X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Çılgın proje rafa kalktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Çılgın proje rafa kalktı

  • Giriş Tarihi: 16.11.2014
Çılgın proje rafa kalktı
Çılgın proje rafa kalktı

Eski Valisi Şahabettin Harput'un çılgın projesi Dağyenice Termal Köyü'ne bir darbe de Danıştay'dan geldi. Tarım arazisinde yükselecek köy, Çevre Düzeni Planı'na aykırı bulundu

'da 6 yıl görev yaptıktan sonra merkeze çekilince emekliliğini isteyen, daha sonra ise Fethullah Gülen Örgütü'ne ait Orhangazi Üniversitesi'ne Mütevelli Heyeti Başkanı olan Şahabettin Harput bu kez de çılgın projesinin iptali ile gündeme geldi. Daha önce Mimarlar Odası, Ziraat Mühendisleri Odası ve Bursa Barosu'nun iptali için dava açtığı 'Dağyenice Termal Köyü Projesi' bu kez de Danıştay engeline takıldı. Bursa'daki sivil toplum örgütlerinin açtığı davayı görüşen Danıştay 6'ncı Dairesi projenin iptal edilmesine hükmetti. Proje için tarım arazisinin tercih edilmesi ve 7 kat yapılaşma izni verilmesini doğru bulmayan Danıştay, Çevre Düzeni Planı'na aykırı olduğu, çevresiyle uyumsuzluk gösterdiği, Dağyenice Sulama Göleti içinde yer aldığı ve bölgede toplulaştırma yapılmış tarım arazilerinin bulunduğu gerekçesiyle projeyi iptal etti. Böylece 2 milyar dolarlık proje, valilik bütçesinden yapılan onca tanıtım masrafına rağmen rafa kaldırıldı.

ÖNCE KEŞİF YAPILDI
Mimarlar Odası Bursa Şubesi, 1/25000'lik planı tamamlanarak Kültür Bakanlığı onayından geçen Dağyenice Termal Tatil Köyü Projesi'nin iptali için Danıştay'a dava açtı. Yüksek mahkeme, dosyayı görevsizlikle Bursa'ya gönderdi. 1. İdare Mahkemesi, değeri 2 milyar doları geçen dev projenin akıbeti için keşif kararı verdi. Mahkeme hakimi, Mersin ve Adana'dan gelen toplam 3 kişilik bilirkişi heyeti ve davacı Mimarlar Odası Bursa Şubesi Avukatı Hulusi Tığlıoğlu ile davalılar Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Osmangazi Belediyesi ile davaya müdahil olan Bursa Valiliği avukatları, köyde keşif yaptı.

DANIŞTAY KARARINI VERDİ

Yapılan keşfin ardından heyet görüşlerini mahkemeye bildirdi. Hazırlanan dosyayı inceleyen Danıştay 6'ıncı Dairesi, Bursa Dağyenice Termal Turizm Merkezi'nin 1/2500 Ölçekli Çevre Düzeni Planı'na ve 1/100000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı'na aykırı olduğu, çevresiyle uyumsuz olduğu, Dağyenice Sulama Göleti içinde yer aldığı ve bölgede toplulaştırma yapılmış tarım arazilerinin bulunduğu gerekçesiyle iptal etti.

MÜTEAHHİT BİLE DIŞARIDANMIŞ
Eski Vali Harput'un hayal olan Dağyenice projesinin müteahhidinin bile İstanbul'dan olduğu ortaya çıktı. Bu duruma Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de tepki gösterdi. Altepe "Dağyenice projesi İstanbul'dan bir firmaya verilmişti. İstanbul'dan bir sunucu getirilmesine bile karşıyız. Bursa her işini kendi yapabilir. Bu projeye nedense bir süre ara verilmişti. Dağyenice ile ilgili şu an sıkıntı var sanırım. Bu proje şu anda yürümüyor' dedi.

kalan karakter 1000

mehmet zaid oruç mehmet zaid oruç

ben dağyenice köyünün yerlisiyim burda yani termal tesisi yapılması planlanan yerde arazilerimiz var ne tarım nede başka bişey için kullanamıyoz nedeni yeterli verim alamadımz için mimarlar odası burlarının tarım arazisi oldunu sölüyo bunun için dava açmış kimse bu mimarlar odası başkanı gelsinde dağyenice köyüne bize anlatsın burda nasıl tarımdan para kazana bilcemizi burda kurulcek termal tesisi doğancı atlas ve dağyenice sakinleri olarak yapılmasını istiyoruz bu sadece benim deyil üçtane köyün ortak fikridir ayrıca bursanın ve türkiyenin turizim açısından önemli oldunu düşünüyoruz yetkililere sesleniyorum sessiz kalmayın destek bizden yapmak sizden gereğinin yapılmasını ve bu termal tesis projesinin devam etmesini istiyoruz

Aynı Görüşte misiniz?
evet69
hayır0
cevapla 02.12.2014 11:58
yusuf kaymaz yusuf kaymaz

Dağyenice Termal projesi rafa kalkmadı halen yapımı devam ediyor bu habere fazla sevinmeyelim çünkü bu yatırım projesi bursanın değil tüm türkiyenin o yüzden rafa kaldırıldı diye sevinenleri kınıyorum lütfen projemize tüm halk olarak destek cıkalım elin yabacıları ta avrupadan gelip projeye destek verirken sizlerin bu tutumunu anlamak imkansız . tarım arazisinde yükselen köy diye iptal edilmeye calışılan yatırımdan önce lütfen diğer yapılan sessiz kalınan bursa ovasına yapılan binlerce göktelen yatırımları acaba 3 sınıf arazilerimi önce bunu sorgulamak lazım sonra ,ve halen ova ve 1.sınıf tarım arazileri imar planına acılırken dağyenice bence sonlardan 1.gelir bu yüzden yapılanları görmezden gelmeyelim bursamızın ve türkiyemizin kaderiyle oynayarak turizm gelirlerinden oluşacak payları heba etmeyelim bu bir milli servettir ama anlayana bizler en yakın zamanda otelleri bölgemizde sabırsızlıkla bekliyoruzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet80
hayır0
cevapla 27.11.2014 14:09
EMİN EMİN

EVET BUNCA YAPILAN PARALARA ZİYAN VE KAÇTANE KÖYÜN HALKININ HAYALLERİ VE YAPILACAK OLAN YERİN BOŞ DURMASI VE KÖYLÜNÜN UMUDU PARA KAZANAMAMASI HERKESİN BEKLENTİSİNİ BOŞA ÇIKMASI BOŞMUYDU BURSA HALKI OLARAK OVADAKİ YEŞİLİ BİTİRİP DOĞAYI YOK EDİLMEKTENSE TURİZM BÖLGESİ 7 KAT DEĞİLDE 4 KAT YAPILMASI OLANAKSIZMI. BU İŞİ BURADA BIRAKMAYALIM SONUNA KADAR GÖTÜRÜP YENİ BİR PROJE ADIMI ATILIP YARIM KALAN İŞİ BİTİRTİP BURSAMIZI KALKINDIRALIM BENCE ORAYA YAPILACAK OLAN BU GÜZEL PLANDAN DOLAYI OKADAR ÇOK KÖYLÜ EKMEK YİYECEKKİ ARTIK GERESİ DEVAM ATSİN DERİM SAYGILARIMLA BURSA HAKINDAN BİR VATANDAŞ.TEŞEKÜRLER

Aynı Görüşte misiniz?
evet63
hayır0
cevapla 28.11.2014 14:13

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.