5 günlük hava durumu
14 Ocak 2010 Perşembe
Suda eriyen aspirinler çok daha mı yararlı?

Suda eriyen aspirinler çok daha mı yararlı?

* En iyi aspirin çeşidi hangisidir? Suda eriyen mi yoksa hap olan mı? Mide hastasıyım. Hangisini kullanmam daha sağlıklı olur? E.T./ İstanbul
Aspirin yüzyıllar önce, Afrika yerlilerinin söğüt ağacı kabuğundan, ağrı kesici olarak yararlanmaları ile keşfedildi. Bu ilacın, ağrı kesici özelliğinin yanı sıra ateş düşürücü, dokularda iltihabi reaksiyonu gerileten özelliği olduğunu buldular. Günümüze kadar çağdaşlığını kaybetmeyen bu ilaç, kanın pıhtılaşmasını da bozarak, damar tıkanmalarına bağlı enfarktüslerin de önlenmesinde büyük rol oynar. Bu muhteşem etkilere karşın mide üzerinde yaptığı tahriş edici etki, mide kanamasına yol açabilir. Bu nedenle, çok basit bir ilaç değildir. İstenmeyen bu tarz etkileri nedeniyle, suda eriyen ya da çözünür aspirin ilaçları geliştirilmiştir.

Asit yapısını kaybeder
Bunlar mideden bağırsaklara hızla geçerek, asit yapısını bağırsaklarda kaybeder. Buna karşılık hızla emilir. Etkisini hızla gösterir. İmalat sırasında içerisine katılan bileşiklerle, suda eriyebilirliği arttırılır. Bu tip ilaçlar gastrit, reflü, hazımsızlık gibi mide şikayeti olanlar tarafından çok tercih edilir.

Ağrı kesici doktorsuz alınmaz
* Ağrı kesici seçerken nelere dikkat etmeliyim? Baş ağrısı için ağrı kesici ilaç alırken bile doktoruma danışmalı mıyım?
T.H./Sivas
Baş ağrısı tedavisi bile olsa ağrı kesiciler, yan etkileri çok olan ilaçlardır. Midede iltihabi reaksiyon, tahriş yaparak bulantı, kusma, karın ağrıları ya da mide kanaması, mide ve bağırsak delinmesine dahi yol açabilirler. Aynı zamanda kabız ve ishale de neden olabilirler. Ağrı kesici ilaçlar emildikten sonra kana geçer, dokulara dağılır. Özellikle bu ilaçların, karaciğer ve böbrek hastalarına zarar verecek yan etkileri çok büyüktür. Örneğin, halk arasında çok sık kullanılan parasetamol, bir defada 500 mg.'dan daha fazla alındığında böbreklerde ölümcül hasarlar yaratabilir.

Krize yol açabilir
Ayrıca bu tip ilaçlar vücutta tuz ve su tutulması yaparak; yüksek tansiyon, çarpıntı, nefes darlığı, göğüste ağrı, kalp krizi ve felçlere yol açabilir. Ağrı kesici ilaçların baş ağrısına da yol açtığı bilinmektedir. Bunlara, 'ağrı yapan, ağrı kesici ilaç' adı veriliyor. Bu ilaçların, hipertansiyonu bile tetikleyebildiği biliniyor. Bu nedenle baş ağrılarında mutlaka hekime başvurulmalıdır.

Soğuk algınlığının ilacı yoktur
* Eczanelerde soğuk algınlığı ilaçları kalmamış. Mutlaka ilaç kullanmalı mıyım yoksa tavuk suyuna çorba faydalı olur mu?
F.L./Eskişehir
Evet, faydalı olur çünkü soğuk algınlığında ilaç yoktur. Tedavisi yatak istirahatı ve iyi beslenmedir. Bu arada C ve B kompleks vitaminlerinden, sebze ve meyvelerden yoğun beslenme ihmal edilmemelidir. Grip ilaçları, ateş dürücüler, kas veya adale ağrılarını giderici kas gevşeticilerin kullanılması soğuk algınlığının tedavisi değildir. Sadece şikayetlerin giderilmesine yardımcı olur. Bu ilaçların vücuda yaptığı tahribat da sayılamayacak kadar çoktur. Özellikle hipertansiyonlu, koroner kalp hastalığı, beyin damar hastalığı olan kişilerin, burun damlaları ile öksürük ve balgam kesici ilaçları dikkatli kullanmaları gerekir.

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Sağlık Haberleri

Güzelliğiniz için tuzu kesin ve bol bol acı yiyin
Çocukken yapılan apandisit ameliyatı bile kısırlık nedeni
Domates prostat kanseri ilacı gibi
Kadınlardan çok etkileniyor
Kırmızı et ve balık bile kısırlık nedeni
Ağrı kesici daha çok ağrıtabilir!
Dizüstü bilgisayar spermi azaltıyor!
Masalın sonunu o yazsın!
Burun spreylerine dikkat edin!
Haftada üç gün seksle yüzde 60 gebelik
Balık yemeyenler keten tohumu yesin!
Hem eğlen hem kilo ver!
Depresyona girdiyseniz harekete önem verin!
AIDS olduğum gün eşim üç aylık hamileydi!
Ekinezya vücuda kuvvet verir
Çalışırken beslenmenizi sakın ihmal etmeyin!
Oğlumun HIV olduğunu babasından bile sakladım
Her zaman geçerli olan güzellik kuralları
30 saniyede pürüzsüz bir cilt
Hem dümdüz hem sağlıklı
Kaş almak özen ister
Günde bir kez yeterli!
Elleriniz hep yumuşak olsun
HIV oldum kovuldum, dava açtım kazandım
Fizyoterapist faydalı olacaktır
İnsülin direncine karşı bol bol çörek otu yiyin!
Renkli bir dünya yaratsın
HIV aşık olup evlenmeme engel olamadı
Çocuğunuzu kitaplarla geliştirin
Saçınızı kurutmadan adım atmayın!
Hassas ciltlerine özenli bakım
Ayakları rahat etsin
Sağlık yenilikleri
Bel ağrısı çekmemek için en iyi çözüm korunmak!
2010'un estetik trendleri
Akşamdan kalanlara yedi ayrı iyileşme reçetesi
Ünlü diyetisyenlerden sağlıklı yılbaşı sofrası
Sağlıklı tırnakların sırrı hijyende saklı!
Bol bol yoğurt ve süt tüketin!
Cinselikle ilgili yayınları okuyun!
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol