5 günlük hava durumu
27 Nisan 2010 Salı
Memeyi küçültmek kanser riskini azaltır

Memeyi küçültmek kanser riskini azaltır

  • 27.04.2010

Estetik operasyon öncesi rutin kontrollerin mutlaka yaptırılması gerektiğini söyleyen Op. Dr. Murat Atay, "Meme dokusu üçte bir oranında düşürüldüyse, memedeki kanser gelişme oranı da bu kadar azalır. Meme küçültme operasyonlarında, plastik cerrahın tecrübesi iki kat daha önemlidir" dedi

Florence Nightingale Hastanesi Meme Cerrahı Op. Dr. Murat Atay, meme estetiği ve kanser riski konusundaki sorularımızı yanıtladı.

Sizce estetik, meme kanserini gizleyebilir mi?
İstisnasız her kadın, rutin kontrollerinin yanı sıra toplatma ya da protez ameliyatı yaptırmaya karar verdiğinde mutlaka kansere karşı kontrolden geçmelidir. Yaşı kaç olursa olsun bu konuda, uzman bir hekimin muayenesi şarttır. Sonuçta her yaşta, meme kanseri ya da memeyle ilgili değişik hastalıklar ortaya çıkabilmektedir. Hastalıklı bir kişiye, meme estetiği yapmak ve daha sonradan bu hastalığın saptanması hoş olmaz. Meme estetiğiyle alakası olmasa bile hastalığın teşhisinde geç kalınmasına neden olur.

YAŞINA GÖRE KONTROL!
Meme estetiğinden önce mutlaka mamografi mi çekilmeli?
Bu kontrol, mutlaka mamografi anlamına gelmez. Mesela; biz 20 yaşındaki bir kadına mamografi yapmıyoruz. Onu muayene ve ultrasonla değerlendiriyoruz. 40 yaşını geçmiş bir kadın meme estetiği isterse, mamografi yapıyoruz. Yani yaşı ile orantılı kontrol yaptırmasını istiyoruz. Bu; bazen mamografi, bazen ultrason bazen de MR olabiliyor.

Yani estetik cerrahtan önce kadınların meme kontrolü için doktora gitmeleri gerekir mi? Bu kontrolleri estetik cerrahlar da yapabilir mi?
Bazı estetik cerrahlar yapabilir. Bunun yanı sıra meme ile uğraşan genel cerrahlar, kadın doğumcular da bu muayeneleri yapabilmektedir.

Sizce Türkiye'deki estetik cerrahlar, bu muayeneyi istiyorlar mı yoksa ihmal mi ediyorlar?
Türkiye'de benim tanıdığım plastik cerrahların hemen hemen hepsi meme estetiği öncesinde mutlaka hastalarını kontrolden geçiriyorlar. Bu kontrollerin yapılması mutlaka yazılı bir kural değil, ama dikkatli olunması için öneridir. Bir mecburiyet olmadığı için, bunu bazen hastaların talep etmesi, doktorların estetik operasyona daha güvenli girmesini sağlıyor.

RİSK ALTINDAYSALAR...
Silikon, kanser riskini gizleyebilir mi?
Genellikle protez yaptıran kişiler, operasyon sonrası uzun süre kontrole gitmiyor. Silikon taktırdıktan sonra, ilk kontrol altı aydan başlıyor. Olan bir şey önceden saptanmamışsa, bu süre içinde tümörün büyümesi mümkün olabiliyor. Bu nedenle estetik operasyon öncesi yapılacak kontrol, erken teşhise yardımcı olabiliyor. Özellikle ailevi riski olanların ya da fibrokistik meme yapısı bulunanların takiplerini ihmal etmemeleri gerekiyor. Ailevi riski olan bir kadının, estetik operasyon öncesi kontrolünü yaptırması daha da önem kazanıyor.

AMELİYAT ÖNCESİ TAKİP ŞART!
Kadında meme kanseri başlangıcı, protez takılırken fark edilebilir mi?
Hayır, çok istisnai durumlar dışında fark edilmez. Memeye protez konulurken, olası bir tümör görülemez. Bu nedenle ameliyat öncesi, gerekli tetkiklerin yapılması çok önemlidir. Şüpheli bir durum saptanırsa, aynı anda biyopsi ya da çıkartma işlemi yapılabilir.

MEMESİ KÜÇÜK OLANLAR ŞANSLI!
Ailesinde meme kanseri riski bulunanlar, memelerini boşaltarak protez takmayı tercih edebiliyor. Sizce bu, doğru mu?
Meme küçültme operasyonu, estetik amaçla önerilir. Çünkü sadece riski azaltmak için yapılan bir şey değil, memenin içinin tamamıyla boşaltılarak arkasına protez konmasının koruyucu özelliği vardır. Riski yüzde 95 oranında düşürür. Ama hiçbir zaman, bu operasyonlar insanın kendi memesi kadar estetik değildir. Bu nedenden dolayı risk altındaki hanımların hem meme cerrahı hem onkologla bu konuyu tartışması gerekir. Küçük memeli kadınların operasyonları, iri göğüslü kadınlara göre daha başarılı sonuç vermektedir.

Hasta isterse, ameliyatı sigortayla yaptırabilir mi?
Maalesef, ülkemizdeki özel ve devlet sigortaları bu tip yaklaşımlara sıcak bakmıyor.

Silikon kanserden korur mu?
Direkt olarak hayır, ama indirekt olarak korur. Kontrolden kaçan bir kadının dikkat etmesi, erken tanı ihtimalini artırır.

FİBROKİSTİK OLAN KADIN RAHATLIKLA ESTETİK OLABİLİR!
Fibrokistik memesi olanlar ya da yakın akrabalarında meme kanseri bulunan vakalar, sizce meme silikonu yaptırma konusunda çekimser mi davranmalı?
Yüksek risk faktörleri olan kadınlarda bazen memenin içini boşaltıp yerine protez meme koyabiliyoruz. Dolayısıyla protezin kanser yapıcı bir özelliği yok! Bu yapılan tetkiklerde her şey normalse, hiçbir sakınca yok ama şüpheli bir lezyon bulunduğu zaman mutlaka bunun netlik kazanması gerekir. Biyopsi yapılması ve kitlenin çıkartıldığından emin olunması önemlidir. Ama bu kesinlikle fibrokistik yapılar için geçerli değil. Fibrokistik yapısı olan bir kadın, şüpheli bir durum altında değildir. Fibrokistik olmasına rağmen estetik operasyonunu olabilir.

İRİ GÖĞÜS RİSKLİ
Meme kanseri, küçük göğüslü kadınlarda daha mı fazla görülür?
Bunun bir sınıflamaya girmesi doğru değil ama memenin ölçüsü büyüdükçe meme kanseri görülme oranı da yükseliyor. Çünkü daha büyük alanda daha fazla kanser olabilir gözüyle bakılıyor.

Meme küçültme operasyonları kanser riskini düşürür mü?
Meme dokusu üçte bir oranında düşürüldüyse basit bir matematik hesabıyla memede kanser gelişme oranı da üçte bir oranında küçülür. Ama bu bir teori ve pratikte mutlaka böyle olacak diye bir şey yok. Meme küçültme operasyonları, çok daha dikkat edilmesi gereken operasyon türleri arasındadır. Ameliyat sırasında çıkartılan meme dokusunun mutlaka patolojik incelemeden geçmesi gerekir. Çünkü muayene ya da radyolojik anlamda saptanamayan küçük bir tümör olabilir. Meme küçültme operasyonlarında, plastik cerrahın tecrübesi iki kat daha önemlidir. Meme dokusunu ve memenin içindeki kanalların düzenini en az bozarak yapılan estetik operasyonlar, kozmetik açısından da mühimdir. Meme küçültme ameliyatlarında belki az miktarda yağ alınır ama önemli olan memeden çıkartılmasıdır.

KİSTLERİN YERİ DEĞİŞEBİLİR!
Meme küçültme operasyonlarında pek çok teknik kullanılıyor. Sizce meme sağlığı için en doğrusu hangisi?
En çok kullanılan iki teknikten biri; memeyi hiç bozmadan sanki karpuzun kabuğunu çıkartır gibi çıkartmaktır. Bu tekniğin, avantajı meme başına doğru gelen kanalların en az zarar görmesidir. İkinci teknikte ise meme dokusunu bir pasta gibi düşünün. Bu yöntemde de gerekli olan dilim çıkartılır ve kalan dokunun toplanarak asılması sağlanır. Burada da meme dokusunun belli bir bölümü çıkartılır, diğer bölümlerine dokunulmaz.

DOKULAR TAHLİL EDİLMELİ
Ama bu operasyonda da bazı kanalları çıkartmış olmuyor musunuz? Yani zararlı değil mi?
Hayır ama sonuçta bu da kullanılabilen doğru tekniklerden bir tanesi. Her ne olursa olsun çıkartılan dokuların tahlil edilmemesi bir risktir. Bir karmaşa içinde yeni gelişen tümör saptamakta zorlanılır. Gereksiz kanser riski doğabilir. Her iki operasyonda da benim hastalarıma önerim; meme küçültme operasyonundan sonra altı ayda bir mutlaka kontrol yapılmasıdır. Bu operasyonlarda, fibrokistler yer değiştirebilir. Bunların yeni yerlerinin belirlenmesi gerekir.

YARIN: KANSERDEN SONRA HEMEN PROTEZ TAKILSIN MI?

kalan karakter 460

sera83 sera83 // İSTANBUL

Küçük göğüslü kadınların sevineceği bir durum var yani ortada.Göğüslerimiz küçük diye biraz olsun sevinebilirler.Kanser riski daha az oluyormuş.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 29.04.2010 18:01
paramore paramore // İSTANBUL

bazı kişiler için sevindirici bi haber

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 01.05.2010 16:32
SezerT SezerT // İSTANBUL

Doku kaybı olmayacaksa güzel bir yöntem

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 29.04.2010 15:43

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Sağlık Haberleri

Yüksek tansiyonu önemseyin!
Bebeği sallayarak mı uyutmalı?
Yalnızlık bulaşıcı olabilir!
Hamilelikte egzersiz bebeğe de yarıyor!
Silikon protezler kanser yapar mı?
Saman nezlesine aşılı çözüm!
Gözleri çevreleyen büyük gözlükleri satın alın!
Sabancı'nın yemek kitabı görücüye çıktı
Lösemili çocuklara destek
Ölü derilerden Türk kahvesiyle kurtulun
Cameron Diaz yıllara meydan okuyor
Teknoloji kanser nedeni değil!
Gece yükselen tansiyon beyin kanamasına yol açar
Bağırarak ağlama nöbetinin nedeni 2 yaş cinneti olabilir
Gözleriniz duygularınızı ele vermeye hazırlanıyor
Güzelliğiniz için...
Kayganlaştırıcı jelin etkisi
Bebeğinizin sancısı reflüden mi gazdan mı?
Uzmanlardan saç bakım sırları
Babetler sanıldığı kadar sağlıklı değil!
'Beyaz Gürültü' bebeğe ninni gibi geliyor
Bireysel kimliği desteklenmeli!
KOAH depresyonu tetikliyor
Oğlunun adı neden Derin
Beynin ilacı: Egzersiz
Kolik bebeğin annesine limon ve çikolata yasak!
Sağlığımızla ilgili en büyük yalanlar
Ebru Şallı Tan ile sağlıklı yemekler
İnceldi de inceldi
Gözaltı torbalarından peelingle kurtulun
Bal gibi balık!
Çağın hastalığı: Hashimoto
Sıcak havalarda da rahat bir uyku çekin!
Yarım saatte terlemeye son!
İş hayatında hamile olmak
Gebelik risklerini önleyin!
Tırnaklarınızı ihmal etmeyin!
Kırmızı acı bibere dikkat!
Anne-baba kavgası bebeklerde gaz nedeni
Seks kimseye zarar vermez
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol