Sındırgı ormanlarında artan çamkese böceğiyle mücadele ediliyor

Giriş Tarihi: 18.2.2013 15:59

Balıkesir'in Sındırgı ilçesinde, çamkese böceği tehlikesi başgösterdi. Sındırgı Orman İşletme Müdürlüğü "dumansız yangın" olarak bilinen ve özellikle kızılçam ağaçlarında yoğun olarak görülen bu zararlıyla mekanik ve biyolojik mücadele ediyor.

Kozlu köyü civarındaki genç kızılçam ağaçlarında mekanik, diğer yerlerde ise çamkese böceğini yiyen "phryx caudata" adlı larva parazitin çoğalması için uygulanan adacık yöntemiyle biyolojik mücadele yapılıyor. Sındırgı Orman İşletme Müdürlüğü bünyesinde bulunan Seydan, Ulus, Bulak, Yüreğil ve Merkez şefliklerinin, bu amaçla 50 adacık yaptığı bildirildi.

Çamkesenin bin 100 hektar alanda etkili olduğunu belirten Sındırgı Orman İşletme Müdürlüğü Ulus Şefi Sinan Ünalan, "Ormanlık alanlarda kurulan adacıklarda, çamkese zararlısını yiyen böceklerin üremesine ortam sağlanarak gelecek yıllarda tabiatın dengesinin korunması planlanıyor. Phryx caudata, diptera takımı tachinidae familyasından bir sinek olup yılda iki jenerasyon verir.

Birinci jenerasyon erginleri, beşinci safhadaki çamkese larvalarının üzerine yumurtlayarak parazitler. Toprakta pupa olurlar. Kasım sonu ve aralık başında çıkan ikinci jenerasyon erginleri, üçüncü safhalarında olan çamkese larvalarını parazitler. Bu çok etkili olan parazitin çoğalmasına yardım için adacık yönteminin yaygın hale getirilmesi şarttır." dedi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Sındırgı ormanlarında artan çamkese böceğiyle mücadele ediliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz