Taş Mektep satılıyor!

Giriş Tarihi: 7.4.2013

Bursa'da 108 yıllık geçmişi olan Taş Mektep satılacak. Restorasyon için bütçe olmaması nedeniyle satışa çıkartılan tarihi Taş Mektep'in 3 milyon liraya satılması planlanıyor

Mudanya'ya bağlı Trilye beldesinde 108 yıl önce kurulan ve Rum Lider, Başpiskopos Makarios'un da eğitim aldığı tarihi Taş Mektep, restorasyon için bütçe bulunamaması nedeniyle satışa çıkartılıyor. Restorasyon için yaklaşık 8 milyon liranın gerektiğini ve bu bütçeyi karşılayamayacakları için belediye meclis kararı aldıklarını belirten Trilye Belde Belediye Başkanı Ali Turan, "Taş Mektep'in restorasyonunu yaptırmaya gücümüz yok. Restorasyon olmazsa bu bina çökecek. Bu nedenle mecliste satışını gündeme getirdik. Karar çıktı. Ancak satışını yapabilmemiz için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı'ndan gerekli izinlerin çıkması gerekiyor. Oluru alırsak, 3 milyon liraya satmayı planlıyoruz dedi.

ARAPLAR VE RUMLAR TALİP

Arapların da Taş Mektep'e talip olduğunu belirten Başkan Turan, "Ancak geçen yıl Kemerli Kilise'yi alan Fener Rum Patrikhanesi de satın almak istiyormuş. Taş Mektep'i alan restorasyonu tamamlandıktan sonra büyük olasılıkla otel olarak kullanacak. Biz de aldığımız parayla beldemize, terminal alanı, otopark, meslek lisesi alanı, düğün salonu ve futbol sahası yapmayı düşünüyoruz" diye konuştu.
ARKADAŞINA GÖNDER
Taş Mektep satılıyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz