Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Efsane yine yeniden

Giriş Tarihi: 13.12.2015
Efsane yine yeniden

Star Wars evrenine yeniden yolculuk yapmak için gün sayıyoruz. Serinin yedinci filmi Star Wars: Bölüm VII - Güç Uyanıyor perşembe günü vizyona girecek. Peki bu evrenin büyüsüne, George Lucas en yakınındaki eşini

Star Wars efsanesinin yaratıcısı George Lucas, Yıldız Savaşları: Bölüm IV-Yeni Bir Umut'u çekip bitirdikten sonra kurgucu olan karısı Maria Lucas montaj masasında filmi yarıda bırakıp Martin Scorsese ile çalışmaya niyetlenir ve o tarihi sözü söyler: "New York, New York yetişkinler için yapılmış bir film, seninki ise sadece bir çocuk filmi. Kimse filmini ciddiye almayacak." Maria Lucas yıllar içinde ne düşündü, kendi öngörüsüzlüğüyle dalga geçti mi bilinmez ama Lucas bırakın ciddiye alınmamayı, sinemanın en popüler mitolojisini yaratmanın başındaydı. Ama Maria Hanım'a haksızlık etmeyelim Lucas filmin ön gösterimini yaptığında Brian De Palma ve Martin Scorsese de bir şey anlamamıştı. Rivayete göre Scorsese "Prenses Leia'nın saç şeklini sormuştu sadece. Ama Steven Spielberg Lucas'ın harika bir iş çıkardığını söylemişti. Efsanenin nasıl ortaya çıktığı uzun hikaye ama Lucas 1970'lerde fırsat buldukça önce kağıt üzerinde Star Wars evrenini yarattı sonra kapısını çaldığı birçok yapımcı yüzüne kapıyı kapattı ama o direne direne filmini çekti. Derler ki taslak senaryonun başında şu cümle yazar "Bu, ünlü Jedi'nin öğrencisi olan ve Usby C.J.Thape olarak da bilinen, saygıdeğer bir Opuchi Jedi-bendu'su olan Mace Windu'nun hikayesidir." Bir açıdan bakıldığı zaman iyilerle kötüler arasındaki savaşta iyiler cenahından kötüler safına geçen bir adamın serüvenidir Star Wars. Ama başka açıdan bakılırsa demokrasi isteyen cumhuriyetçilerle, imparator olma sevdasındakilerin mücadelesidir. Yüzüklerin Efendisi de, 2. Dünya Savaşı melodramları da, Uzakdoğu mitolojisi de, Ortadoğu kültürü de, Kuzey Avrupa hikayeleri de vardır içinde. Ama özellikle ilk üç film el emeği göz nurudur. En çok da bu üç film sevilir. Gerçi Lucas bu sevgiye ihanet etme hamleleri yapmadı değil zaman içinde. Yakın zamanda izlediğimiz Star Wars hayranlarının hissiyatını anlatan Halk George Lucas'a Karşı belgeseli hamlelere karşı bir isyandı. Ama Lucas da son tahlilde kendine dışarıdan bakabilen bir insan. Stüdyoların emrinde kul köle olmaktansa bağımsız sinemacı olarak yoluna devam etmek isteyip kendi şirketini kuran, Star Wars sayesinde dolar zengini olan George Lucas'ın yıllar sonra yarattığı karakter Darth Vader ile kendini özleştirerek "Ben aslında Darth Vader'ım. Senelerce bağımsız sinema için uğraştım, stüdyo sisteminden nefret ettim. Ancak şimdi nefret ettiğim şey oldum" demesi bu yüzdendi. Lucas oluşturduğu bu evreni 1990'larda ısıtıp 2000'lerde üç film çekip genişlettikten sonra Disney'e satıp nakte çevirdi. Şimdilerde efsane kaldığı yerden devam edecek. Ama iyi mi olacak kötü mü olacak bilemiyoruz. Bu hafta içi dananın kuyruğu kopacak. Efsane ile aynı yaşta biri olarak naçizane, J.J. Abrams'a Lost ve Star Trek fiyaskolarından sonra güvendiğim söylenemez. Ama Abrams inşallah şaşırtır bizi. İnşallah!

