5 günlük hava durumu
22 Eylül 2009, Salı

4'üncü ve 5'inci sınıflar için:

İlişkili haberler
1'inci ve 3'üncü sınıflar için:
4'üncü ve 5'inci sınıflar için:
Kardeşi olmayan çocuğa hayvan alın!
Bırakın eşyasını kendi toplasın
Öğrenme stilini keşfedin, çantasını siz hazırlamayın!
4'üncü ve 5'inci sınıflar için:
Haberi Dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Dördüncü sınıf öğrenim hayatının ikinci kilometre taşıdır. İleriki öğrenim hayatının başarısını şekillendirir. Hatta üniversite başarısında bile etkilidir. Bu nedenle planlı çalışmayı öğrenmeniz gerekir.
Çalışma masanızın önüne günlük ders planınızı renkli kalemlerle yazın. Her renge uygun bir dosya edinin. Eğer mümkünse önünüze konmuş bir rafa sıralayın. Örneğin; mavi Türkçe, sarı matematik dosyası olsun. Bu dosyalara ders kitapları, notlar, testler vs... koyun. Bu sınıflandırma ile bilgiye ulaşım ve hatırlama daha kolay olacaktır.

NOTLARI PANOYA ASIN!
Haftalık plan yapın. Salı saat 19.00'da televizyon izlenecek, saat 20.00'de matematik testi çözülecek gibi... Ancak bunu yapmak için değil, gerçekten inanarak yapın. Zira kazanacağınız bu alışkanlık sizi birçok sıkıntıdan kurtaracaktır.
Anlamakta zorlanıyorsanız; bir büyüğünüzden size okumasını isteyin. İşitmek, okumaktan bazen daha etkilidir.
Bir pano edinin. Derslerle ilgili notlarınızı yazın ve asın. Sürekli göz önünde olan bilginin beyinde kalıcılığı daha fazladır.

SÜREKLİ ÇALIŞMAYIN!
Ders ve özel vakitlerinizi dengelemeye çalışın. Sürekli ders çalışma değil, etkin çalışma önemlidir. Öğrenerek öğrenme kalıcıdır. Bu nedenle kendinize zaman zaman özel hobiler geliştirin. İkisinden de zevk almaya çalışın.
Önemli olan iç disiplini sağlamaktır. Anne ve babanın kuracağı disiplinden çok, çocuğun kendi içinde kuracağı sağlıklı diyalog ve kararlılık başarıya götürür. Bu konuda kendinizi telkin edin. Kararlarınızı verip, uygulayın. Önemli olan verdiğiniz kararları uygulamanızdır.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.