X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Orta Şiddette Don Olayı Gerçekleşti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Orta Şiddette Don Olayı Gerçekleşti

  • Giriş Tarihi: 5.4.2015 19:28 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 17:53
ORDU’NUN FATSA İLÇESİ ZİRAAT ODASI BAŞKANI İBRAHİM ETHEM KİBAR, BÖLGEDE YAŞANAN HAVA KOŞULLARINA GÖRE ORTA ŞİDDETTE BİR DON OLAYININ MEYDANA GELECEĞİNİ SÖYLEDİ.
Orta Şiddette Don Olayı Gerçekleşti

’nun Fatsa ilçesi Ziraat Odası Başkanı İbrahim Ethem Kibar, bölgede yaşanan hava koşullarına göre orta şiddette bir don olayının meydana geleceğini söyledi.
350 rakımın üzerindeki gece sıcaklığı -1,5 ile - 2.8 arasında gerçekleştiğini belirten Başkan İbrahim Ethem Kibar, "-2 ile -4 arasına orta şiddetli don olayı diyoruz. Bu da orta şiddette bir don olayının gerçekleştiğini gösteriyor. Rakım 350’nin üzerindeki bahçelerimizde mutlaka bir hasar oluştu. Oluşan hasarın boyutunu 1 hafta 10 gün sonra yapacağımız incelemelerle tespit edeceğiz. Gece gezdiğimiz bazı bölgelerde üreticilerimizin don olayıyla mücadele için saman ve lastik yaktıklarını gördük. Geçen yıl yaşamış olduğumuz don olayı -4 ve üzeriydi yani çok şiddetli don olayını yaşamıştık. Üreticilerimizde geçen yılki yaşadığımız don olayından dolayı, don riskinin olduğu gecelerde bahçelerinde ateş yakarak mücadele etmeye çalışıyorlar. Önümüzdeki günlerde bir tehlike daha gözüküyor. İnşallah o tehlikeyi de hasarsız bir biçimde atlatırsak bereketli bir fındık sezonu bizleri bekliyor" dedi.