X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 'Köyümüzün kadınları' sergide görücüye çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

'Köyümüzün kadınları' sergide görücüye çıktı

  • Giriş Tarihi: 29.3.2015
'Köyümüzün kadınları' sergide görücüye çıktı
'Köyümüzün kadınları' sergide görücüye çıktı

Bursa Büyükşehir Belediyesi Araştırmalar Merkezi kentin 200 köyündeki kadınların yaşam tarzını fotoğrafladı. Ressam Şefik Bursalı Sanat Merkezi'nde izlenime açılan sergiyi 10 günde yaklaşık 3 bin kişi gezdi

Büyükşehir Belediyesi Bursa Araştırmalar Merkezi'nin( BAM) çalışmaları kapsamında hazırlanan sergide Bursa'nın 200 köyündeki kadınların yaşam tarzı ve kültürü çarpıcı karelerle fotoğrafa yansıdı. BAM Araştırmalar Koordinatörü Işık Demir, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'den ciddi destek aldıklarını kaydetti. 'Bursa köylerinde somut olmayan kültürel miras projesi' kapsamında yürütülen çalışmaların küçük ama önemli bir bölümünü Bursalılarla buluşturduklarını açıklayan Demir, "Köylerde kadınların el sanatları çalışmaları, söyledikleri türküler, yaptıkları yemekler günlük detay sergide en ince ayrıntısına kadar yer alıyor" dedi.

KÖYLÜLER DESTEK VERİYOR

Kışın yoğun çalışma temposu içinde olduklarını söyleyen Demir, köylülerden çok içten destekler aldıklarını ve bu durumdan çok etkilendiklerini anlattı. BAM'ın, 'Bursa köylerinde somut olmayan kültürel miras projesi' çerçevesinde 3 yılda 130 köyde yaptığı araştırmalar 8 ayrı kitapta toplandı. 130 köydeki kültürel yaşam kayıt altına alındı. Bu çalışmanın birçok kente ve UNESCO'ya örnek olması bekleniyor. Kırsal kesimde kültürel yaşamın araştırmasına 100'ün üzerinde insan destek verdi.