5 günlük hava durumu
15 Ağustos 2010, Pazar

50 Türk filmi vizyon sırası bekliyor

Türk sineması bir ay sonra yeni sezona "Merhaba," diyecek. Halihazırda 50 film vizyon için sıra bekliyor. 50 yapımdan 20'den fazlası ise ilk film

Artık eskisi gibi değil... Türk sinemasında yeni sezon eylülde açılıyor ve bir sonraki yılın haziran ayına kadar da bu süreç devam ediyor. Baştan söyleyelim, son yıllarda olduğu gibi bu sezon da bol bol yerli film izleyeceğiz. Halihazırda 50 film vizyon için gün sayıyor. Filmlerin bir kısmının gösterim tarihleri belli. Diğerleri ise uygun bir hafta vizyona çıkmak için beklemede. Tabii bu sezon hem popüler kulvarda hem de bağımsız cenahta merakla beklenen yapımların sayısı fazla. Yavuz Turgul'un Av Mevsimi, Mahsun Kırmızıgül'ün New York'ta Beş Minare, Çağan Irmak'ın Prensesin Uykusu yılın en çok merak edilen popüler filmleri olarak öne çıkıyor. Bağımsız cenahtan ise Nuri Bilge Ceylan'ın ser verip sır vermediği Bir Zamanlar Anadolu, Derviş Zaim'in Gölgeler ve Suretler, Tayfun Pirselimoğlu'nun Saç, Seyfi Teoman'ın Bizim Büyük Çaresizliğimiz filmleri, izleyicilerini sabırsızlandıran yapımlar arasında. Bu sezonun en belirgin özelliği genç yönetmenlerin bolluğu. Tür olarak yine komedi ve dramın baskın olduğu bu sezon, korkuda bir düşüş var. Onun boşluğunu tarihi dramalar dolduracak gibi görünüyor. Çünkü Kösem Sultan, Kubilay, Nene Hatun gibi tarihsel kişilikler üzerine kurulu yapımlar, 50 film arasında hemen fark ediliyor.

VİZYON TARİHİ BELLİ OLANLAR
Büyük Oyun: ABD'nin Irak'ta düzenlediği bir operasyonda ailesini kaybeden bir kızın canlı bombaya dönüşme sürecini ve Türkiye yolculuğunu anlatan film, çeşitli festivalleri dolaşıp ödül aldıktan sonra 17 Eylül'de gösterime çıkacak. Atıl İnaç'ın yönettiği filmin başrolünde Suzan Genç oynuyor.

Üç Harfliler-Marid: Yılın ender korku filmlerinden... Arkın Aktaç'ın yönettiği film, seyirciyi 'öte âlemden gelenlerin' rahatsız ettiği bir ailenin yaşadıklarıyla korkutmayı amaçlıyor. Gülseven Yılmaz, Özgür Özberk, Serap Üstün'ün rol aldığı film, 24 Eylül'de vizyonda.

Çığlık Çığlığa Bir Sevda: Ülkü Erakalın'ın yönettiği ve Ediz Hun ile Selma Güneri'nin başrolleri paylaştığı film, Zeki Müren'in hayatından feyz alıyor. İleride kültleşmesi muhtemel film, 24 Eylül'de seyirciyle buluşacak. Cehennem: Türk sinemasının ilk üç boyutlu filmi iddiasındaki filmi Biray Dalkıran yönetiyor. Ogün Kaptanoğlu, Tuğba Melis Türk ve Serhan Süsler'in rol aldığı yapım, 1 Ekim'de seyirciyle buluşacak.
Kavşak: Bıçak Sırtı dizisinin başarılı yönetmeni Selim Demirdelen, ilk uzun metraj filmi için kamera arkasına geçti. Sezin Akbaşoğulları, Cengiz Bozkurt, Yücel Erten, Güven Kıraç ve Umut Kurt'un rol aldığı film, bir muhasebecinin aniden değişen hayatını konu alıyor. Uluslararası film festivallerinde sürpriz yapması beklenen film 1 Ekim'de sinemalarda.

Kako si?: Özlem Akovalıgil'in yönettiği ve Semahat Garuşanin, Mesut Akusta, Deniz Çakır ile Kemal Okur'un oynadığı filmde, ailesi Bosna'dan İstanbul'a göç etmiş olan Semahat'in, ata topraklarına seyahat etmesi anlatılıyor. Film 1 Ekim'de vizyonda.

Aşkın İkinci Yarısı: Oyuncu Mehmet Aslantuğ'un kamera arkasına geçtiği film, geçen yıl çekilmişti. İki eski sevgilinin bir kıyı kasabasında tekrar buluşmasını anlatan yapımda Aslantuğ, eşi Arzum Onan ile kamera önüne geçmişti. Film 8 Ekim'de gösterimde.

