X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Otomotivde ‘yerli parça’ müjdesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Otomotivde ‘yerli parça’ müjdesi

  • Giriş Tarihi: 18.1.2015 09:44
Otomotivde ‘yerli parça’ müjdesi
Otomotivde ‘yerli parça’ müjdesi

Otomotiv sanayide 'illa orijinal parça' uygulaması Haziran'da kalkıyor. Bakan Işık'ın müjdesini verdiği düzenlemeye göre, sektörde 'eşdeğer parça' uygulamasıyla hem yerli yan sanayi gelişecek hem de tüketicilerin bakım onarımda sigortayla yaşadığı sıkıntı bitecek.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, otomotiv yan sanayine ve tüketicilere 'orijinal yerine eşdeğer parça' müjdesi verirken, sanayicinin de bankadan kredi kullanırken makinelerini teminat kullanabileceği çalışma yaptıklarını söyledi. Işık, otomotiv sektöründe haziran ayından itibaren illa orijinal değil, yerli sanayinin ürettiği eşdeğer parçaların da kullanılacağını söyledi. Otomotiv üreticisi ya da ithalatçılarının kutusu dışında eşdeğer yerli parçalar da kullanılmasıyla hem yerli otomotiv yan sanayi gelişecek hem de tüketicilerin özellikle bakım ve onarımda sigorta şirketleriyle yaşadığı sıkıntılar ortadan kalkacak.

TÜKETİCİYİ DE RAHATLATACAK

Işık katıldığı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından 'Hedefimiz üretim ve teknoloji üssü bir Türkiye inşa etmek' sloganıyla gerçekleştirilen Yerli Malı Belgesi lansmanında, bir müjde paylaşmak istediğini belirterek, şunları söyledi: "Otomotiv sektörü Türkiye'nin en önemli sektörlerinden biridir. İhracatta, hazır giyim ve tekstili birleştirirsek ikinci, birleştirmezsek en fazla ihracat yaptığımız sektör. Bu sektörde yerli otomotiv yan sanayini desteklemek için eşdeğer parça çalışmasını bitirdik. Hazine Müsteşarlığımız da 13 Ocak'ta tebliğ yayımladı, 1 Haziran 2015 tarihinde eşdeğer parça uygulaması devreye girecek. Artık illa orijinal parça değil, yerli sanayinin ürettiği eşdeğer parça da araçlarda kullanılacak. İlk 2 yıl TSE olmak üzere daha sonra akredite edilmiş belgelendirme kurumlarınca onaylanacak muadil ürünler orijinal parça yerine kullanılabilecek. Böylece otomotiv yan sanayinde yerli üretimi artırmış olacağız." Bunun tüketici açısından da son derece önemli olduğunu ifade eden Işık, tüketici üzerindeki maliyet baskısının azalacağını, ayrıca sigortanın çok maliyetli parçaları sigortalamadığı için oluşan mağduriyetin ortadan kalkacağını söyledi.

EŞDEĞER YEDEK PARÇANIN FAYDALARI

- Üretilen yedek parça kalitestandardı yükselir.

- Ar-Ge yatırımları ve istihdam artar.

- Türk menşeili ürünlerin kalite imajını yükselir.

- İthalattan doğan ekonomik kayıp azalır.

- Yedek parça üreticilerinin eşdeğer parça ile rekabete katılımları güçlenecek.

- Tüketicinin alternatif seçmeimkanı sağlanırken, bakım onarım masrafları tüketici lehine düşecek.

- Sigortada oluşacak tüketici mağduriyetinin önüne geçilecek.

kalan karakter 1000

Ethem Ethem

Tabi kalite kontuluyla neden olmasin , yerli sanaymiz her zaman destek olmak lazim hemi istihdami artirir bir de dovizmiz turkiyede kalir, hayirli olsun.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 18.01.2015 23:29
Cezmi Cezmi

Yerli sanayii için çok iyi olacak.Firmaların ülkemizde yaptırıp yabancı diye sattıkları birçok ürün var.Ama çoğu kimse sırf markaları yabancı diye parçaların Türkiyede üretilmediğini düşünüyor .Yerli üretim kalitesi avrupa düzeyinde.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 18.01.2015 21:25
Ekrem Ekrem

Arabamda orijinal diye aldığım araba üreticisi kutusunda olan fakat arabadan çıkan parçaya göre kalitesi düşük parçalardan dolayı sürekli sorun yaşıyorum.
Bu çözümden çok sorun olacaktır bence...

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır3
cevapla 18.01.2015 17:43
Türkoğlu Türkoğlu

Vatandaş olarak yan sanayi ürünlerine sıcak bakmıyoruz. Nedeni çok açık. Yan sanayi ürünü mü dersiniz, eşdeğer ürün mü dersiniz bilmiyoruz. Bildiğimiz şey ürünün hakikaten güvenli ve dünya standartlarına uygunluğu yönünde gelişir ve TSE olarak denetlenirse çok iyi olur. Zira önce kalite ve güven. Sonra rekabet.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır4
cevapla 18.01.2015 17:41
Vatandas Vatandas

kalite de onemli, parca ureticilerine kalite control ve kotu uretimden korumak ta gerekiyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 18.01.2015 15:14

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.