X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Köy çocuklarına yardım köprüsü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Köy çocuklarına yardım köprüsü

  • Giriş Tarihi: 30.11.2014
Köy çocuklarına yardım köprüsü
Köy çocuklarına yardım köprüsü

Köy okullarına kütüphane kurmak amacıyla başlatılan "Ülkem İçin Değer Projesi", şimdiye kadar 3 ilde uygulandı. Çalışmalar kapsamında üniversite öğrencileri köy çocuklarına toplanan yardımları ulaştırarak destek oluyor

İstanbul Sancaktepe Belediyesi Genç Gelecek Üniversite Konseyi'nce hayata geçirilen "Ülkem İçin Değer Projesi" kapsamında iller ikili eşleştirilip köy okullarında öğrencilerin ihtiyaç duyduğu malzemeler, üniversiteliler tarafından gönüllülük esasıyla toplanarak ulaştırılıyor. Şimdiye kadar Çanakkale, Kars ve Şanlıurfa'da bazı köy okullarına yardımlarda bulunan gönüllü öğrenciler, projeye desteği artırıp 4 yılda 81 ile ulaşmayı hedefliyor. Projenin Bursa Temsilcisi Semra Kaya, ülke genelinde eğitim seferberliği oluşturmak amacıyla çıktıkları yolda, çalışmalarına şimdilik 22 üniversiteden öğrenci topluluklarının katıldığını söyledi.

'YURT ÇAPINA YAYILSIN'
Köy okullarındaki yardıma muhtaç çocuklarla abla-kardeş ve ağabey-kardeş ilişkisi kurarak bir, bütün ve büyük olduklarını simgelemek istediklerini vurgulayan Kaya, söz konusu öğrenci topluluklarının, ikişerli olarak iller arasında eşleştirildiği bilgisini verdi. Bu eşleştirme sonucu şimdiye kadar Çanakkale, Kars ve Şanlıurfa'daki bazı köy okullarına yardımlarda bulunulduğunu dile getiren Kaya, Uludağ Üniversitesi Genç Eğitimciler Topluluğu olarak Sivas'ta bir okula kütüphane kurulmasının yanı sıra bina onarımı, sıra, okul tahtası gibi konularda destek olacaklarını anlattı. Kaya, projenin yurt çapına yayılmasını ümit ettiklerini ifade ederek, şöyle konuştu: "Sivas'taki arkadaşlarımız gelirken, köy okulumuz için kitaplarını, çantalarını, oyuncaklarını getiriyor. Biz de giderken götürüyoruz. Bize belediyelerimiz, özel okullarımız, kurumlarımız ve meslek liselerimiz destek oldu. Okulumuzun sıraları konusunda Mimar Sinan Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nden destek aldık. Oradaki hocalarımız bize okulun sıralarını, mobilya bölümlerinin yapabileceklerini söyledi. Sadece tahta istemiştik ama bize yeni sıralar, tahtalar, askılar ve panolar yapacaklarını söylediler. Bu bizim için bulunmaz bir mutluluk. Boya konusunda yine bir meslek lisemiz yardımcı oldu. Soba, kömür, kırtasiye malzemeleri, belediyelerce karşılandı. Sivas'tan Bursa'ya gelecek arkadaşlarımız için ayrıca bir kültür gecesi düzenlenecek." Projenin sürdürülebilirliğinin, yardımların devam etmesine bağlı olduğunu aktaran Kaya "Bu sene 22 ilimize ulaşmayı düşünüyoruz ama bunu 4 yıl sürdürüp Türkiye'nin 81 iline yardımlarda bulunmayı hedefliyoruz. Ülkemiz için bir şeyler yapmak istiyoruz" ifadesini kullandı.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.