X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Lenf kanseri ateşle başlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Lenf kanseri ateşle başlar

  • Giriş Tarihi: 25.11.2011

Ağır bir grip ya da ateşli hastalıktan sonra ortaya çıkan bir kanser türü olan Hodgkin lenfoma, gençleri daha sık pençesine alıyor. Nefes darlığı, kuru öksürük, yorgunluk gibi belirtiler veren hastalık, ateşle alarm çalıyor

Lenf kanserlerinin nadir rastlanan bir türü olan Hodgkin lenfomanın (HL) Amerika'daki görülme oranı yüzde 3 civarındadır. Genellikle 25-32 yaşları arasında ortaya çıkan hastalığın görülme sıklığı yaş olarak iki gruba ayrılır. Birinci grup; 20-30 yaş arası, diğer grup ise 60 yaş üstüdür. Az gelişmiş ülkelerde çocukluk çağı Hodgkin lenfoma daha çoktur. Hastalık; yüzde 85 oranla erkek çocuklarında görülür.

GENETİK EĞİLİM VAR
Hodgkin lenfomanın sebebi kesin olarak bilinmemekle birlikte; enfeksiyon ajanlardan şüphelenilmiştir. Tabii ki hastalığın altında genetik eğilim de yatar. HIV (Ümmin yetmezlik virüsü) enfeksiyonu olanlarda, Hodgkin lenfoma görülmesinde hafif bir artış vardır. Hastalığın ağır bir grip ya da ateşli bir hastalıktan sonra görülmesi de bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla bağlantılı olduğunun bir kanıtıdır.
HL'nin çeşitli sınıflandırılmaları vardır. Hastalık; lenfositten zengin, nodüler sklerozan, karışık hücreli ve lenfositten fakir olarak dört grupta değerlendirilir.

LENFLERE TUTULUR
Hastalık; genellikle diyafram üstü lenf bezlerini tutar, zaman içinde karaciğer, dalak, beyin ve akciğer gibi organlara da yerleşebilir. En sık tutulum, boyun ve göğüs bölgesindedir. Ayrıca mediasten dediğimiz göğüs boşluğundaki lenf bezleri de sıklıkla tutulur. Hastada kuru öksürük, göğüste baskı, nefes darlığı, halsizlik ve yorgunluğa neden olur.

YÜKSEK ATEŞLE GECE TERLEMESİ GÖRÜLÜR
Hodgkin lenfoma; gırtlağa ve akciğerdeki bronşlara baskı, öksürük, nefes darlığı, nadir olarak öksürükle kan gelmesine neden olabilir.
Hastalık bazen de lenf nodlarının baskısına bağlı olarak bronşların tıkanması sonucu hastayı zatürre edebilir. Akciğer ve kalp zarında sıvı birikimi, nadir de olsa görülebilir.
Çok nadir görülen kemik iliği tutulumu, ancak çok ileri evrelerde ortaya çıkabilir. Hastalar bazen, omuriliğe baskıdan dolayı sırt ağrısı şikayetiyle hekime başvurabilirler.

KİLO KAYBI OLUR
Hastalığın bütün vücudu ilgilendiren sistemik belirtileri; 38 derece üstü ateş, yoğun gece terlemesi ve altı ay içinde vücut ağırlığının yüzde 10'undan fazla kilo kaybı yaşanmasıdır. Bunlar, Hodgkin lenfomanın ileri evrede olduğunu gösteren semptomlardır. Vakaların yüzde 30'unda ateş görülür.

BAĞIŞIKLIK DÜŞER ZONA YÜKSELİR
Yaygın kaşıntı ve alkol alımı ile ortaya çıkan lenf bezi ağrısı, hastalığın çok eskiden beri bilinen belirtilerdir. Bağışıklık sistemi çökük olan bu hastalarda zona da sıkça görülür. Tedavi altındaki hastalarda hücresel bağışıklığın düşmesi ise toksoplazmada çeşitli mantar ve virüs enfensiyonlarında artış yaratır.

TEŞHİS VE TAKİPTE 'PET' ÇOK İŞE YARAR
Hodgkin lenfomada en iyi teşhis yöntemi lenf nodu biyopsisidir. İnce iğne aspirasyon biyopsisi bu hastalığın teşhisi için çok değerli değildir.

