İstanbul'un ilk dönüşecek 18 ilçesi! - Sayfa 1 - Galeri - Yaşam - 10 Ekim 2015 Cumartesi

İstanbul'un ilk dönüşecek 18 ilçesi!

ATAŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI BATTAL İLGEZDİ:

Ataşehir Belediyesini oluşturmanın ardından, ilk olarak mahallelerin sorunlarını belirleme çalışmalarında, 17 mahallemizin neredeyse tamamının yoğun sorunları olduğu gerçeği ile karşılaştık.

Sorunları çözmek için yaptığımız planlamaya uygun öncelikli bölgeleri ve acil çözümlenmesi gereken sorunlara belediyemizin olanakları ile katkıda bulunacağımız yerleri değerlendirip, 2 bölgede hemen uygulamaya ilişkin çalışma başlattık.

Bu iki bölgeden biri Yenişehir mahallesindeki İmar İskan Bloklarının bulunduğu bölge. Bu bölge de 1290 konut bulunuyor. Bu konutların depreme karşı yeterli dayanıklılığı gösteremeyeceğine ilişkin üniversiteden alınmış raporlar bulunduğunu tespit ettik. Bu binaların derhal yıkılıp yerine güvenli ve çağdaş binaların yapılmasına ve bizim kentsel dönüşüm anlayışımızı gösteren insanları bulundukları yerde yaşatacak “Yerinde Kentsel Dönüşüm” için çözümler aradık.

TOKİ ve İBB ile yapılan görüşmeler sonucu bu bölgeye yeniden plan yapmanın gerekli olduğuna karar verdik. Kamu arazilerini kapsayacak şekilde yapılacak bir plan ile 57 metrekare brüt daireye karşılık 140 metrekare brüt lüks konutlar üretip hak sahiplerine vermeye karar verdik.

TOKİ Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Emlak Konut ile proje ortaklığı yaparak projeye devam edeceğiz. Depreme karşı hiçbir can güvenliği olmayan yaklaşık 4000 insanımıza inşaat yapım süresince kira yardımı da yaparak, daha büyük, lüks ve güvenli binalara taşıyacağız.

İkinci projemiz Atatürk Mahallesi Emekevler Bölgesi ile Barbaros Mahallesi dere kenarındaki gecekondularla ilgili. Emekevler’deki ise mülkiyeti belediyemize ait olan arazi üzerinde TOKİ ile yapılan bir plan çalışması sonucu 57 dönümlük bölümü imara açılarak, bu bölgedeki mevcut 630 gecekondunun yıkılarak yerine 100 metrekarelik daire verecek şekilde projeyi tamamlayıp hazırlık ihalesini yaptık, gecekonduların tespit ve enkaz bedellerini ve daire maliyetlerini belirledik, neredeyse geri alınmaksızın ya da çıkan maliyet farkıyla dairelerini verip 630 gecekondunun dönüşümünü gerçekleştireceğiz. En geç iki yıl içinde bu iki dönüşüm projemiz gerçekleştirilmiş olacak.

Bunun tamamlanmasının ardından ilçemizdeki diğer sorunlu yerlerin tamamının dönüşümü için planladığımız çalışmaların startını vereceğiz.

Ataşehir’de toplam 30 bin bina var ve bu binaların çok büyük çoğunluğu 1998 deprem yönetmeliğinden önce yapılmış ve çoğunluğu mühendislik hizmeti görmediği için bu binalardan yaklaşık 20 bin binanın yenilenme veya güçlendirmeye ihtiyacı var.

Sayfaları klavyedeki ok tuşlarıyla gezebilirsiniz

kalan karakter 1000

AHMET AHMET

BU TAMAMEN RANTSAL DÖNÜŞÜM YALANI BİRİLERİNİN EKMEĞİNE YİNE YOKSUL İNSANLARIN SIRTINDAN BİRİLERİ MİLYONER OLACAK

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır7
cevapla 10.07.2012 13:04
erol pekçeçınar erol pekçeçınar

acaba otoları park edecek yer olacakmı insanların gezip spor yapıp stres atacakları büyük parklarda yapılacakmı yoksa eski tas yeni hamammı olacak.

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır3
cevapla 20.05.2012 10:27
garip garip

20 senedir tapusu olmadan evinde oturan ödeme gücü olmayan kişilerin yıkılan evlerine karsılık bir daire verilecekmi yoksa parası olmadıgı için sokağamı atılacak.

Aynı Görüşte misiniz?
evet15
hayır9
cevapla 06.03.2012 08:01
sado 58 sado 58

ya mustafa kemale nasıl bir dümen düşünüyosunuz

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır10
cevapla 05.03.2012 17:45
mehmet ay mehmet ay

başkan şaşırmış 26 yıllık eve yıkım karaı ve 40 bin tll para cezası yazdın ferhatpaşada siyasi davran oyalmdıgı mahalleri cezalandırıyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet17
hayır2
cevapla 05.03.2012 16:04

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

  • EN ÇOK TIKLANANLAR
  • EN YENİLER