George Lucas'ın oyuncakları


George Lucas, Star Wars maketleriyle çektirdiği bu fotoğrafta 'oyuncaklarıyla birlikte poz veren bir çocuk' gibi. Belki de biz bunca yıl, hayal gücünü sınırlamayan çocuk ruhlu bir adamın oyuncaklarıyla kurduğu bir masala inandık. Eğer öyleyse ne diyelim George iyi bir masalcısın sen.

25 Mayıs 1977'de başladı her şey

Altı filmlik serinin hepsinde Star Wars evreninin en sevimli robotları C3PO ve R2D2'yu izledik. Bunun için bu iki robot serinin vazgeçilmezidir.
Star Wars evreninde Han Solo'nun ilham kaynağının George Lucas'a sinema kariyerinin başında büyük destek olan Coppola olduğunu biliyor muydunuz? Star Wars'un altı filminin toplam maliyeti yaklaşık 430 milyon dolar. Toplam hasılatı ise 4.2 milyar dolar. İlk serinin ikinci kez vizyona girmesiyle elde edilen hasılat ve oyuncaklardan kazanılan para bu rakama dahil değil.
Altı film toplamda 25 kere çeşitli dallarda Oscar'a aday oldu ve 10 dalda Oscar kazandı.
25 Mayıs 1977'de gösterime girince sinemaların önünde uzun kuyruklar oluştu. Bu serinin her yeni filmi zamanı tekrar etti. Şimdilerde hayranların Star Wars'u ilk seansta izlemek için sinema önünde çadır kurması bu geleneğin bir devamı.
Işın Kılıcı hem Star Wars dünyasına hem de sinemaya duyulan sevginin bir ifadesidir. Bizce sinemada gördüğümüz ama gerçek hayatta olmayan sinemasal nesneler arasında en önde durur.
Rivayetler muhtelif ama Usta Yoda'nın yüz ifadesindeki sevecenliğin kaynağının Albert Einstein olduğu söylenir.
Dedik ya Star Wars'un ilk üç filmi el emeği göz nurudur diye. Filmde gördüğümüz birçok şeyin kaynağına inanmak güçtür. Tek örnek verecek olursak Darth Vader'ın o tuhaf nefes alma sesinin dalış takımındaki hava regülatörü kullanılarak yapıldığını biliyor muydunuz?
Star Wars evrenini kağıt üzerinden peliküle aktarmak hiç kolay olmadı. Lucas ilk filmden "Yönetmenlikten nefret ediyorum, bu her gün değişik bir rakiple 15 raundluk bir boks maçı yapmaya benziyor" diyerek yönetmenliği bıraktığını açıkladı. Bunun için ilk üçlemenin diğer filmlerini Irwin Kershner ile Richard Marquand yönetti.

Semt pazarlarında Star Wars aşkı!

Star Wars evreninin bizim coğrafyaya etkisi bir tuhaftır. Hayranlık, kendini o evrenin bir parçası hissetme konusunda ABD'lilerle yarışırız. Ama işin başka bir yönü de var. 80'li yıllarda Star Wars karakterlerinin oyuncakları yoğun talep görünce bizim kimi cin girişimciler bu oyuncakların korsanını o zamanki adıyla taklidini yaptı ve çok ucuza semt pazarlarında sattı. Arak meselesi sadece oyuncaklarla sınırlı değil. Çetin İranç'ın Dünyayı Kurtaran Adam filminin kimi sahneleri de Star Wars'tan araktır. İnanç yıllar sonra bu araklamayı şöyle anlatacaktır. "Bir gece Akün Sineması'nın deposundan Star Wars'ın kopyası çalındı. Hemen oradan sahneleri aldık. Kopyayı yerine koyduk." Bunun için bu film Turkish Star Wars olarak anılır!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Efsane yine yeniden
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz