X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Emniyet’ten sürücülere uyarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Emniyet’ten sürücülere uyarı

  • Giriş Tarihi: 8.12.2013 16:16

Emniyet Genel Müdürlüğü, tüm illere bir emir yazısı gönderip kış lastiği denetimlerine başlanmasını istedi.

Kış lastiği takmayan sürücülere, aracını yolun gerektirdiği şartlara uydurmadığı gerekçesiyle 77 lira para cezası verilecek. Araç kış lastiği takılana kadar trafikten men edilecek.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının ticari araçlara getirdiği kış lastiği zorunluluğunun yürürlüğe girmesinin ardından Emniyet Genel Müdürlüğü de özel araçlarda kış lastiği denetimleri için tüm illere emir yazısı gönderdi.

Yazıda, kış lastiği takmayan ya da aşınmış lastiklerle trafiğe çıkan sürücülerin, hem kendi hem de diğer vatandaşların hayatını tehlikeye attıkları belirtildi.

Kış lastiği takmayan, bu nedenle karlı va buzlu yolda kalarak trafiğin sıkışmasına yol açan sürücülere müsaade edilmemesini isteyen Genel Müdürlük, trafik polislerinden kış lastiği denetimlerine başlamalarını ve sonuçları kendilerine bildirmelerini talep etti.

CEZASI 77 LİRA

Kış lastiği takmayan sürücülere, aracını yolun gerektirdiği şartlara uydurmadığı gerekçesiyle 77 lira para cezası verilecek. Cezanın verileceği kanun maddesi, araç eksikliği giderilene kadar trafikten men edilmesini de öngörüyor.

Polis, aşınmış lastiklerle de trafiğe çıkılmasına müsaade etmeyecek. Denetimlerde lastiklerin diş derinliğini ölçecek trafik polisleri, lastiğinin diş derinliği 3 milimetrenin altına düşün sürücüleri uyaracak. Lastiğin diş derinliği 1.6 milimetrenin altına düşerse sürücüye 77 lira para cezası uygulanacak, araç da lastikler yenilenene kadar trafikten men edilecek.

"ARABAM 4 ÇEKER"

Emniyet Genel Müdürlüğü, afiş ve bilgi notlarıyla da vatandaşları kış lastiği konusunda uyarıyor.

Kış lastiği konusunda yanlış bilinen yargıların sıralandığı afişlerde, "Yaz lastiğim daha yeni dişleri de iyi durumda neden bir takım daha lastik alayım" diye düşünenlerin, 2 yılda bir lastiklerini değiştirmek zorunda kaldıklarını, yaz şartlarında yaz, kış şartlarında kış lastiği kullananların ise lastiklerini 4 yıl kullanabilecekleri belirtiliyor.

Sadece öne kış lastiği takılmasının, karlı ve buzlu zeminlerde ani fren ve direksiyon hakimiyetinde sıkıntı yaşanmasına sebep olacağı vurgulanan afişlerde, "Benim arabam dört çeker. Kış lastiği benim için gereksiz" diye düşenen sürücülere de dört çeker araçlarda da kış lastiğinin gerekli olduğu uyarısı yapılıyor.

kalan karakter 1000

Sürücü Sürücü

Em. Gn. Md. lüğü, Ulş. Bakanlığından ve İçişleri Bakanlığından bir emir almadan özel araçlarında kış lastiği takılmasına zorlanması mantıklı bir açıklama gelmiyor. Konunun bir yasa ile belirlenmesi gerekmez mi? Yoksa ben yaptım oldu mu demeliyiz ???

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 11.12.2013 00:44
ziip ziip

cok dogru bir karar

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 08.12.2013 20:20
ahmet boyacı ahmet boyacı

kar lastiği uygulamasında yanlışlıklar olduğunu düşünüyoruz,kar lastiklerinin karın yoğun olarak yağdığı il ve llcelere özgü bir uygulama şekline dönüştürülmesinde fayda olduğunu,bunun genelleştirlerek hiç kar yağmayan izmir gibi illerde araç kullanıcılarına ek bir masraf lastik üretici fabrikalara da ilave bir pazar yaratılması neticesini doğurmuştur.

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır2
cevapla 08.12.2013 19:19
sahkut sahkut

kar lastiği değil, kış lastiği! yani kış koşullarında her yerde kullanılır.
Özelliği; yağmur suyunu çabuk tahliye etmek, soğuk havada esnekliğini korumak gibi.
Dolaysıyla İzmir'e de gerekli.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır2
cevapla 10.12.2013 22:50
grafiker grafiker

Elbette aracın 4x4 olması bahane olamaz. Ama lastikler gerçek anlamda 4 mevsim ise sorun yaşanmaz. Benim aracım Ssangyon Actyon Sports 4x4, lastikleri markanın kendi taktığı 4 mevsim lastik ve 3 senedir her kar, yağmur çamur her zeminde denedim asla beni yarı yolda bırakmadı. Yeni lastik tercihimi Ssangyon'dan aynı lastikten aldım ve çok memnunum.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 08.12.2013 18:38

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.