X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER AA'dan izinsiz fotoğraf kullanımına suç duyurusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

AA'dan izinsiz fotoğraf kullanımına suç duyurusu

  • Giriş Tarihi: 15.4.2014 12:37

AA, yayımladığı fotoğrafları izinsiz kullanan Taraf ve Zaman gazeteleri ile Cihan Haber Ajansı hakkında suç duyurusunda bulundu.

Anadolu Ajansı, yayımladığı fotoğrafları izinsiz kullanan Taraf ve Zaman gazeteleri ile Cihan Haber Ajansı hakkında suç duyurusunda bulundu.

AA foto muhabiri Sefa Karacan tarafından çekilen ve "Galatasaray Odeabank'ta Avrupa'nın en büyüğü olmanın sevincini yaşıyor" başlığı altında 13 Nisan saat 18.12'de yayına verilen fotoğraflar, aynı gün saat 20.28'de Cihan Haber Ajansı'nın sayfasına konuldu.

Fotoğraflar, AA'ya abone olmayan Zaman gazetesinin 14 Nisan'daki nüshasında "Cihan Haber Ajansı" imzalı, Taraf gazetesinde ise imzasız olarak kullanıldı.

AA'ya ait fotoğrafları kendi imzasıyla kullanan Cihan Haber Ajansı'nın bu eylemi, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununda "suç" olarak tanımlanıyor.

Ayrıca haberlerin, hukuk dışı yollardan alınarak yayımlanması ve çoğaltılması 57 sayılı AA'nın Malları ve Personeli Hakkında Kanunu, Türk Ceza Kanunu, Basın Kanunu ve Türk Ticaret Kanunu'nun ilgili maddelerine aykırılık teşkil ediyor.

Öte yandan Taraf, AA'nın hukuki girişimlerine rağmen, ulusal gazetelerde geniş yer bulan, AA'ya ait "Twitter yetkilileri BTK'ya geldi" başlıklı fotoğrafı, bugünkü nüshasında da izinsiz kullandı.

İzinsiz kullananlara ceza

Anadolu Ajansı'nın haber ve fotoğraflarını izinsiz kullandıkları tespit edilen basın kuruluşlarıyla ilgili çeşitli tarihlerde yaptığı suç duyuruları kurum lehine sonuçlanmıştı.

Hatay 3. Asliye Ceza Mahkemesi, AA'nın 6 Aralık 2011 tarihli "pirinçteki arsenik tehlikesi" ile "Bağdat güne patlamalarla uyandı: 23 ölü" haberlerini, izinsiz kullanan Hatay Gazetesi Yazıişleri Müdürü Mithat Kalaycıoğlu'nu 1 yıl 15 gün hapis cezasına çarptırdı. Sanığın iyi halini dikkate alan mahkeme, cezayı erteleyerek, Kalaycıoğlu'nun 1 yıl 2 ay denemeye tabi tutulmasına hükmetti.

Ereğli 1. Asliye Ceza Mahkemesi de AA'nın haberini izinsiz kullanan "erhaber.com" internet sitesinin sahibini, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun "manevi, mali veya bağlantılı haklara tecavüz suçu" kapsamındaki 71. maddesinin 1. fıkrası uyarınca 365 gün karşılığı adli para cezasına çarptırdı. Mahkeme sanığın ekonomik ve şahsi hallerini de gözönünde bulundurularak sanığın 7 bin 600 lira para cezasına çarptırılmasına hükmetti.

AA'nın, "www.karsmanset.com" isimli internet sitesinin haberleri izinsiz kullandığı gerekçesiyle 2014'te savcılığa yaptığı müracaat da ajans lehine sonuçlandı. Mahkeme, sanıklardan birine 1 yıl hapis cezası verip, bu cezayı denetim hükümlerini uygulayarak ertelerken, diğer sanığı 365 gün adli para cezasına çarptırdı.

Bu davalar AA'nın haber ve fotoğraflarını izinsiz kullananlara verilen cezalara örnek teşkil ediyor.

kalan karakter 1000

ERDEM ERDEM

BURDAN HABER SİTE SAHİPLERİNE SESLENİYORUM BİZCE BURDA BÜYÜK BİR HAKSIZLIK VAR MESELA BİR AJANSIN MUHABİR BİR OLAYI GİDİP HABER YAPIYOR DİYELİM PEKİ O OLAYA KONU OLAN KİŞİYADA KİŞİLERE TELİF HAKKI ÖDÜYORMU YADA OLAYI KENDİMİ GERCEKLEŞTİRİP SONRADA ONU HABER YAPIYOR
YANİ KISACASI HABER MUHABİRİ DE OZAMAN OLAYA KONU OLAN KİŞİ YADA KİŞİLERE PARA ÖDESİN BU REMEN HABER ALMA ÖZGÜRLÜGÜNE DARBEDİR SİTE SAHİPLERİNE SESLENİYORUM GİDİN MAHKEMELERDE HAKKINIZI ARAYIN

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 01.07.2014 15:20

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.