X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Kar yağışı, Sapanca Gölü'nün su kalitesini artırıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Kar yağışı, 'nün su kalitesini artırıyor

  • Giriş Tarihi: 7.1.2013 15:51

SASKİ Genel Müdür Yardımcısı Toprak: -''Yağmur ve kar yağışıyla 'ndeki su seviyesi daha da yükseliyor, gölün su kalitesi artıyor''

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdür Yardımcısı Atilla Toprak, yağmur ve kar yağışıyla 'ndeki su seviyesinin yükseldiğini belirterek, gölün su kalitesinin arttığını bildirdi.

Toprak, yaptığı yazılı açıklamada, kar yağışıyla Sapanca Gölü'nün işletme kotunun 31,16 metreye yükseldiğini kaydetti.
Geçen yılın yağış açısından verimli geçtiğini hatırlatan Toprak, kar yağışıyla ilerleyen günlerde su sıkıntısı yaşamayacaklarını ifade etti.
Toprak, şunları belirtti:
''Göl, şu an için işletme kotu olan 29,90 ile 32,18 arasındaki 31,16 kotunda. Bu, mevsim normallerinin üzerinde gittiği anlamını taşıyor. Üst sınır olan 32,18'e ulaştığında Çark Deresi'ni besleyen kapakları açıyoruz. Kar suyunun erimeye başlamasıyla bu üst sınıra çok rahat şekilde ulaşılacağımızı hesaplıyoruz.

Kar ve yağmur yağışlarıyla Sapanca Gölü'ndeki su seviyesi daha da yükseliyor, gölün su kalitesi artıyor. Kar yağışı doğal bir depo işlevi görüyor. Kar suları yüksek kesimlerde uzun süre erimeden duruyor. Ayrıca bu bölgelerde yerleşimin olmaması bu doğal kaynağın kirlenmeden, yüzeysel ve yeraltı sularının beslenmesini sağlıyor. Bu sayede içmesuyu kalitesi mineral değerleri bakımından önemli artış sağlıyor.''