X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Kar Şerbetini Gören Camiye Koştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Kar Şerbetini Gören Camiye Koştu

  • Giriş Tarihi: 5.7.2015 10:18 Güncelleme Tarihi: 6.7.2015 09:09
MUĞLA’NIN BODRUM İLÇESİNDEN BULUNAN TEPECİK CAMİİ'NDE DAĞITILAN KAR ŞERBETİ, TERAVİHTEN ÇIKAN CEMAAT İLE YERLİ VE YABANCI TURİSTLERİN İLGİ ODAĞI OLDU.
Kar Şerbetini Gören Camiye Koştu

’nın Bodrum ilçesinden bulunan Tepecik Camii’nde dağıtılan kar şerbeti, teravihten çıkan cemaat ile yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oldu.
Bu yıl 5’cisi düzenlenen ’Kar Şerbeti Şenliği’ yoğun ilgi gördü. Yılda bir kez Ramazan ayında düzenlenen Kar Şerbeti Şenliği cami önünde dağıtıldı. Teravih namazının ardından kış mevsiminde depolanan kar kuyularından getirilen kar ve pekmezle yapılan kar şerbeti vatandaşlara dağıtıldı. Kar şerbetini yapan Bekir Çam, Osmanlı döneminden kalan bir kültür olduğunu belirterek, “Kar şerbeti dede mesleğimiz oluyor. Bodrum’a getirdikleri kar şerbetini; 300 kilometre uzaktan ve deniz seviyesinden 2 bin 400 metre yükseklikteki Sedir Yaylasında kış aylarında mağaralarda depolanan kar ile üzüm pekmezi ile hazırlanıyor. Dede mesleğini yaşatırken geleneksel ve doğal lezzetlerin kültürümüzün yaşatılması gereken doğal ve serinletici bir ürünü kar şerbeti” dedi.
Tepecik Camii İmamı Yüksel Kılınçarslan ise hayırseverlerin yardımıyla bu etkinliği yaptıklarını kaydetti.