5 günlük hava durumu
09 Kasım 2011, Çarşamba

Sağlık Haberleri

Ani kızarma ve çarpıntı yaşıyorsanız dikkat edin

Ani kızarma ve çarpıntı yaşıyorsanız dikkat edin

  • 09.11.2011

Mukozanın içine yerleşen ve ön bağırsak, mide, onikiparmak bağırsağı ile pankreas gibi bölgelerde ortaya çıkan karsinoid tümörlerin belirtilerinden bazıları: Düşük tansiyon, ani kızarmalar, kalpte çarpıntı, kaşıntı ve ishal...

Son yıllarda; stres, yeme bozuklukları, alkol tüketimi, hazır gıdalarla beslenme gibi durumlar, kansere yakalanma riskini artırdı. Vücudun bazı yerlerinde ortaya çıkan tümörler bazen kendini çeşitli rahatsızlıklarla belli ederken, bazen de belirti göstermiyor ve şans eseri ortaya çıkıyor. Bunlardan biri de karsinoid tümörleri.

SAĞ KALPTE BOZUKLUK
Oluşum sebebi tam olarak belirlenemeyen karsinoid tümörler; atipik büyüme patenleri, histolojik olarak farklı boyanmaları gibi değişik parametrelere sahiptir. Bu tümörler, hormonal sistem ile sinir sistemi arasında yer alırlar. Genellikle mide-bağırsak kanalından köklerini alırlar ve mukozanın altına yerleşirler. Ön bağırsak, bronşlar, timus, mide, onikiparmak bağırsağı, pankreas, orta bağırsak, bağırsağın belli bölümleri ve son bağırsak rektum gibi yerlerde görülürler. Belirtileri şu şekildedir:
Karsinoid sendrom, tümörün karaciğer metastazlarında ortaya çıkan klinik bir tablodur. En önemli belirtiler; yüzde, kol ve bacaklarda ani kızarma, karın ağrısı, kaşıntı ve ishaldir. Ayrıca; tansiyon düşüklüğü ve çarpıntı da oluşabilir.
İleri evrede sağ kalpte bozukluklar görülebilir. Bu durum, sağ kalp yetmezliğine kadar ilerleyebilir.
Ciltte oluşan problemlere de dikkat etmek gerekir.
Karsinoid sendroma yol açan vücuttaki bazı maddeler arasında en önemlileri; serotoninle birlikte bradikinin, histamin, dopamin ve prostoglandinlerdir.
Semptomlar; alkol, peynir, kırmızı şarap ve çikolata gibi yiyeceklerle aktive olabilir.

BOLCA B VİTAMİNİ TAKVİYESİ YAPILIR
Karsinoid tümör teşhis edildiğinde yapılacak olan tedavi; ya tümörün cerrahi olarak çıkartılması ya da Siklofosfamid denilen bir ilacın uygulanmasıdır. Kandaki serotonin maddesinin yüksek düzeyde bulunması, idrarda ise 5-HIAA'nın fazla miktarda bulunması teşhisi doğrulayan bulgulardır. Sandostatin de hastalığın devamı süresince belli periyotlarda kullanılabilir. Bu ilaç, ishali önlemek için de faydalıdır ama başka yardımcı ilaçlar da denenmelidir. Hastalarda protein eksikliğini gidermek için B vitamini ve türevleri takviye edilmelidir. Ayrıca tek ajanlı kemoterapiler, doksarubisin ve interferon alfa uygulanabilir.

BELİRTİSİ GÖĞÜS AĞRISI VE ÖKSÜRÜK
* Apendiks (apandisit) karsinoid tümörü: En sık karşılaşılan tümörlerdir. Karsinoid tümörlerin tedavisi, tümörün boyutuna bağlıdır. Apandisit karsinoid tümörlerinin tamamiyle çıkarılıp temizlenebildiği olgularda, hastanın yaşama süresi uzatılabilir.
* İnce bağırsak karsinoid tümörü: Genellikle karın ağrılarıyla ortaya çıkar. Hastalık sürecinde bazen bağırsakta tıkanma da yaşanabilinir. Vakaların yüzde 50'sine yakını; vücudun farklı yerlerinden çıkan tümörlere eşlik eder. Genel olarak hayatta kalma oranı yüzde 50'dir. Eğer karaciğer metastazı varsa bu oran daha da düşer.
* Ön bağırsak karsinoid tümörü: Onikiparmak, bronşiyal, timik ve mide karsinoidleri içerir. Mide kanserlerinde; karsinoid, gastrit zemininden gelişebilir.
* Bronş kökenli karsinoid tümörü: Nadir olarak görülürler. 50 yaş üzerindeki kişilerde zatürre, kanlı balgam, öksürük ve göğüs ağrısı şikayetlerine neden olur. Metastazlar sıklıkla karaciğerde ve cilttedir.

PROTEİN DENGEDE TUTULMALI
Hastalarda beslenmeye de önem verilmelidir. Proteini dengede tutmak için; yoğurt, yumurta ve hindi eti tüketilmelidir. Baklagiller ve zerdeçal da önemli yardımcılardır. Karaciğer metastazlarında; deve dikeni sütü, semizotu, B vitaminleri, betagluten içeren mantarlar ile ekmek kabuğu ve bulgur tüketilmelidir. Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde, D-3 vitamininin ve şeftali suyunun da faydası görülmüştür. Ayrıca; nar suyu, saf zeytinyağı ekstreleri ve folik asit de yarar sağlar.

Prof. Dr. Erkan TOPUZ

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Sağlık Haberleri

Alınan her beş kilo yeni bir hastalıktır!
Bayramda sessiz reflü kurbanı olmayın!
Kabus görmenize neden olan faktörler
Türkiye'nin ilk meme okulu
Müzikle hiperaktivite tedavisi
Kadınlarımızdaki cinsel sorunların nedeni toplum
Her erkeğin sahip olması gereken 3 temizlik ürünü
Bayramda sağlıklı beslenme yolları
Çapraz kol, ağrı kesici gibi
Konuşma zorluğunun farklı farklı nedenleri vardır
Kurban etini sağlıklı tüketebilmenin 15 yolu
Titizlik mi takıntı mı?
Ben eşimin bir dediğini iki etmiyorum
Çocuklar için...
Küflü peynir ve füme et yenmemeli
Sağlıklı olan eti haşlamak
Meyvelerin mucizesi
Doğadan gelen güzellik
Bakım zamanı
Sigara içenlerin korkulu rüyası
'Çikolata kisti' hamile kalmayı engelliyor
Türk kadını bütün vücudunu kremliyor
Bitkisel cilt bakım önerileri
Başarı oranı yüzde 85
Prensesin ilk güzellik tercihi
Çocuğa paylaşmayı öğretin
Hastalıkla mücadele bilinci çok gelişti
Obez kadınlarda böbrek kanseri riski daha fazla
Hayalinizdeki kaşlara kavuşun
Topuk dikeni kabus olmasın
Şiddet gören kadının cinsel mutluluğu söz konusu değil
Güzelliğiniz için...
Meme kanseri grip gibi bulaşıcı mı?
Modern hayat acıktırıyor
Kurban olayını nasıl anlatalım?
Meme kanseriyle savaş yolları
Uykusuzluk çekenlerin kalp krizi riski yükseliyor
Elma ve armut felçten korur
Sağlıklı hayat için meyve suyu için
Bitkisel ilaç çılgınlığına kapılmayın!
TELEVİZYONDA BUGÜN
Günün Dizisi
Çocuklar DuymasınÇocuklar Duymasınatv 06:15
Günün Filmi
SinemaSinemaStar 20:00
geri
ileri