Kösem Sultan: Gazeteci Avni Özgürel'in senaryosunu yazdığı, Tarkan Özel ve Cem Özel'in yönettiği film, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti projesi. Damla Sönmez ile Selda Alkor'un Kösem Sultan'ı canlandırdığı yapımın, 15 Ekim'de vizyona girmesi planlanıyor.

Nene Hatun Aziziye: Avni Kütükoğlu'nun yazıp yönettiği, Zeki Alasya, Selahattin Taşdöğen, Eşref Kolçak, Nuri Alço ve Açelya Elmas'ın rol aldığı yapım, 93 Harbi'nin kahramanı Nene Hatun'un yaşamına odaklanıyor. Film 29 Ekim'de ticari gösterime girecek.

Kubilay: Cumhuriyet'in ilk yıllarındaki önemli olaylarından Menemen isyanında katledilen Kubilay öğretmenin hayatı, dönemin sosyopolitik atmosferi ekseninde anlatılıyor. Zeki Akıncı ve Ahmet Akıncı'nın yönettiği yapımda, Arda Kural, Ünsal Emre, Selehattin Taşdöğen ve Numan Çakır gibi oyuncular rol alıyor. Film 29 Ekim'de vizyonda.

Kurtlar Vadisi Filistin: İlk film Irak'ta çuval hadisesinin intikamını alan Polat Alemdar, bu sefer de Mavi Marmara gemisine yapılan saldırının peşine düşecek ve saldırı emrini veren komutanı yakalamaya çalışacak. Zübeyr Şaşmaz'ın yönettiği filmde Necati Şaşmaz, Gürkan Uygun, Kenan Çoban, Erdal Beşikçioğlu rol alıyor. Filmin çekimlerine başlandı ve yapım 5 Kasım'da seyirciyle buluşacak.

Çakallarla Dans: Türk usulu romantik komedi filmleri Aşk Tutulması ve Aşk Geliyorum Demez'i çeken Murat Şeker, bu sefer küçük insanın kazanma hırsını anlatacak. Bir mahalledeki 'çakallıkları' filmine konu edecek Şeker, Şevket Çoruh, İlker Ayrık, Timur Acar, Murat Akkoyunlu, Tuba Ünsal ile çalışıyor. Film 31 Aralık'ta vizyonda.

Fetih 1453: İstanbul'un fethini konu alan iddialı yapımlardan Fatih Aksoy'un yöneteceği film, ağır aksak yolunu çizmeye çalışıyor. Aralıkta gösterime gireceği duyurulan filmde, kimlerin rol aldığı henüz açıklanmadı.

Prensesin Uykusu: Çağan Irmak bu sefer masal dünyasına bir kapı aralıyor. Çağlar Çorumlu, Sevinç Erbulak, Genco Erkal, Alican Yücesoy ve Ayşenil Şamlıoğlu'nun rol aldığı filmin çekimleri bitti. Film aralıkta vizyonda. Çağan Irmak, bu sezon Mimar Sinan'ın hayatından bir kesit anlatacağı bir başka filmle de karşımıza gelecek. Şu aralar bu film üzerinde çalışıyor.

New York'ta Beş Minare: Sezonun iddialı yapımları arasında bulunan Mahsun Kırmızıgül'ün yeni filminde Haluk Bilginer, Danny Glover, Gina Gershon ve Mustafa Sandal gibi isimler rol alıyor. 5 Kasım'da vizyona girecek filmde, kırmızı bültenle aranan radikal dinci bir örgütün lideri olarak kabul edilen bir imamı yakalamak için ABD'ye giden iki 'teşkilat üyesi'nin yaşadıkları anlatılıyor.

Vay Arkadaş -Manik, Tik, Dildo: Demet Evgar, Mete Horozoğlu, Fırat Tanış, Ali Atay'ın rol aldığı aksiyon komedi türündeki filmde, İstanbul'un kenar mahallelerinden birinde yaşanan hareketli yaşam, üç arkadaşın ilişkileri üzerinden anlatılacak. 26 Kasım'da seyirciyle buluşacak filmin yönetmeni Kemal Uzun.

Eyyvah Eyvah 2: Bu yıl sürpriz bir şekilde gişe başarısı elde eden filmin ikinci macerasının çekimlerine bu ay başlanıyor. Hakan Algül'ün yönettiği, Demet Akbağ ile Ata Demirer'in yine başrolde oynayacağı film, Müjgan ile Hüseyin Badem'in aşk ilişkisine odaklanacak. Eyyvah Eyvah 2, 21 Ocak 2011'de gösterimde.

