X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Melet Irmağı’nda Kuruma Tehlikesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Melet Irmağı’nda Kuruma Tehlikesi

  • Giriş Tarihi: 30.6.2015 15:38 Güncelleme Tarihi: 30.6.2015 15:41
ORDU DOĞA VE YAŞAM ALANLARINI KORUMA PLATFORMU TARAFINDAN 18 HAZİRAN 2015 TARİHİNDE ÇEKİLEN FOTOĞRAFLARDA MELET IRMAĞINDA KURUMA TEHLİKESİNİN YAŞANDIĞI ORTAYA KONULDU
Melet Irmağı’nda Kuruma Tehlikesi

Doğa ve Yaşam Alanlarını Koruma Platformu Sözcüsü Gül Ersan, Sivas sınırları içerisinden doğan ve Ordu’yu boydan boya geçerek Karadeniz’e dökülen Melet Irmağı’nda bulunan iki adet HES’ten gerekli can suyunun verilmemesi sebebiyle ırmağın kuruma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu ileri sürdü.
Ordu Doğa ve Yaşam Alanlarını Koruma Platformu üyeleri olarak geçen hafta Melet havzasında bir keşif çalışması yaptıklarını belirten Gül Ersan, HES ve yol çalışmalarının yıllardır devam ettiği havzaya, oluşan tahribatı tespit etmek için zaman zaman gelip fotoğraf ve video çekimleri yapıp durum belgelediklerini kaydetti.
Ersan, Topçam Barajı’ndan denize kadar birbiri ardına yapılan 5 adet HES inşaatı ve onlara ulaşım için yapılan yollar nedeniyle ormanlık ve tarım alanlarının yok edildiğini, ırmak yatağının dolgu yapılarak kirletildiğini, çalışmalar sebebiyle oluşan toz ve gürültünün Melet havzasını acınacak bir hale getirdiğini vurguladı.
Ersan, “Yaklaşık altı yıldır faaliyette olan Karıca Regülatörü ve Darıca I HES, her zaman olduğu gibi ırmak yatağının, suyun tutulduğu regülatörle suyun bırakıldığı santral arasındaki 12 km’lik bölümüne yeterli su bırakmıyor. Yine her zaman olduğu gibi Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüzün ilgili elemanları bu durumu görmüyor, dolayısıyla da işlem yapmıyor” dedi.