5 günlük hava durumu
24 Ağustos 2010 Salı

Maden suyu içmek şifa veriyor!

  • 24.08.2010

Sıcak yaz günlerinde 8 bardak su içmenin alışkanlık haline getirilmesini isteyen Prof. Dr. Zeki Karagülle, özellikle mineralli suların sağlık için daha yararlı olduğunu söylüyor

Su konusunda yüzlerce araştırmaya imza atan Prof. Dr. Zeki Karagülle, suyun yararıyla ilgili sorularımızı yanıtladı.
Uzun süre sıcaklarla boğuştuk. Şimdi havalar tekrar soğuyacak. Aşırı ısı değişikliğine adapte olmak için ne yapmak lazım?
Hava sıcaklığının beş derece düşeceği söyleniyor. Beş derecelik düşüş önemli bir düşüş, ama 32 dereceden 27 dereceye düşmek insan organizmasında 'soğuk etkisi' dediğimiz etkiyi yaratmaz. Çok telaşlanmamak gerekiyor. Hava sıcaklığına uygun giyinen bir insanın, kendisini en rahat hissettiği sıcaklık 24 derecedir. Çok sıcak havalarda sorun çıkar. Önerdiğimiz ilk şey, 4.5-5 litre sıvı alımı... Ağır yağlı beslenmeden sakınmak, klimalı ortamlarda bulunmak ve alkolden mümkün olduğunca kaçınmak.... Çok sıcak havalarda terle birlikte vücuttan tuz ve mineral atılacağı için kişiye; ayran, soda ve meyve suyu içmesini öneriyoruz. Kahve ve çay da içebilirler. Ama kahve ve çay, kafein sebebiyle vücuttan sıvı atımına da sebep oluyor. Sıcaklarda çay ve kahve içenler, yanında mutlaka bir bardak su içmeyi de ihmal etmemeliler...

EN AZ 1.5 LİTRE ŞART!
Yüksek tansiyonu olanlara sıcak havalar için önerileriniz var mı?
Yüksek tansiyonu olmayanlar, ayrana tuz atabilir. Yüksek tansiyonu olanlara ise mineralli su (maden suyu) ile ayranı karıştırmalarını öneriyorum. Maden suyu; magnezyum ve kalsiyum da içeriyor. Ter ile kaybettiğimiz mineralleri, maden suyundan alabiliriz. Küçük yeşil şişelerden günde 5 tane içilmesini tavsiye ediyorum. Ramazan'da oruç tutuyorsanız, iftar ile sahur arasında ve sahurda içilen maden suyu, gün boyu kaybedilen sıvı kaybını karşıladığı gibi mineral kaybını da karşılayabilir.
Ne kadar su içersek o kadar faydalı mı?
Yalnızca çok su içerek uzun süre yaşayabilirsiniz. Ancak susuzluğa 1-2 gün tahammül edebilirsiniz. Sonra ölüm tehlikesi ortaya çıkar. Canlılığımızı sağlayan temel madde görevini; su üstlenmektedir. Yetişkin birinin toplam ağırlığının yüzde 70'i sudur. Su; vücuttaki atıkların dışarı atılımını sağladığı için doğal olarak bir miktar suyu dışkı yoluyla kaybederiz. Bu da günde toplam 1.5 litre kadardır. Terle ve nefesle kaybedilen suyu da eklersek, günde en az 2 litre su kaybına uğrarız. Bu miktarın yerine konulması şarttır. Bunun yarım litresi, günlük besinlerle de alınabilir. Bu nedenle, en az bir 1.5 litre su içmemiz şarttır.
Vücut susadığında bunu hissettirmiyor mu? Susamadan su içmek gerekir mi?
Susamadan da suyun içmek gerekir. Çünkü susuzluk hissi, vücudun su gereksiniminin tehdit eder boyutta karşılanmadığını gösteren bir alarmdır.

MEYVE SUYU VE ÇAY YETERSİZ KALIR!
Siz günde kaç litre su tüketirsiniz?
Ben, günde en az 2-2.5 litre hatta bazen 3 litre su içerim. Bunun bir litresini mineralli sulardan alırım.
Meyve suları ve çaylarda su yerine geçer mi?
Tabii meyve suyu ve çay su yerine geçer. Günlük su miktarının bir kısmı rahatlıkla onlardan karşılanabilir. Ama yetersizdir ve bütün bunların yanında su da içmek gerekir.
ZAYIFLATMIYOR
Zayıflamak isteyenlerin, her zamankinden daha fazla mı su içmeleri gerekiyor?
Zayıflamak isteyenlerle ilgili bir şey söylemem. Zayıflama programlarında her zaman 'bol su için' mesajları yer alıyor. Ben buna karşıyım. Su içmek zayıflatmaz ama sağlıklı yaşama nedenidir.

SERİNLEMEK İSTEYEN SUYU ILIK İÇSİN!
ILIK SU TERCİH EDİN
Midenin ısısı 38 derecedir. Sıcaklarda serinlemek için buzlu su içildiğinde onu ısıtmak için midenin ısısı yükselir ve bu bir süre sonra size terleme, sıcak basması olarak geri döner. En doğrusu ılık su içmektir.
GÜNDE 20 BARDAK

Biz normalde herkese 2.5 litre su öneriyoruz. Yaklaşık 10 bardak ama sıcaklarda, hele fiziksel aktivite yapılan işlerde bunun 4.5 litreye çıkması gerekir ki bu da 20 bardaktır. İçmek için susamayı beklemeyin. Elinizden su şişesini eksik etmeyin.
MİNERALLİ SU İÇİN

Mineralli su son derece faydalıdır. Sodadan bahsetmiyoruz. Ama maden sularının etkisinden özellikle sıcaklarda yararlanmak gerekir. Günde içilmesi gereken 4.5 litre suyun en azından bir litresi mutlaka mineralli su olsun ki sıcaklar nedeniyle vücuttan eksilen mineraller yerine konulabilsin.
KAHVE VE SU BİRLİKTE

Sıcaklarda içilmesi önerilmeyen içecekler arasında kahve ve alkol var. Çayı tavsiye ediyoruz ancak içinde kafein bulunduğu için kahve tüketiminin azalmasını öneriyoruz. Günde en fazla iki fincan kahveyi su ile için.
ÜÇ RENK MEYVE YİYİN
Yaz sıcaklarında artan su ihtiyacınızı meyve yiyerek de karşılayabilirsiniz. Ama meyvelerin içindeki şeker miktarını ayarlamanız büyük önem taşır. Günde üç değişik renk meyve yemeniz sağlık için yararlıdır. Karpuz ve kavunu özellikle tercih edin.
SOĞUK SU İLE DUŞ ALMAYIN
Gün içinde sıcaklardan bunaldıysanız; ilk gördüğünüz soğuk suya sarılmak yerine vücudun uç bölgelerine su dökün. Burada da suyun ılık olmasına dikkat edin. Sıcaklarda soğuk su ile banyo yapmayı önermiyorum.

SODA YAPAY BİR İÇECEK
Gazlı sular sağlıklı mıdır? Bol bol soda içilebilir mi?
Burada büyük bir kavram kargaşası yaşanıyor. Türkiye'ye maden suları ilk geldiğinde yani 80 sene önce, bunlar Amerikan menşei olduğu için 'soda' diye adlandırılmış. Soda, yapay bir Amerikan içeceğidir. Çeşme suyuna bikarbonat atılarak, yapılan bir çeşit sudur. Türkiye'de de soda var ama maden sularının çoğunda biz yanlışlıkla 'soda' diyebiliyoruz. Maden suyu son derece yararlıdır ama soda, bu kadar yararlı değildir. Benim önerim; her öğün mutlaka birer şişe maden suyu için. Günde 2 litre sıvı tüketecekseniz, bunun 1 litresi maden suyu olsun. İlaç yerine günde 8 bardak maden suyu içmek sağlığınız için önemlidir.

HER YAŞTA TÜKETİLİR
Maden suyu bebeklikten yaşlılığa kadar her yaşta içilebilir. Bebeklerde anne sütü, vazgeçilmez bir besin ve sıvı kaynağıdır. Bunun yanında ek beslenmeye geçildiğinde, mamalar maden suyuyla hazırlanırsa ideal olacaktır.
Ayrıca spor yapan insanlarda görülen kilo kaybı, tamamen su kaybıyla orantılıdır. Bu nedenle spordan önce ve sonra içilen maden suyu, vücudun su kaybını önler.
Özellikle çalışan kişilere, güne maden suyuyla başlamalarını tavsiye ederim. Böylece daha dinç ve enerjik olabilirler.

ŞİZOFRENLERDE ZEHİRLENME

Bazı uzmanlar, "Çok fazla su içmek vücuttaki minerallerin bir kısmını götürür" diyor. Bu açıklama doğru mudur?
Bu bence çok komik bir inanış. Su zehirlenmesini bir tek ruhsal sorunu olan kişilerde görüyoruz. Şizofrenler bazen ne kadar su içtiklerini hiç fark etmeyip günde 10 litreye yakın su içebiliyorlar. Bu durumda da su zehirlenmesi ortaya çıkabiliyor. Bu tür zehirlenmeler genellikle ölümle sonuçlanır. Ama dediğim gibi bu daha çok ruhsal bir problem olarak ele alınmalıdır. Vücut, fazla su tüketimine karşı uyarıda bulunur.

YARIN: KLİMA GRİBİ OLUR MU?

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Sağlık Haberleri

Merkür geriye gidiyor anlaşmak zorlaşıyor
Spor seks gücünü artırıyor
Pirinç yerine bulgur
Cennetin meyvesi incir kanserin baş düşmanı
Aklınızda bulunsun
Ayıptır, konuşulmaz demeyin!
Adım adım bebek banyosu
Annelerden doğal doğum hikayeleri...
Miniklere özel yatak
Dondurma yedikten sonra seks zararlı
Kabızlığa karşı keten tohumu!
Çatlak derdi bitiyor
Bol bol meyve suyu için
Tatil dönüşü herkes depresyona girebilir!
Ramazan'a özel haberler
Güneş lekeleri kadınları seçiyor!
Çocuğunuz krize mi girdi?
'Bonzai'nin sonu ölüm!
Göz damlasını ihmal etmeyin
Oyun hamuruyla nesneleri öğrensin
Mutsuzluk aslında bir virüs ve hızla yayılıyor
Kadınlarda stres ve regl epilepsiyi tetikler
Güneş deyip geçme
Paniğe gerek yok!
Kazalar Ramazanda artıyor
Oruç tutmaya zorlamayın!
Paraşütle atlamak ve tüple dalmak yasak!
Mavi bebeklere erken teşhis
Dahilik mi yoksa bir hastalık mı?
Azı yarar fazlası zarar
Atlarla dans
Hamilelikte bacak sağlığına dikkat!
Saç dört yılda bir yenilenir
Sağlıklı Yemekler
Panik atak başarılı kadınları buluyor
Topuklu ayakkabı giymek eziyet olmasın!
Ramazan'a özel ürünler
Çorbanız soğuk çayınız mutlaka tarçınlı olsun
Ramazan'da cinselliği yaşamak günah değil
Uzlaşmayan çocuk dışlanır!
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol