X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Cumhuriyet depremi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Cumhuriyet depremi!

  • Giriş Tarihi: 30.1.2015 22:10 Güncelleme Tarihi: 31.1.2015 19:57
Cumhuriyet depremi!
Cumhuriyet depremi!

Son dönemde Pensilvanya medyasına ve savcılara çanak tutan 'ni Fethullah de kurtaramadı. Gazete i tiraj ve itibar kaybı nedeniyle görevinden alındı.

Yıllarca laik kesimin sıkı takipçisi olduğu Balyoz, gibi davalarını başlatan savcı ve sorumluların aklanma merkezi haline gelmesini kabulllenmeyen okuyucuların tepkisi tirajlara yansıyınca görevden almalar başladı. Charlie Hebdo dergisinin Türkiye 'temsilciliğini' de üstlenen gazeteye okuyucunun tepkisi sert olunca gazete i sessiz kalamadı. Kısaca kan kaybeden Cumhuriyet gazetesini ne alçak karikatür ne de Fethullah kurtarabildi.

Cumhuriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, Cumhuriyet gazetesindeki yönetim değişikliğiyle ilgili açıklama yaptı.

Açıklama Cumhuriyet Gazetesi'nin internet sitesinden yayınlandı. Gazetenin yayın yönetmeni Utku Çakırözer'in görevden alındığı duyurulurken Genel Yayın Koordinatörü Murat Sabuncu ve Yazı İşleri Müdürü Ayşe Yıldırım Başlangıç'ın istifa ettiği vurgulandı.

Diğer yandan Gerçekgündem'in haberine göre Cumhuriyet, yeni Genel Yayın Yönetmeni belli olana kadar Güray Öz'e emanet olacak. Cumhuriyet'in Genel Yayın Yönetmenliği koltuğu için gazetenin başarılı müdürlerinden Aykut Küçükkaya'nın da adı geçiyor.

İCRA KURULUNDAN AÇIKLAMA


İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Öncelikle belirtmek isteriz ki, Mustafa Kemal Atatürk'ün adını koyduğu Cumhuriyet gazetesinin temel yayın ilkeleri ve politikaları doğrultusunda yayınının daha etkili şekilde ve gelişerek devam edeceğinden, demokrasi, insan hakları, eşitlik, sosyal adalet, laik ve demokratik cumhuriyet, özgürlükler ekseninde yerleşmiş ve kökleşmiş olan yayıncılık anlayışının sürdürülmesi için çaba gösterileceğinden kimsenin kuşkusu olmamalıdır.

Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu'nun bugün yapmış olduğu toplantıda, Cumhuriyet gazetesi yayın yönetiminde yaşanan uyumsuzluk ve anlaşmazlıkların sürdürülemez bir iş ilişkisi noktasına geldiği, bunun yarattığı olumsuzlukların kurumsal yapıda da aksamalara neden olduğu değerlendirilmiştir.

Öte yandan gazete satışlarının daha üst seviyelere çıkarılması, gazetemizin daha geniş okur kitlelerine ulaştırılabilmesi bakımından yayın yönetiminde bir değişimin uygun ve gerekli olacağı kanaati oluşmuştur.

Bu durumda yayın yönetiminin tümüyle yeniden yapılandırılmasının, bu nedenle de Genel Yayın Yönetmeni Utku Çakırözer, Genel Yayın Koordinatörü Murat Sabuncu, Yazı İşleri Müdürü Ayşe Yıldırım Başlangıç'ın mevcut görevlerinden ayrılmalarının uygun olacağı sonucuna varılmıştır.

Bu nedenle,

1- Utku Çakırözer'in Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği ve İcra Kurulu üyeliği görevinden alınmasına,

2- Genel Yayın Koordinatörü Murat Sabuncu ve Yazı İşleri Müdürü Ayşe Yıldırım Başlangıç'ın yönetimin alacağı kararların önünün açılabilmesi bakımından bu görevlerinden istifa ettiklerini İcra Kurulu'na önceden bildirdikleri anlaşıldığından, istifalarının kabulü ile bu konuda gereğinin İcra Kurulu'nca yapılmasına,

3- Boşalan İcra Kurulu üyeliğine vakıf yönetim kurulu üyesi Hakan Kara'nın atanmasına,

4- Genel Yayın Yönetmenliğine yeni görevlendirmenin daha sonra yapılmasına,

5- Geçici yayın yönetiminin İcra Kurulu tarafından belirlenecek şekilde yürütülmesine, oybirliğiyle karar verilmiştir."

kalan karakter 1000

taylan taylan

Allahın dinine onun nebisine dil uzatanlar bu dünyada yarın ahirette huzur mu bulacaklarını sanıyorlar.bu acizler allahın tuzaklarını hiç düşünemezler, çünkü herşeyin ellerinde olduğunu sanırlar, ama allah o kalpleri mühürledimi artık onu açacak anahtar yoktur

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 01.02.2015 01:06
silivri silivri

Ahlaksızca vatan hainlerinin yanında yer alıp dinimizle oynayan dinsizlrin yanında yer alan pisliklerin bu ülkede iş yapamıyacaklarını bu millet onlara tattıracaktır

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 31.01.2015 22:06
İzzettin Algür İzzettin Algür

Yazıklar olsun Bir Cumhuriyet bir ekmek derdik şimdi pensilvanya'' nın kuruğuna takıldı Artık nefret ediyorum cumhuriyetten

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 31.01.2015 19:09
İzzettin Algür İzzettin Algür

68 Kuşağından biri olarak şunu diye bilirim. Yetmişli yıllarda bir sloganımız vardı; Bir ekmek bir Cumhuriyet yani cebimizde yemek için ekmek ve bir Cumhuriyet gazetesi için para mutlaka bulundururduk. şimdi ise Gazetenin düştüğü şu duruma çok üzülüyorum.Biz devrimciler Maksim Gorki nin ''Ana'' romanını da okurduk.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 31.01.2015 19:06
ASAKİR ASAKİR

hangi devletin uşaklığını köpekliğini yapıyorsunuz?.ABDnin mi yoksa İSRAİL in mi?

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 31.01.2015 16:06

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.