5 günlük hava durumu
26 Haziran 2012, Salı

Sağlık Haberleri

En etkili selülit tedavisi buz mu?

Akupunkturla selülit tedavi edilir mi? Duş sonrası soğuk su tutup buz uygulaması yapmak selülite iyi gelir mi? Uzmanlara göre en önemli çözüm; selülitli bölgedeki kan dolaşımını artırmak!

Selülitlerden kurtulmak için verdiğiniz çabalar acaba işe yarar mı? Kimin selülitine ne iyi gelir? Memorial Hizmet Hastanesi Dermatoloji Bölümü'nden Uzm. Dr. Hande Ulusal, selülit ile ilgili bilinmesi gerekenleri anlattı...
1
Doğru beslenme: Yüksek kalorili gıdalardan uzak durulmalı. Şeker, tuz, un ve yağ tüketimi minimuma indirilmeli. Çay, kahve, çikolata gibi kafeinden zengin gıdalar fazla tüketilmemeli. Sebze, meyve ve lifli gıdalar daha fazla yenmeli. Yine vücuttaki yağ miktarını artıran alkolün tüketimi de azaltılmalıdır. Sigara ise, zaten dolaşımı bozuk olan selülitli bölgenin kan akımının daha da azalmasına yol açar.
2 Masaj: Lenf drenajının yönü boyunca aşağıdan yukarıya doğru iki elinizle yumuşak bir şekilde masaj yapın. Antiselülit kremlerinin dokulara etkisi, daha öncesinden masaj yapıldığı takdirde iki kat fazla olur. Özellikle soğuk duş ya da buz uygulaması da son zamanlarda çok konuşuluyor. Duş sonrası, selülit olan bölgelere birkaç dakikalık soğuk su ya da beş dakika ara ile birkaç dakikalık buz uygulamak; kan dolaşımını hızlandırır.
3
Egzersiz: Selülit olan bölgelerdeki kasların çalıştırılması, dolaşım sistemimizi harekete geçirir, böylece yağ hücrelerinin doğru beslenmesine olanak sağlar. Tedavide; tempolu yürüyüşler, bisiklete binmek ve yüzmek oldukça etkilidir. Aktiviteye en az 20 dakika devam edilmelidir.

KREMİ DOĞRU SEÇİN
4
Antiselülit kremleri:
Doğrudan doğruya yağ hücrelerini harekete geçiren ve hücrelerin içini boşaltmayı sağlayan antiselülit kremleri, özellikle erken evre selülit tedavisinde faydalıdır. Bu kremleri masajla uygulamak daha etkili olur. Tedavide kullanılan selülit kremleri içeriklerindeki aktif maddelerle kan dolaşımını artırır, lenfatik dolaşımı düzenler ve cildi daha pürüzsüz hale getirir. Bu kremleri seçerken mutlaka dermatoloğunuza danışmalısınız. Çünkü dermokozmetik olmayan ürünlerin kullanımı size faydadan çok zarar verebilir.
5 Su: Metabolizmanın hızlanması ve zararlı maddelerin vücuttan atılmasında suyun önemi çok büyüktür. Bunun için günde 2 litre su içmek gerekmektedir.

TEKRAR HORTLAYABİLİR
Selülit tedavisi sonrası bilinmesi gereken en önemli husus; yaşam ve beslenme tarzı değiştirilmezse, selülitin yine tekrar edeceğidir. Tekrarı engellemek için, korunma yöntemlerine yani doğru beslenmeye, egzersiz yapmaya, bol su içmeye, masaj yapmaya ve krem kullanmaya dikkat etmek ve dermatoloğun önerdiği aralıklarla takip gerekir.

#Sayfa#

YERSİZ VAATLERE KARŞI UYANIK OLUN
Selülitin; erken evrede yapılan tedaviler ile gerileme olasılığı yüksektir ama ilerleyen evrelerde tedavinin başarı oranı biraz daha azalmaktadır. Özellikle ileri evre hastaların, "Yüzde 100 tedavi garantisi veriyoruz" diyen merkezlere bilinçli yaklaşmaları gerekir. Tabii ki kombine tedaviler ile selülitin gerileme şansı yüksektir ama hiçbir zaman "Yüzde 100 tedavi" gibi iddialı bir söz sarf edilemez. Bu yüzden, merkezlerin hastalara başlangıçta doğru bilgiyi vermeleri çok önemlidir.

