X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Öğretmenlere 145 Lira zam geliyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Öğretmenlere 145 Lira zam geliyor!

  • Giriş Tarihi: 2.5.2014 14:17

Milyonlarca kişinin beklediği torba yasa tasarısı, önümüzdeki günlerde TBMM'ye sunulacak.

Çalışma hayatı ve sosyal güvenlik alanında önemli düzenlemeler için geri sayım devam ediyor. Milyonlarca kişinin beklediği torba yasa tasarısı, önümüzdeki günlerde TBMM'ye sunulacak. Sendikalar tarafından Toplu sözleşme masasında gündeme getirilen ancak Kamu Personeli Danışma Kurulu'na bırakılan sorunlardan biri öğretmenlere nöbet ücreti konusuydu. Öğretmen ve idareciler dışında diğer kamu kurumlarında nöbet tutan personellere ücret ödeniyor. Okullarımızda günlük 8 saate kadar nöbet tutan öğretmenlere hiçbir ücret ödenmiyor. Öğretmenlerimiz nöbetleri angarya olarak görüyor ve nöbet tutmak istemiyor. Nöbet tutan öğretmen ve idarecilere 4 saate kadar ek ders ücreti talep edilmektedir.

SENDİKALARIN TALEBİ

Gazete Kamu'da yer alan habere göre; Eğitim-Öğretim hizmet kolunda yetkili sendika olan Eğitim Bir-Sen yetkilileri, "Eğitim kurumlarında görevli yönetici ve öğretmenlerce fiilen yerine getirilen nöbet görevi karşılığında, nöbet tutulan her gün için 4 saat ek ders ücreti ödenir" talebinin yerine getirilmesi için mücadelelerinin süreceğini ifade ederek, "Çoğu kurumda nöbetin bir karşılığı varken, eğitim hizmet kolunda bunun bir karşılığının olmaması adil değil. 'Beleş Nöbete Hayır' diyoruz." dedi.

EK DERS EN AZ 145 LİRA ARTACAK!

Torba yasa tasarısının içerisinde öğretmene nöbet görevi için 4 saat ek ders ücret verileceğine dair madde yer alırsa öğretmenler ayda en az 16 saat daha fazla ek ders ücreti almış olacak. Yani öğretmenlerin ek derslerinde 145 TL artış olacak. Bazı aylarda nöbet artışı 180 TL'yi bulacak. Nöbet ücreti öğretmenler dışında okul idarecilerine de verilecek. Ücretli öğretmenler de nöbet ücreti alacak.

NÖBET ÜCRETİ 4 SAATTEN FAZLA ÖDENMEYECEK!

Öğretmene nöbet görevi için haftada en fazla 4 saat ek ders ücreti verilecek. Haftada 2 defa nöbet tutan idareci ve öğretmenlere ayrıca ikinci nöbet ücreti ödenmeyecek. Yani iki defa nöbet öğretmene 8 saat ek ders ücreti ödenmeyecek.

TASARIDA NÖBET EK DERSİ YER ALMAZSA NE OLACAK?

Eğitim Bir-Sen'in yasa tasarısında nöbet ücretiyle ilgili madde yer almaması halinde tasarının komisyonda görüşülmesi sırasında nöbet ücreti maddesini önereceği belirtiliyor. Son çare olarak da TBMM'de yasa tasarısı görüşülürken nöbet ücreti maddesinin eklenmesi gündeme gelecek. Tasarının Haziran ayında yasalaşması bekleniyor. 4 saat nöbet ücreti yasalaşırsa öğretmenlerimiz 2014-2015 Eğitim-Öğretim yılından itibaren nöbet için ek ders almaya başlayacaklardır.

kalan karakter 1000

trex trex

öğretmenler günü yaklaşıyor ya ATIŞ SERBEST

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 15.11.2014 21:01
hakan hakan

durum nedir?

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 06.11.2014 23:02
poyraz05 poyraz05

bu milli eğitim bakanlığında ?ğretmenlerden başka ?alışan yok galiba nerde bunun hizmetlisi memuru şefi kalorifercisi ş?f?r? allah akıl fikir versin .

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır2
cevapla 24.10.2014 08:54
öğretmen öğretmen

az daha çalışıp öğretmen olsaydın bavullarla paraları çalanların peşine düş önce...

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 03.03.2015 20:30
Selim Selim

Hani öğretmenlere zam geliodu

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 03.09.2014 19:44
cem cem

inşallh..

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır3
cevapla 02.05.2014 23:07
ecem ecem

çok az alıyorlardı zaten yılın altı ayaı tatil yapan memur

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır10
cevapla 14.10.2014 15:58

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.