X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Ünal: "Olgunlaşmadan Toplanan Fındık Ekonomiye Zarar Verir"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Ünal: "Olgunlaşmadan Toplanan Fındık Ekonomiye Zarar Verir"

  • Giriş Tarihi: 20.7.2015 16:28 Güncelleme Tarihi: 20.7.2015 16:55
OTSO MECLİS BAŞKANI UFUK ÜNAL OLGUNLAŞMADAN TOPLANAN FINDIĞIN KALİTEYİ DÜŞÜREBİLECEĞİNİ SÖYLEDİ.
Ünal: Olgunlaşmadan Toplanan Fındık Ekonomiye Zarar Verir

Ticaret ve Sanayi Odası(OTSO) Meclis Başkanı Ufuk Ünal, fındık üreticilerine fındık hasadı konusunda uyarılarda bulunarak, kalite ve gelir kaybına neden olunmaması için fındıkları tam olgunlaşmadan toplamamaları konusunda uyardı.
Ordu’da 2015 yılı fındık hasadına günler kaldı. Geçtiğimiz yıl bahçesinden ürün alamayan ve ekonomik anlamda sıkıntı yaşayan bir çok üreticinin bu sezon daldaki fındıkla yüzü gülüyor. Hasadın yaklaştığı bu günlerde yetkililerden hasat dönemine yönelik uyarılar yapılıyor. Fındıkta hasat döneminin önemine vurgu yapan OTSO Meclis Başkanı Ufuk Ünal, üreticilere seslenerek, "Ordu ve Giresun fındığı kalitesi ile biliniyor. Türkiye’de ve dünyada baktığımız da en kaliteli fındık Ordu ve Giresun fındığıdır. Bizim bu kaliteyi muhafaza etmemiz gerekiyor. Bu sebeple kalitede ve ticaretinde olumsuzluklar oluşturmamak için fındığın uzmanlar tarafından belirlenen tarihlerde toplanması gerekiyor" dedi.
"EKONOMİ ZARARA UĞRAR"
Zamanından önce toplanan fındığın kalite açısından düşük olduğunu aktaran Ünal, "Belirlenen hasat dönemi dışında olgunlaşmadan toplanan fındık alıcılar üzerinde etki yaratacaktır. Dolayısıyla bizim bu kaliteyi bozmamamız açısından uzmanların önerdiği tarihlerde fındığı toplamamız gerekiyor. Öncesinde toplamanın hem üreticiye hem alıcıya hem de Ordu ve Türkiye ekonomisine önemli ölçüde zararları olacaktır. Bu konuda uzmanların belirlediği tarihlerin izlenmesi gerekiyor" diye konuştu.