SELÜLİTİ TEDAVİ ETME YÖNTEMLER
Mezoterapi: 4 mm'lik özel iğneler ve bir enjektör yardımıyla cildin orta tabakasına özel solüsyonların enjekte edilmesidir. Haftada bir veya 15 günde bir uygulanacak 8-12 seansta olumlu sonuç alınabilir.
LPG: Cilde vakum uygulayan cihazlardır. Aspirasyon (emme) ve dönme aksiyonlarının birlikte kullanılarak deri ve deri altı dokulara negatif basınç uygulanması prensibine dayanır.
Akupunktur: Vücudun çeşitli kilit noktalarına iğneler yardımıyla ulaşıp su ve yağ hücrelerini harekete geçirir.
Ozon terapi: Yağ hücrelerini oksijen ile temizleyerek, yağların yakılmasını amaçlar. Selülitli bölgeye uygulanan buhar banyosu sayesinde oksijen alt tabakaya kadar ulaşır ve kan dolaşımını hızlandırır.
Lazer tedavisi: Kan dolaşımı hızlandırılır ve hareketsiz bölgeler harekete geçirilir.
Ultrason: Derinin altına doğru inilerek yağ hücrelerini parçalamayı sağlar. Sadece selülitli bölgelerde değil, küçük yağların tedavisinde de etkilidir.
Basınç tedavisi: Hava basıncı ile kan ve lenf dolaşımını harekete geçirir.
Lipoelektro: Çok ince ve uzun iğneler yardımıyla yapılan bu tedavide, elektro ile selülitli bölgelerdeki yağlar parçalanarak boşaltılmaya çalışılır.
Radyofrekans: Cilt kolajen sentezini tetiklerken, cilt altı yağ dokusunun incelmesini sağlar. Derin katmanlardaki selülit sebebi olan bantların gevşetilmesine neden olur.
Karboksiterapi: Karbondioksit gazı enjekte edildiği bölgede yağ hücrelerini parçalar, mikro dolaşımı ve dokuların oksijen kullanımını artırır.
Liposuction: 1-2 saatlik lokal anestezi ile uygulanır. Belirlenen bölgelerdeki yağlar vakumla ya da şırıngalar yardımıyla çekilir. Bölgesel zayıflama ve selülit tedavisinde kullanılır. Plastik cerrah yapmalıdır.
Deri altından uygulanan lazer tedavisi: Lazer ile selülitli alanda hem fibröz bantlar serbestleştirilir, hem fıtıklaşmış yağ dokuları eritilir, hem de cilt sıkılaştırılarak portakal kabuğu görünümü yok edilir.
Lenfatik drenaj uygulaması: Tüm bacak veya karına eşit miktarlarda değişik aralık ve değerlerle basınç uygulanması işlemidir. Etkili olabilmesi için diyetle ve diğer uygulamalarla desteklenmesi gerekir.

Yazarın Önceki Yazıları
Selülitin suçlusu kim? ( 25.06.2012 )
Doğru beslenerek çürükten korunun ( 21.06.2012 )
Emzirirken uyutmak çürük nedeni ( 20.06.2012 )
Karpuz ve üzüm diş çürüklerini artırır ( 19.06.2012 )
Dişler yemekten sonra fırçalanmaz mı? ( 18.06.2012 )
Bebek odası güneye bakmasın açık renkle boyansın ( 14.06.2012 )
Çamaşır suyuyla temizlik yaparsanız tüm pencereleri açın ( 13.06.2012 )
Mutfağınızdaki masanız camdan olsun! ( 12.06.2012 )
Rekor incelmenin sportif taktikleri ( 12.06.2012 )
Sağlık için saten perde ipek halı ( 11.06.2012 )

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Sağlık Haberleri

Selülitin suçlusu kim?
Ananas zayıflatıyor
Hormonlu gıdalar meme büyümesi yapar
Ter ve göz yaşı bile alerji yapabilir
Vücudunuzu yenileyin
Çocuğunuz tatilde göz problemi ile karşılaşmasın
Yazın lens kullanırken daha dikkatli olunmalı
Vücudun doğal güç kaynağı ekinezya
Doğru beslenerek çürükten korunun
Bacaklarınızı mini eteklere hazırlayın
10 adımda serinleyin
Emzirirken uyutmak çürük nedeni
Karpuz ve üzüm diş çürüklerini artırır
Dişler yemekten sonra fırçalanmaz mı?
Bağırsak sağlığında faydalı bir bitki
Bebeğinizin bakımını cildinin ihtiyacına göre yapın
Diş ipi kullanırken diş etinizi zedelemeyin
Gözlerinizi UV ışınlarından koruyun
Havuzun yıprattığı gözleri çay banyosu ile tedavi edin!
Deniz ve güneş ikilisi seks dürtüsünü tetikler
Ağız yarasına karşı: Papatya
Diş şeklinizi artık karakter yapınız belirliyor
Sağlığınızı doğal maden suyu ile koruyun
Güneşin zararlarına karşı önleminizi alın!
Güneş yanığına pratik çözümler
"Karnen kötü sana tatil yok" demeyin
Alerji vakalarından parfüm maddeleri sorumlu
Bebek odası güneye bakmasın açık renkle boyansın
Çamaşır suyuyla temizlik yaparsanız tüm pencereleri açın
Mutfağınızdaki masanız camdan olsun!
Zayıflamanın üç kuralı
Sağlık için saten perde ipek halı
Menopoza ve kansere kızıl yonca tedavisi
Sıcaklar güzelliğinize gölge düşürmesin!
Portakal suyu böbrek taşı riskini düşürüyor!
Organ bağışını anlatılar
Stres ağrılarından bölge bölge kurtulun!
Mide kanserine soğanlı tedavi!
Vertigo için tuzu azaltın
Anne sütüne mama desteği
TELEVİZYONDA BUGÜN
Günün Dizisi
Beni AffetBeni AffetStar 09:00
Günün Filmi
SinemaSinemaStar 22:15
geri
ileri