X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Ziraat Odası Başkanı Kenar, Üreticilere Toprak Tahlili Konusunda Uyarıda Bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Ziraat Odası Başkanı Kenar, Üreticilere Toprak Tahlili Konusunda Uyarıda Bulundu

  • Giriş Tarihi: 20.4.2015 15:18 Güncelleme Tarihi: 20.4.2015 15:35
NİĞDE MERKEZ KÖY, BELDE VE İLÇELERDEKİ TARLALARDA EKİM DÖNEMİ YAKLAŞIRKEN, NİĞDE ZİRAAT ODASI BAŞKANI VELİ KENAR, ÜRETİCİLERİ TOPRAK TAHLİLLERİNİ YAPTIRMALARI KONUSUNDA UYARDI.
Ziraat Odası Başkanı Kenar, Üreticilere Toprak Tahlili Konusunda Uyarıda Bulundu

merkez köy, belde ve ilçelerdeki tarlalarda ekim dönemi yaklaşırken, Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar, üreticileri toprak tahlillerini yaptırmaları konusunda uyardı.
Bilinçli bir tarım için toprak analizi yaptırmanın şart olduğunu dile getiren Kenar; “ Bölgemizde ilkbahar ile birlikte üreticilerimiz yoğun tempoyla çalışmaya başladı. Üreticilerimiz tohumla toprağı buluşturmadan önce vakit kaybetmeden toprak analizlerini yaptırmaları gerekiyor” dedi.
Toprak analizi yaptırmanın, bitkinin isteği olan gübre cinsini ve miktarını bilmek, gübreyi en uygun zamanda ve en uygun şekilde toprağa vermek olduğunu belirten Kenar; “Toprak analizi üretici açısından maliyeti düşüren en önemli faktördür. Toprakla buluşacak olan fide, fidan ve tohum gibi üretim materyallerinin seçimi, verilecek gübre miktarı ve cinsi, hatta gübreleme şekli bile analizler sonucunda ortaya çıkmaktadır. Toprak analizi sayesinde çiftçimiz toprağa hangi gübreyi ve ne kadar atacağını bilmektedir. Gereğinden fazla atılan gübre hem toprağa, hem çevreye hem de çiftçinin cebine zarar verdiği gibi, eksik atılan gübre de bitkinin yeterli beslenmesi ve büyümesini engelleyeceği için daha düşük ve kalitesiz ürün elde edilmesine yol açar. Bu yüzden bilinçli bir tarım için toprak analizinin mutlaka yapılması gerekmektedir” diye konuştu.