TÜBİTAK Bilim Fuarı Açıldı

Giriş Tarihi: 27.4.2015 14:18 Güncelleme Tarihi: 27.4.2015 14:22
TÜBİTAK Bilim Fuarı Açıldı
’da Büyükşehir Belediyesi Ordu Anadolu İmam-Hatip Lisesi öncülüğünde hazırlanan "Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu(TÜBİTAK) Bilim Fuarı" açıldı.
Ordu’da gençleri bilimsel çalışmalara yönlendirmeyi amaçlayan "TÜBİTAK Bili Fuarı" Büyükşehir Belediyesi Ordu Anadolu İmam-Hatip Lisesi’nde açıldı. Bilim fuarının açılışına Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, Ordu İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat Türkkan, Ordu Kültür ve Turizm İl Müdürü Uğur Toparlak, Okul Müdürü Mustafa Akkoz, daire müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
BALKANLIOĞLU: "BİLİM VE FEN İLE UĞRAŞMAK DİNDEN UZAK OLMAYI GEREKTİRMEZ"
Fuarın açılışında konuşan Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, bu denli bir projeye davet edildiği için mutlu olduğunu söyledi. İmam Hatip Liselerinin Türkiye’ye özgü bir model olduğunu ve yapılan çalışmalarda dini bilgilerinde kullanıldığını belirten Balkanlıoğlu, "İmam-Hatip Liselerinde öğrenciler hem dinlerini öğrenirler hem de diğer liselerde okunan derslerin tamamını okurlar. Dini diyanetini tanıyan ve diğer müspet ilimlerle de donanımlı gençler iş hayatına atılırlar. Bilim ve fen ile uğraşmak, dinden uzak olmayı gerektirmez. Bugün dünyanın en önemli keşfini yapan ve genetik biliminin babası sayılan kalıtımı bulan Mendel, rahipti. Papazlık yapması, onun bilimle uğraşmasına engel olmadı. Türkiye’nin bilimde ve teknolojide çığır açmaya ihtiyacı var. İnşallah bunlardan bir kaç tanesi içinizden çıkar" dedi.
ŞIRINGADAN VİNÇ, BENTONİT MADENİNDEN 35 GÜN TAZE KALAN PASTA ÜRETTİLER
Fuarın açılmasının ardından, öğrenciler, bilimden teknolojiye, genetikten matematiği, psikolojiden beslenmeye kadar her alanda yaptıkları buluşları ergilediler. Paskal prensibini kullanan öğrenciler şırıngalardan hidrolik cihazlar üretti. Öğrenciler yaptıkları icatlarla, maliyeti yüksek olan hidrolik cihazlarda maliyeti düşürmek, kapladığı alan itibari ile cihazların kapladığı alanı küçültmek gibi avantajlara yol açtığını belirttiler. Öğrenciler ayrıca bentonit madenini gıda ürünlerinde kullanarak farklı bir buluşa imza attılar. Kullandıkları bentonit madeni ile ekmek ve pastaların uzun süre tazeliğini korumasını ve bayatlamasını önlediklerini dile getiren mucitler, ekmek üzerinde bentonit madenin sürüldüğü alanın taze kaldığını, sürülmeyen tarafının ise küflendiğini ve bozulduğunu vurguladılar. Öğrenciler, bu yöntemle ekmek ve pasta gibi erken bozulan ürünlerin 35-40 gün boyunca tazeliğini koruyacağını söylediler.
Birçok buluşun sergilendiği "TÜBİTAK Bilim Fuarı" 27-28 Nisan tarihleri arası Büyükşehir Belediyesi Ordu Anadolu İmam-Hatip Lisesi’nde sergilenecek.
ARKADAŞINA GÖNDER
TÜBİTAK Bilim Fuarı Açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz