ARKADAŞINA GÖNDER Yoğurt yiyen daha çabuk kilo veriyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Yoğurt yiyen daha çabuk kilo veriyor!

  • Giriş Tarihi: 22.7.2011

100 yaşına kadar yaşayanların sağlık iksiri olan yoğurt, artık güzelliğin de hizmetinde! Bir araştırmaya göre; beslenme programına yoğurt ekleyenler, eklemeyenlere oranla, yüzde 22 daha çabuk kilo verebiliyor. Dr. Eren Eroğlu, yoğurtla ilgili yapılan çalışmaları anlattı...

Yoğurt yiyenler daha çabuk zayıflıyor ve kilolarının çoğunu karın bölgesinden veriyor! Bunu ben söylemiyorum; geçen gün tıp dergilerini karıştırırken rastladığım bir araştırma yazısından aktarıyorum... 2006 yılının Nisan ayında, International Journal of Obesity isimli dergide yayınlanan çalışmaya göre; düşük kalori diyeti yapanlar arasında, her öğüne birer porsiyon yağsız yoğurt ekleyenler, eklemeyenlere göre yüzde 22 daha fazla kilo veriyor.

FAZLA YAĞLARI ERİTİYOR
Üstelik kaybettikleri yağ miktarı, karşı gruptan yüzde 61 daha fazla oluyor. Yani, yoğurt yiyenlerin daha fazla ağırlık kaybetmekle birlikte, kasları erimiyor. Vücutlarındaki fazla yağları erittikleri için zayıflıyorlar. Yağların çoğu da en zor inceldiği düşünülen karın bölgesinden gidiyor! Başka ne söylenebilir ki? Bundan iyisi can sağlığı. Zaten hepimiz, yoğurdun insan sağlığına ne kadar faydalı bir besin olduğunu dinleyerek büyüdük. 100 yaşını geçmiş herkesin öyküsünde, bol bol yoğurt yemek vardır ama 'yoğurt yiyerek zayıflamak' işi çok farklı bir boyuta taşıyor.

TOKLUK HİSSİ SAĞLIYOR
Başka bir araştırmaya göre; yoğurt yiyenler kendilerini daha uzun süre tok hissediyor ve yediklerinden daha fazla tatmin oluyor. Söz konusu çalışmada, deneklere her gün 200 kalorilik; kayısı parçalı yoğurt, ayran ya da kayısı tatlısı veriliyor. Bu üç besini aynı miktar ve kaloride almalarına rağmen; yoğurt yiyenlerin, diğer gıdaları yiyenlere göre daha fazla tokluk ve tatmin hissettikleri ortaya çıkıyor.

MENOPOZDA FAYDALI OLUYOR
Kalsiyum, protein, B12 ve B2 vitaminleri ile fosfor açısından zengin bir besin olan yoğurt; özelikle menopoz döneminde olan kadınlara ve vejetaryenlere tavsiye ediliyor. Çocukların kemik ve diş gelişiminde de yoğurdun çok büyük faydaları oluyor.

YÜKSEK TANSİYON RİSKİ YARIYA İNDİ
Aynı sosyal statüdeki 5 bin İspanyol üzerinde yapılan iki yıllık bir araştırma; süt ve süt ürünleri tüketimi ile yüksek kan basıncı riski arasındaki bağlantıyı ortaya çıkardı. Bu çalışmanın sonucunda; her gün düşük yağlı üç ya da daha fazla porsiyon yoğurt veya süt tüketenlerin, tüketmeyenlere göre yüksek tansiyon hastası olma risklerinin; yüzde 50 azaldığı görüldü. Yani; süt ya da yoğurt tüketirseniz; hem kilo veriyorsunuz, hem kemikleriniz sağlam oluyor, hem de yüksek tansiyon riskiniz azalıyor!
#Sayfa#
KEMİK ERİMESİNE KARŞI LEZZETLİ ÇÖZÜM YOLU
İnsanları 100 yaşına kadar yaşatan yoğurda; sadece "Zayıflatır" demek haksızlık olur. Çok zengin bir protein kaynağı olması, kolay bulunması, içinde koruyucu faktörlerin yer almasının yanı sıra yoğurdun faydaları saymakla bitmiyor. Kemiklere etkisi ise çok büyük.
Kemik erimesinden korunmada, doğru beslenmenin rolü çok önemlidir ve kalsiyum ile D vitamininin rolü kesinlikle ihmal edilemez.
7'den 77'ye her insanın kemik yoğunluğunu korumak için kalsiyum gerekir ve doğal kalsiyum kaynaklarının başında süt ve süt ürünleri gelir.

İSKELETİMİZİN YAPI TAŞI
Yeterli miktarda D Vitamini ile desteklenmiş kalsiyum, iskeletin yapı taşını oluşturur. Her gün, 400 ünite D vitamini ve 1000 miligram kalsiyum, sizi sağlıklı kılar.
Bir porsiyon, yani yaklaşık bir su bardağı yağsız yoğurtta, 200 miligram kalsiyum vardır. Peynir ve sütün de olduğu dengeli bir beslenme ile günlük kalsiyum ihtiyacını, saf gıdalardan karşılamak işten bile değildir. D vitamini için ise günde yarım saat güneş görmek yeteridir.

PROBİYOTİK MUCİZESİ
10 yıldır, market raflarında ve alışveriş listelerimizde; içine 'probiyotik' denilen aktif mayalar eklenmiş yoğurtlar yer alıyor. Bu mayalar, bağırsağın bazı fonksiyonlarını yeniden kazanmasında oldukça faydalı roller üstlenebiliyor. Bu bakterilerin vücudumuza yararları şöyle sıralanıyor:
Laktoz denilen süt şekerine karşı olabilen tahammülsüzlüğü düzeltebiliyor.
Kabızlığın giderilmesinde etkili oluyor.
Normal bağırsak düzenini sağlayarak ishali düzeltiyor.
İltihaplı bağırsak hastalıklarının giderilmesine iyi geliyor.
#Sayfa#
DÜNYA ARAŞTIRIYOR
KANSERLİ HÜCRELERE DİRENİYOR
Viyana Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmada ise; 22 ve 29 yaş arası bir grup kadına dört hafta boyunca bir kap yoğurt yedirildi. Yapılan tahliller sonucunda ise deneklerin vücut direncinde büyük artış gözlendi. Yoğurt sayesinde; vücuttaki hücrelerin kanserli hücrelere karşı direnç sağladığı ve kolesterolü düşürdüğü belirlendi.

VÜCUDU YORMUYOR
'The Family Physician' dergisinde yayınlanan bir makaleye göre; kalsiyum ve magnezyum eksikliği olan insanların, ilaç kullanmak yerine yoğurt yemeleri daha doğal ve vücudu yormayan bir yöntem olarak kabul ediliyor. Finlandiya'daki bir araştırmada ise süt ürünlerinde bulunan laktoza karşı alerjileri olanların; normal yoğurt yerine probiyotik yoğurt yiyebileceği gözlemlendi. Probiyotik yoğurtlarda bulunan süt şekerinin, midede daha kolay bölünebilmesi; laktoz alerjisi olanların sindirimini kolaylaştırdı.

Birke TUNÇ/SAĞLIK SERVİSİ