X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Fazla taşıt vergisi ödemiş olabilirsiniz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Fazla taşıt vergisi ödemiş olabilirsiniz

  • Giriş Tarihi: 9.4.2013 14:35 Güncelleme Tarihi: 9.4.2013 14:39

Araç sahipleri yılda iki kez ödedikleri motorlu taşıtlar vergisinin hatalı hesaplandığını iddia etti.

Sikayetvar.com'a gönderilen şikayetlere göre; taşıtın yaşı ve motor silindir hacmine göre hesaplanan taşıt vergisinde araçların silindir hacimleri hatalı yazıldı. Kimi araç sahipleri fazla vergi öderken kimi araç sahipleri eksik vergi ödedi.
İkinci el araç alacaklar dikkat!
Otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzerleri ile motosikletler, bu taşıtlar dışında kalan motorlu kara taşıtları, uçak ve helikopterler yılda iki kez ödenmek üzere motorlu taşıtlar vergisine tabidir. Otomobil, cip ve motosikletlerin vergisi, taşıtın yaşı ve motor silindir hacmine bakılarak hesaplanıyor. Bazı araç sahiplerinin şikayetlerine göre araçların silindir hacimleri hatalı yazılınca ya fazla ya da eksik vergi ödediler. Samsun Bafra'dan Adem K. aracının silindir hacminin hatalı yazılmasından dolayı fazla vergi ödediğini belirterek şikayetini şöyle dile getirdi:
"Vergi dairesinde 1992 model aracımın silindir hacmi 1496 olarak kayıtlı fakat aracımın silindir hacmi 1296'dır. Buna bağlı olarak da vergimi yıllık 56 TL yerine 99 TL ödemek zorunda kalıyorum. Vergi dairesi bu hatanın 2003 yılından beri olduğunu belirti. Ben aracı 2012 yılında satın aldım. Yani aracı benden önce satın alanlar da hatadan dolayı fazla vergi ödemiş. Vergi dairesine yazdığım dilekçe ile fazla ödemiş olduğum vergiyi iade istiyorum."
"Eksik vergi ödedik"
Kimi araç sahipleri fazla vergi ödediğinden şikayet ederken kimi araç sahipleri de eksik vergi ödediklerini ve bu durumunun ilerde sorun çıkarabileceğini şikayet ettiler:
"Yeni aldığım aracımın ruhsatını bugün teslim aldım. Silindir hacmi 2000 olan aracımın ruhsata 1400 yazıldığını gördüm. Noter satışında 2000 yazıyordu. Sizce bu sıkıntı olur mu? Aracı satarken yada başka bir durumda sorun yaşar mıyım? Vergisi az olacak evet ama satışta ilerde sorun yaşar mıyım?"
"İkinci el araç satın aldık ve motor silindir hacmi vergi kayıtlarına eksik kayıt edilmiş. Eksik vergi ödemiş oldum.İleride başım ağrır mı? Bu sorun neden kaynaklanıyor.