Kukuriku-Kadın Krallığı: Kadınlar ve erkekler arasındaki iktidar mücadelesini konu alan komedi filminde, Ayşen Gruda, Ali Düşenkalkar ve Levent Ülgen başrolde. Çekimleri devam eden ve Serkan Ok'un yönettiği film, Ocak 2011'de gösterimde.

İncir Reçeli: Kültür Bakanlığı'nın desteğiyle çekilen filmin yönetmeni Murat Aytaç Ağırlar. Sessiz sedasız çekilen ve hakkında pek bilgi olmayan film, 11 Şubat 2011'de vizyonda.

Aşk Tesadüfleri Sever: G.O.R.A ve Yahşi Batı gibi büyük prodüksiyonlara imza atan Ömer Faruk Sorak, şimdi de aynı hastanede doğup 33 yıl sonra karşılaşan iki kişinin aşk öyküsünü anlatacak. Mehmet Günsür ile Belçim Erdoğan başrolde. Film, şubat 2011'de gösterime çıkacak.

Bizim Büyük Çaresizliğimiz: Tatil Kitabı filmiyle tanınan Seyfi Teoman, bu kez Barış Bıçakçı'nın aynı adlı romanını sinemaya uyarlıyor. İlker Aksum, Fatih Al, Güneş Sayın ve Taner Birsel'in rol aldığı yapımı, ilk olarak muhtemeen festivallerde izleyeceğiz. Filmin gösterim tarihi ise 4 Mart 2011.

VİZYON TARİHİ BELLİ OLMAYANLAR
Bir Zamanlar Anadolu:
Nuri Bilge Ceylan, bir savcı ile doktorun cinayet soruşturması için gittikleri köyde geçen bir gecelik gerilimli ilişkisini anlatacak. Yılmaz Erdoğan ile Taner Birsel'in başrol oynadığı filmin çekimleri tamamlandı. Uluslararası bir festivalde prömiyer yapabilir.

Gölgeler ve Suretler: Derviş Zaim, gölge oyunundan feyz alıyor. Kıbrıs'ta 1963'te meydana gelen olayların anlatılacağı filmde Osman Alkaş, Settar Tanrıöğen, Hazar Ergüçlü rol alıyor. Muhtemelen Antalya'da görücüye çıkacak film, 2011'un ilk aylarında vizyona girebilir.

40: Emre Şahin, ilk uzun metraj filminde İstanbul'da sayıları 30 bini geçen göçmen sorununa farklı bir bakış açısıyla yaklaşıyor. Ntare Guma Mbaho Mwine, Deniz Çakır, Ali Atay'ın oynadığı film, daha önce !f İstanbul'da gösterildi. 2011'in ilk aylarında gösterime çıkması bekleniyor.

Çoğunluk: Fatih Akın ve Yeşim Ustaoğlu'na asistanlık yapan Seren Yüce, ilk filminde İstanbullu orta sınıf bir ailenin oğlu Mertkan'ın hayatına odaklanıyor. Bartu Küçükçağlayan, Esme Madra ve Nihal Koldaş'ın rol aldıkları film, Venedik Film Festivali'nde dünya prömiyerini yapacak.

Lodos: Didem Erayda'nın yönettiği filmde Ümit Çırak, Yeşim Koçak, Mustafa Uzunyılmaz ve Erol Günaydın rol alıyor. Yedi kişinin bir hafta sonuna odaklanan yapımda, günümüz insanının yaşadığı ve yaşattığı her türlü şiddet, mercek altına alınıyor. Filmin vizyon tarihi belli değil.

Çınarağacı: Handan İpekçi, bu sefer bir aşk filmiyle karşımıza çıkacak. Nurgül Yeşilçay, Nejat İşler ve Ragıp Savaş'ın rol aldığı filmin çekimleri sürüyor. 2011'in ilk aylarında vizyona çıkacak.

Zefir: Belma Baş'ın filminin, uluslararası bir festivalde prömiyer yaptıktan sonra Türkiye'de gösterime girmesi bekleniyor.

Uçan Melekler: Fırat Gürsoy'un ilk uzun metraj filmi. Hayatın sillesini yemiş iki arkadaşın dansla hayata tutunmalarını anlatıyor.

D: Yazar, gezgin Metin Yeğin, filminde 1988'de siyasi mahkûmların büyük olay yaratan Metris Cezaevi firarının öyküsünü anlatıyor.

Düşler ve Yokoluşlar: Mustafa Özgün'ün filmi, ailesini trafik kazasında yitirdikten sonra ruh sağlığı bozulan genç kızın öyküsünü anlatıyor.

İstanbul My Dream: Yönetmenliğini Macaristanlı Ferenc Török'ün yaptığı filmde, Yavuz Bingöl oynuyor. Bir Macar kadınla İstanbullu inşaat işçisinin birbirine tutunma çabası anlatılıyor.

Saç: Tayfun Pirselimoğlu, sessiz sedasız çektiği Saç'ta, Tarlabaşı'nda perukçuluk yapan bir adamın hikâyesini anlatıyor.

Turquaze: Kadir Balcı'nın yazıp yönettiği filmde babalarının ölümü sonucu Türkiye'ye dönen bir Türk ailesinin yaşadıkları anlatılıyor.

Babam Büfe: Meriç Demiray, ilk filminde ülkedeki yoksulluğun insanları nasıl çaresizliğe sürüklediğini, trajik bir hikâye üzerinden anlatıyor.

İçimdeki Sessiz Nehir: Bir ilk yönetmen filmi daha. Mustafa Serkan Eröz, ilk uzun metraj filminde taşrada geçen bir aile dramını anlatıyor.

Kraliçe Fabrikada: Geçen yıl vizyon şansı bulamayan filmin yönetmeni Ali Kemal Güven. Hande Yener'in de rol aldığı film, 20'li yaşlardaki iki kardeşin ilişkisine odaklanıyor.

Mar: Caner Erzincan'ın ilk uzun metraj filmi. Taşrada sıradan insanların hayata tutunma ve sevgi arayışlarını anlatan yapımda Volga Sorgu, Begüm Kütük, Güray Kip ile Mahmut Gökgöz rol alıyor. Çekimleri sürüyor.

Kars Öyküleri: Özcan Alper, Zehra Derya Koç, Ülkü Oktay, Ahu Öztürk ile Emre Akay'ın Kars'ta çektikleri kısa filmlerden oluşan yapım, ilk olarak İstanbul Film Festivali'nde gösterildi. 2011'de gösterime çıkması bekleniyor.

Hür Adam: Said Nursi'nin hayatını anlatan filmi, Minyeli Abdullah filmlerinin yapımcısı Mehmet Tanrısever yönetiyor. Filmde Said Nursi'yi Mürşit Ağa Bağ canlandırıyor.

Sinyora Enrica: Yönetmenliğini Ali İlhan'ın yaptığı film, kocası tarafından terk edildikten sonra hayata küsen İtalyan bir kadının bir Türk genci sayesinde geçmişiyle hesaplaşmasını anlatıyor.

Peşpeşe: Ertan Velimatti Alagöz ile Suvi Elif Alagöz'ün birlikte yönettiği Peşpeşe, evlenmek üzere olan içine kapanık bir erkekle, 'özgür' bir kızın hayatlarının kesişmesiyle gelişiyor.

Kayıp (Wenda): Üç genç yönetmen, Abdullah Yaşa, Ali Kemal Çınar, M. Sait Korkut'tan Diyarbakır üzerine bir güzelleme. Vizyon tarihi belli olmayan film, önce festivallerde gösterilecek.

Kırık Midyeler: Seyfettin Tokmak'ın yönettiği ve genel olarak amatör oyuncuların rol aldığı film, Almanya'ya gitmek için İstanbul'a gelen Mardinli iki arkadaşın öyküsünü anlatıyor.

Kaledeki Yalnızlık: Oyuncu Volga Sorgu, bu sefer kamera arkasına geçiyor. Özlem Tekin ve Menderes Samancılar'ın başrol oynadığı film baba-oğul ilişkisine odaklanıyor.

İstanbul Beni Unutma: Hüseyin Karabey'in önderliğinde bir araya gelen genç yönetmlerin çekeceği film, İstanbul 2010 projeleri arasında yer alıyor.

Kanatsız Taklalar: Savaş Baykal'ın yönettiği filmde, hurdalar arasında bir gitar bulan ve bu gitarla klip çekip, ünlü olma hayali kuran Okan'ın öyküsü tutunma çabası anlatılıyor.

Teslimiyet: İlk olarak İstanbul Film Festivali'nde gösterilen, yönetmenliğini Emre Yalgın'ın üstlendiği filmde İstanbul'da yaşayan bir grup travestinin mücadeleleri anlatılıyor.

Sultanın Sırrı: İstanbul'da 'Çemberlitaş'ın altındaki bir odada Hz. İsa'ya ait kutsal emanetlerin gömülü olduğu' iddiası, Sultan'ın Sırrı filmine konu oldu. Filmin senaristi, gazeteci Ömer Erbil; yönetmeni ise Hakan Şahin.