ARKADAŞINA GÖNDER Kış lastiği sadece ticarilere zorunlu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Kış lastiği sadece ticarilere zorunlu

  • Giriş Tarihi: 25.11.2012 11:19 Güncelleme Tarihi: 25.11.2012 14:15

Emniyet yetkilileri, kış lastiği takmanın sadece ticari araçlar için zorunlu olduğunu, özel araçlar için herhangi bir yasal zorunluluk bulunmadığını belirtti.

Kış lastiği takmanın sadece ticari araçlar için zorunlu olduğu, hususi araçlar için herhangi bir yasal zorunluluğun bulunmadığı bildirildi.
Yolcu ve eşya taşıyan ticari araçlarda kış lastiği kullanılmasını zorunlu hale getiren yönetmeliğin Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla fiyatları 105 ile 350 lira arasında değişen kış lastiklerine talep arttı.

Bazı lastik satıcılarının kış lastiğinin herkes için zorunlu olduğunu öne sürmesi ve bu yönde mesajlar atması üzerine emniyet yetkilileri AA muhabirine değerlendirmede bulundu.

Kış lastiği takmayan sürücüye ceza uygulamasının ilk etapta şehirlerarası yolcu ve yük taşıyan ticari araçlara yönelik olduğunu vurgulayan trafik yetkilileri, özel araçlar için herhangi bir zorunluğun bulunmadığını bildirdi.

Yetkililer, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın yönetmeliğine göre, aralık ayı başından nisan ayı başına kadar kış lastiği kullanmayan ticari araç sahiplerine 500 lira ceza verileceğini, bu yönetmeliğin hususi araçları kapsamadığını ifade etti.

KIŞ LASTİĞİNİ TAVSİYE EDİYORUZ

Kış lastiklerinin, olumsuz yol koşullarında yüksek güvenlik sağladığı için kış lastiği takmayı tüm sürücülere tavsiye ettiklerini anlatan emniyet yetkilileri, kış lastiklerinin özellikle düşük sıcaklıklarda ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha yüksek güvenlik sağladığını kaydetti.

Kış lastiklerinin normal lastiklere göre ıslak zeminlerde yüzde 10, kar üzerinde yüzde 20 daha kısa fren mesafesi sağladığını vurgulayan yetkililer, mevsimine göre lastik kullanmanın lastiğin performansını artırdığına dikkati çekti.

Emniyet yetkilileri, lastikleri teknik şartlara aykırı olan, kabak lastiklerle yola çıkan sürücülere 72 lira idari para cezası yazıldığını, ehliyetlerine ise 20 ceza puanı uygulandığını da hatırlattı.

kalan karakter 1000

hıyar soyacağı hıyar soyacağı

Herkese mecburi olsun. Her kış ne canlar yaniyor herkes gerekeni yapsin. Adam kar lastiği almıyorsa trafiğede çıkmasın. Paran yok diye imsenin malına canına kastedemezsin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 26.11.2012 01:23
Bilgin Bilgin

Bunlar lastik fabrikası ile ortak olmuşlar galiba.
Kış boyu lastik tabanlı papuç giymeyen insanları da Silivri'ye atın.
Bu haberi yazan gazeteciler hangi ülkede ve nasıl uygulandığını yazmadan atıp duruyorsunuz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır3
cevapla 26.11.2012 00:39
Mehmet Eser Mehmet Eser

kış lastiklerini kışın ağır geçtiği tüm şehirlerde uygulanmalı gerekirse ithal etmeli devlet, dışarda çok daha ucuz.bizde fırsatçı tüccar çok.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 26.11.2012 00:36
Vatan PERVER Vatan PERVER

Hangi AKP li lastik satıyor acaba?????????

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır2
cevapla 25.11.2012 23:40

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.