X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Trafikte yeni düzenleme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Trafikte yeni düzenleme

  • Giriş Tarihi: 11.9.2013 09:25 Güncelleme Tarihi: 11.9.2013 09:37

Emniyet kemeri başta olmak üzere kural ihlali yapanlara MOBESE'den ceza kesmeye başlayan müdürlük, şehir içlerinde aşırı hız yapan sürücüleri tespit etmek için farklı bir uygulamaya gidiyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü, trafikte yeni bir düzenlemeyi daha hayata geçiriyor.

-Emniyet, trafik cezası kesme yetkisini genişletti.
-Artık bütün polisler trafik cezası kesebilecek
-Bu polisler, eğitimden geçirilip belge aldıktan sonra sahaya inecek.

Emniyet kemeri başta olmak üzere kural ihlali yapanlara MOBESE'den ceza kesmeye başlayan müdürlük, şehir içlerinde aşırı hız yapan sürücüleri tespit etmek için farklı bir uygulamaya gidiyor. Buna göre daha önce sadece trafik polislerine verilen ceza kesme yetkisine, merkez teşkilatında görevli memurlar da sahip olacak. Bu kapsamda tutanak düzenlemek isteyen aralarında terör, istihbarat ve kaçakçılık polislerinin de bulunduğu yüzlerce memura, Trafik Eğitim ve Araştırma Daire Başkanlığı tarafından eğitim verilecek. Eğitimlerin ardından polisler, sürücülere ceza kesebilecek.

Trafikte denetimlerin elektronik sistemlerle yapılması Emniyet'in yükünü büyük oranda azalttı. MOBESE kameraları sayesinde ülke genelindeki trafik akışları takip altına alındı. Emniyet şimdi de merkez teşkilatı personelleri için fahri trafik polisi gibi görev yapması amacıyla İçişleri Bakanlığı'na başvurdu. Bakanlık bürokratları da yeni uygulamanın kanuna uygun olduğu yönünde görüş bildirdi. Onayın ardından Emniyet Genel Müdürlüğü merkez teşkilatlarını kapsayan bir genelge yayınladı. Genelgede, Karayolları Trafik Kanunu'nun 6. maddesine istinaden emniyet hizmetleri sınıfında görevli personele, karşılaştıkları trafik kural ihlallerine ilişkin tespit tutanağı hazırlama yetkisinin verildiği belirtiliyor. Bu kapsamda görev almak isteyen personelin en yakın zamanda Trafik Eğitim ve Araştırma Daire Başkanlığı'na başvuruda bulunması isteniyor.

Zaman'ın haberine göre; devreye girecek yeni uygulamaya aralarında terörle mücadele, kaçakçılık ve organize suçlarla mücadele ile istihbarat uzmanlarının da bulunduğu yüzlerce polis başvuruda bulundu. Eğitimlerin tamamlanmasından sonra da tutanak düzenleyecek polislere görev belgesi verilecek. Ardından kural ihlali yapanlara ceza kesecek. Ceza tutanakları aynı gün trafik şubelerine teslim edilecek. Cezalar posta yoluyla adrese gönderilecek. Düzenleme, il emniyet müdürlüklerinde görevli polisler tarafından bir yıldır uygulanıyordu. Genelgeyle merkez teşkilatı personeli de aktif hale getirilmiş oldu.

kalan karakter 1000

yeret artık yeret artık

ne bu ya trafikte gözümüz adım başı mobese kamarası ve memurlarda kazancımız ne kemer taksan dahi bi yerde levhada 30 km 5 merte ilerde hız limiti 50 levhalara bakmadan trafik memurlarını kolamadan yollara bakamıyoruz çoğu kazalar bu yüzden bakın kavşaklarda kaza bu yüzden oluyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 13.09.2013 04:25
MEHMET MEHMET

BENCE İLK ÖNCE TRAFİK POLİSİ ARABALARININ GÖREV ESNASINDA OLMADIĞI ZAMANLARDA NE GİBİ TRAFİK HATASI YAPTIĞI ARAŞTIRILMALIDIR. :)

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 11.09.2013 14:47
iskender iskender

Halen trafik polisini arayan müdürler var şuna ceza yazma diye zıtlaşırsa memurla uğraşıyorlar bunların ilk önce aşılması lazım

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 11.09.2013 14:22
Özkan Pehlivan Özkan Pehlivan

Peki gereksiz yere trafik kurallarına uymayan polise kim ceza yazacak!

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 11.09.2013 14:18
jhjgh jhjgh

ancak ceza kesme projesi geliştirirsiniz. isyancıları yakalamak için bakan ne yaptı bugüne kadar?

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 11.09.2013 13:17

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.