MR DA ETKİLİ
Teşhis aşamasında hastaya; BT (bilgisayarlı tomografi) yapılmalı ve tüm batın, akciğer, boyun lenf bezleri radyolojik yöntemleri uygulanmalıdır. Kemik iliğini, karın bölgesindeki lenf nodlarını ve organ tutulumlarını göstermek konusunda MR oldukça etkilidir.
Kemik ağrılarında kemik sintigrafileri kullanılabilir. Son zamanlarda en önemli teşhis, tedavi ve takip yöntemi olarak PET (Pozitron Emisyon Tomografisi) kullanılmaktadır. İleri evre Hodgkin hastalarına kemik iliği aspirasyon biyopsisi yapılabilir.
Tedavinin gidişatı için en önemli etken ise evrelemedir. Laboratuvar testleri rutin olarak yapılmalı, sedimentasyon LDH, beta 2 mg, fibrinojen ve alkalifosfatas bakılmalıdır.

İYİLEŞME ORANI YÜKSEK
Hodgkin lenfoma hastalarının tedaviye cevap verme ve iyileşme oranı çok yüksektir. İleri evrelerde bile sağ kalım oranı yüzde 84'e kadar çıkmıştır. Ancak, kötü prognosif faktörler ihtiva eden hastalarda tekrarlama riski fazladır. Tedavide etkili ilaç kombinasyonlarının geliştirilmesi, radyoterapideki tekniklerin ilerlemesiyle başarılı sonuçlar artmıştır.

PROF. DR. ERKAN TOPUZ

kalan karakter 1000

mrhba mrhba

ben lenf kanserine yeni yakalandım nasıl bir tedavi uygulayacaklarına karar vermediler iki ay oldu sürekli tahliller yapıyorlar erken evre dediler ama korkuyorum beni ne bekliyor bilmiyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır5
cevapla 27.08.2014 12:51
gökhan gökhan

kaç yaşındasınız ve lenfoma oldugunuzu ogrenene kadar neler yasadınız ne gibi belirtiler oldu acaba ?

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 07.01.2016 01:45
... ...

Bana yardımcı olur musunuz? babamda lenf kanseri kemoterapi almaya devam ediyor şuanda 7. tedaviye gidecek ama hastalığın başında görülen gece terlemeleri ve ateşlenmeler başladı genellikle kafa bölümünde ateş yüksek oluyor bunun sebebini öğrenmek istiyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 21.05.2014 20:30
İSMAİL AKAR İSMAİL AKAR

BENCE SIGARA VE ALKOLDEN UZAK DUR HER GUN SUT VEYA YOĞURT TUKET BEYAZ EKMEKTEN KAÇ SEBZE VE MEYVELERINI YEMEDEN IYICE YIKA

Aynı Görüşte misiniz?
evet14
hayır5
cevapla 17.03.2013 04:49
halit halit

sütten ziyade yogurt tüketilmesini tavsiye ediyorlar. uzm dr. elif güveloğlunun kitabı kanser iyileşir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 13.02.2015 23:49
İSMAİL AKAR İSMAİL AKAR

DOKTORLAR MESELA BU KANSERLI INSANLARIN AILELERINE GEREKLI BILGI VEREMIYORLAR BENCE BU ONLENMELI HASTAYA DOĞAL YONTEMLERDE UYGULANMALI BU KONUDA SIZDEN ISTEĞIM BUTUN KANSERLI ASTALARLA ILGILI ARASTIRMA YAPMANIZ ALLAH YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN BENDE BABAMI KNSERDEN KAYBETTIM AMA DOKTORLARI BIZI YONLENDIREMEDI UZGUNUM

Aynı Görüşte misiniz?
evet38
hayır1
cevapla 17.03.2013 04:48
nbr nbr

başın saolsun ama benim babamda doç. doktorAynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır17
cevapla 09.04.2013 15:41
mustafa mustafa

hodgkın lenfoma hastaları nasıl beslenmelı,bılgısı olan varmı;pekmez,bal kullanılabılrı mı?

Aynı Görüşte misiniz?
evet18
hayır6
cevapla 27.01.2013 00:38

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.