5 günlük hava durumu
28 Aralık 2011, Çarşamba

Sağlık Haberleri

Filmlerden ve kitaplardan farklı pozisyonlar öğrenin!

13 yıllık evli bir kadınım. Eşimle hep aynı pozisyonlarda cinsel ilişkiye giriyoruz. Sürekli bu şekilde ilişki yaşamanın sizce bir sakıncası olabilir mi? Ş.E./İstanbul

Çiftlerin; cinsel ilişki sırasında girdikleri pozisyonlara kısıtlamalar getirmesi çok sık karşılaşılan bir durumdur. Nedenleri ise cinsel deneyimin az olması, cinsel bilgisizlik ve bazı pozisyonları takıntı haline getirmek olarak sıralanabilir.

CİNSELLİKTE AYIP OLMAZ
Ülkemizde çoğu çift; cinselliği ayıp, yasak ve günahlar üçgeninde yaşamaktadır. Çiftlerin; ilişki sırasında hep aynı şeyleri tekrarlaması, monotonluğa ve sıradanlığa yol açabilmektedir. Bu durum zaman içerisinde de cinsel ilişkiden alınan hazzı olumsuz etkileyebilir ve çiftlerin birbirinden uzaklaşmasına sebep olabilir. Bu noktada; sorununuzun neden kaynaklandığını bulmaya çalışmalısınız. Ayrıca unutmamanız gereken nokta şu; cinsellikte ayıp ve yasak olmaz! Aynı düşüncede oldukları sürece çiftler; diledikleri her sevişme stilini deneyebilir. Cinsellikle ilgili doğru bilgiler veren kitap ve filmlerle pozisyonları çeşitlendirin.

***
Sperm kalitesi için cinselliğe ara vermeye gerek yok!

31 yaşında bir erkeğim. Eşimle çocuk yapmaya karar verdik. Bir yakınım, sperm kalitesi için bir ay cinselliğe ara vermemizi söyledi. Bu doğru mu? T.A./Zonguldak


Sperm kalitesini artırmak için cinselliğe ara verilmesi gerektiğine yönelik inanış tamamen bir hurafedir. Çünkü kaliteli sperm 24-48 saatlik bir aradan sonra üretilir. Tam tersine; bebek sahibi olmaya çalışan çiftlere, gün aşırı birlikte olmaları tavsiye edilir.

ZARARI YOK
Çok fazla cinsel ilişkide bulunmanın da sperm sayısına bir zararı yoktur. Öte yandan erkeğin; uzun ara verdikten sonra gireceği ilk cinsel ilişkide erken boşalma riski de yüksektir. Çünkü erkeğin cinsel fizyolojisi nedeniyle; depo denilen sperm torbacığında bulunan spermler, burada uzun süre bekleyememektedir. Bu nedenle ya istemdışı olarak gece boşalmaları yaşayacak ya da sabah ereksiyonlarında yine istem dışı olarak boşalacaktır. Sonuç olarak; hem sperm kalitesi, hem de cinsel yaşam açısından, cinselliğe uzun ara verilmesi doğru değildir.
***
Erotik materyal ve kıyafetlerle cinsel yaşamı renklendirin

35 yaşında, 10 yıllık evliyim. Son zamanlarda cinsel yaşantımız monotonlaştı. Yılbaşı gecesi eşime sürpriz yapmak istiyorum. Sizce neler yapabilirim? D.O./İstanbul

İnsanlar yeni bir yıla başlarken genelde geçmiş yılda yapabildiklerini ve yapamadıklarını sorgularlar. Yapamadıklarını, yeni bir yılda gerçekleştirmenin hayalini kurarlar. Ancak genelde cinsel hayatlar hep gözden kaçar. Nedense cinsel hayatta yapılamayanlar üzerine kimse konuşmaz. Çünkü mitler, hurafeler, günahlar, yasaklar ve ayıplar nedeniyle konuşulmaması gerektiği sanılan cinsellik; hep geri planda kalır. Oysa yeni bir başlangıçta hayat bütündür, hayatın bu bütünlüğünde cinselliği de değerlendirmek gerekir.

KENDİNİZİ SINIRLAMAYIN
Peki, yeni bir başlangıcın eşiğindeki çiftler, cinsellikle ilgili sorunlarını nasıl halledilebilirler? Mesela pijama değil, o güne has özel kıyafetler giyilebilirsiniz, erotik materyallerden ve cinsel fantezilerden yararlanabilirsiniz. Yakınlaşmak için yeni yollar bulabilirsiniz. Unutmayın, fantezileriniz hayallerinizle sınırlıdır.

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Sağlık Haberleri

Nar ve çayla cildiniz için önlem alın
Kış depresyonunun ilacı 10 dakikalık sabah güneşi
Kuşburnu çayı antioksidan etkili
Diş taşı, diş eti kanaması yapar mı?
Daha sağlıklı bir beyin için yapmanız gerekenler
Kış ağrılarının ilacı 30 dakikalık ılık duş
Güzel gülüş için diş eti manikürü
Çocuklarınızı yemek yemesi için zorlamak ters teper!
18 derecede uyuyun ve süt için
Türklerin ayakları büyüyor
Yeni yıla girerken ışıl ışıl ışıldayın
Yılbaşında hindinin derisini yemeyin
Silikonlu memede kanser riski
Yüksek binalar migreni tetikliyor
Kaplumbağa tavşanı geçer
Kolesterol ilacına güven sarsıldı
Bütün çocuklar kabus görür
Lahana çorbası ve meyve diyetleri kasları eritiyor!
Vücudun en büyük düşmanı: Alkol
Kısırlık cinsel performansı doğrudan etkilemez!
Yılda bir kez göz tansiyonu öl çümü
Akne oluşumunu engelleyin
Bakım dünyasında son yenilik: Hypox
Sık tekrarlayan sistit böbrek iltihabı nedeni!
Yeni trend balık masajı artık bağdat caddesi'nde!
Sedef hastalarına kese yapmak yasak!
Montignac diyeti ülsere neden olabilir!
Ev kadınlarında kalp krizi riski
Gazlı içecekler yerine meyveli soda hazırlayın
Her yönüyle popüler diyetler
İlk müdahale hayat kurtarır
Bitki çaylarına baharat katın
Belinizi soğuktan koruyun
Kalbi müzikle atmaya başlasın
En mutlu bebekler seçilecek
Kansere karşı anneanne yemekleri
Doğru bakımla büyüleyen dudaklar
Çevre kirlendikçe lenfoma artıyor
SPA TERCİHİNE GÖRE üyelik seçenekleri
Kahverengi lekeye enzim peeling
TELEVİZYONDA BUGÜN
Günün Dizisi
Çocuklar DuymasınÇocuklar Duymasınatv 20:00
Günün Filmi
SinemaSinemaCNBC-e 22:00
geri
ileri