecek öğrencilerin dil öğrenme ihtiyaçlarını sağlamak için Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER) kuruldu.
Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, dil merkezinin sadece birkaç bölümde değil, üniversitenin tüm bölümlerinde eğitim ve öğretim faaliyetlerine katkıda bulunacağını ifade etti. Ağırakça, eğitimlerini Mardin Artuklu Üniversitesi’ne bağlı bölümlerde sürdürecek yabancı uyruklu öğrencilere yönelik kursların düzenlenip, Türkiye Türkçesi’nin öğretilerek, eğitim sonunda dil seviye tespit sınavlarının yapılacağını anlattı.
Farklı dillerin, dinlerin ve kültürlerin hayat imkanı bulduğu bir şehrin üniversitesinde öğrenci merkezli bir yönetim ve eğitim anlayışının inşa edilmesinin ana hedeflerinden biri olduğuna da dikkat çeken Ağırakça, “Artuklu TÖMER, üniversitemizin uluslararası anlaşma niteliğinin bir gerekliliği olarak doğmuştur. Bununla birlikte, yeni öğretim yılına hazırlık kapsamında gerçekleştirdiğimiz Senato toplantısında, üniversitemizin bütün bölümlerinde eğitim gören yerli öğrencilerimize Arapça, Kürtçe ve İngilizcenin seçmeli ders olarak okutulması kararı alındı” dedi.