5 günlük hava durumu
15 Haziran 2012, Cuma

Sağlık Haberleri

Sağlığınızı doğal maden suyu ile koruyun

  • 15.06.2012

Sıcak yaz günlerinde ferahlamanın yollarından biri olan doğal maden suyu, insan sağlığı için son derece önemli. Düzenli olarak doğal maden suyu tüketmek; böbrekler, sindirim sistemi, metabolizma ve cilt için son derece faydalı

Yaz yaklaşırken sıvı tüketimi daha da önem kazanıyor. Özellikle terle kaybedilen mineralleri de düşündüğümüzde maden suyu tüketimi daha da önemli hale geliyor. Doğal maden sularında çözünmüş bulunan kalsiyum, magnezyum ve sodyum gibi ana mineraller, florür, iyot gibi eser elementler ve bikarbonat, sülfat gibi iyonların; bir dizi fizyolojik fonksiyonlar üzerine destekleyici etkileri olduğu ve bazı hastalıklar için de yararlı olduğu bilinmektedir.

DOLABINIZDA OLMALI
Uzmanlar tarafından her gün en az iki şişe tüketilmesi tavsiye edilen doğal maden suyu, böbrek ve idrar yollarındaki taş oluşumunu önlemeye yardımcıdır. Sokağa çıkılamayan aşırı yaz sıcaklarında evimizde ya da ofisinizdeki buzdolabında bulundurmanız tavsiye edilen maden suyu, sağlıklı ferahlamak için iyi bir seçimdir. İşte doğal maden suyunun vücudumuzun bazı bölgeleri ve işlevleri üzerindeki etkileri: BÖBREK: Doğal maden suları böbrek ve idrar yolarında taş oluşumunu önlemeye yardımcıdır. Özellikle bikarbonat, magnezyum ve kalsiyum içerikli yüksek mineralli maden suları; idrar yolu enfeksiyonlarında iltihabı geriletici etki gösterir. Boşaltım sisteminin birçok hastalığında böbrek fonksiyonlarını destekleme ve geliştirme amacıyla bolca doğal maden suyu içilmesi tavsiye edilir.
METABOLİZMA: Doğal maden suları safra kesesi tembelliğinin giderilmesinde yararlıdır ve pankreas fonksiyonlarını destekler. Sodyum bikarbonatlı suların, diyabette insülinin etkisini güçlendirdiği biliniyor. Hem idrar miktarını, hem de idrarla ürik asit atılımını artırdığından, idrar yollarında oluşan taş oluşumunun önlenmesinde yardımcı olduğu da bilinmektedir.
SİNDİRİM SİSTEMİ: Günümüz insanının az su içme alışkanlığı, minerallerden yetersiz beslenme ve hareket azlığı gibi özellikleri; sindirim sistemi rahatsızlıklarının başlıca nedenleridir. Bunların başında da kabızlık gelir. Bu rahatsızlıkta sülfatlı maden suları çok yararlıdır. Bir şişe doğal maden suyu; içerdiği karbondioksit gazıyla, tok karnına içildiğinde sindirimi kolaylaştırır. Yemekten önce ve yemek aralarında içilen maden suyu da tokluk hissi vereceğinden kilo vermenize yardımcı olur.
CİLT: Doğal maden suyunun cilt fizyolojisinin desteklediği, gergin ve pürüzsüz bir cilde katkısı olduğu bilinmektedir. Diğer yandan maden suyu sadece içildiğinde değil, aynı zamanda dıştan sürüldüğünde de cildi canlandırır ve gençleştirir.

SICAK GÜNLERDE DAHA ÇOK TÜKETİN
Yazın terleme ile büyük miktarda su kaybı olur; bununla orantılı olarak su gereksinimi de günlük gereksinimin iki ya da üç katına kadar çıkabilir. Birçok kişi özellikle ileri yaştakiler, susama hissine göre su içerler. Sonuç; günlük gereksinimden çok daha az miktarda su içilmesidir. Bunu önlemek ve yeterli su içilmesini kolaylaştırmak için evde ve işte doğal maden suyu gözle görünür ve kolay ulaşılır yerlere yerleştirilmelidir

HAMİLE KADINLAR MUTLAKA İÇMELİ
Hamilelik döneminde ihtiyaç duyulan çeşitli minerallerin karşılanmasını sağlayan en önemli içecek maden suyudur. Maden suyu; içeriğinde bulunan zengin minerallerle hamileliğinizin sağlıklı geçmesini ve bebeğin gelişimi için ihtiyaç duyulan minerallerin karşılanmasını sağlar. Doğum sonrasında içilen maden suyu ise, anne sütünü artırmaya yardımcı olur.

SPORDAN ÖNCE VE SONRA İÇİN
Bir spor aktivitesine katılma sırasında ve sonrasında görülen kilo kaybı, aslında tamamen terleme ile su ve mineral kaybına bağlıdır. Bu kayıp spor sonrası mutlaka karşılanmalıdır. Bunun en iyi yolu da doğal maden suyu içilmesidir. Yapılan spor tipine göre kaybedilen su miktarı ise şöyledir:
110 metre koşu: 0.1-0.3 litre su
90 dakika tenis: 1.5-2.0 litre su
90 dakika futbol: 2-3 litre su
Maraton koşusu: 4-5 litre su


kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Sağlık Haberleri

Ağız yarasına karşı: Papatya
Diş şeklinizi artık karakter yapınız belirliyor
Güneşin zararlarına karşı önleminizi alın!
Güneş yanığına pratik çözümler
"Karnen kötü sana tatil yok" demeyin
Alerji vakalarından parfüm maddeleri sorumlu
Bebek odası güneye bakmasın açık renkle boyansın
Çamaşır suyuyla temizlik yaparsanız tüm pencereleri açın
Mutfağınızdaki masanız camdan olsun!
Sağlık için saten perde ipek halı
Menopoza ve kansere kızıl yonca tedavisi
Sıcaklar güzelliğinize gölge düşürmesin!
Portakal suyu böbrek taşı riskini düşürüyor!
Organ bağışını anlatılar
Stres ağrılarından bölge bölge kurtulun!
Mide kanserine soğanlı tedavi!
Vertigo için tuzu azaltın
Anne sütüne mama desteği
Memeden kesilen bebek
İki yaşına kadar emzirin
Emzirmenin 1 yaşından sonra yararı yok!
Rahim kanserinde bitki çayı mucizesi
Kabızlık sorununun çaresi doğada gizli
Tek renk beslenmek kanserden korumaz
Vicdan azabı çeken hasta yakını doktora saldırıyor
Eşim internet bağımlısı oldu
Karaciğer naklinde dünya ikincisiyiz!
Hareket edin ve bulmaca çözün!
'Sen kansersin' denmeli mi?
Yanlış bilinen 5 fitness efsanesi
Doktor hastayla arkadaş olamaz
Bunca zaman masamızdaymış
Çocuklara hamur işi yerine sebze!
Vitamin ve mineral deposu: dondurma
Kahvaltıda tarçınlı çay için, bol bol balık yiyin
Karpuz aç karnına yenilmeli
Güzel göğüsler için en etkili yöntemler
İş yorgunluğunu öğlen yürüyüşü önler
Kanser tedavisinde etkili savaşçı
Çocuğunuzun ismi hayatını etkileyebiliyor
TELEVİZYONDA BUGÜN
Günün Dizisi
Hayat Devam EdiyorHayat Devam Ediyoratv 20:00
Günün Filmi
Mrs. HarrisMrs. HarrisCNBC-e 22:00
geri
ileri