5 günlük hava durumu
09 Temmuz 2012, Pazartesi

Güvercin göğsü hastalığı

Ergenlik çağındakilerin üstünü çıkarmamasına, kat kat giyinmesine ve karşı cinsle ilişki kuramamasına neden olan kunduracı ve güvercin göğsü hastalıkları kader değil! Yapılacak ameliyatla yeni bir hayata başlanabilir

Halk arasında kunduracı ve güvercin göğsü olarak bilinen göğüs duvarındaki yapı bozuklukları; özellikle buluğ çağındaki gençlerde psikolojik sorunlara neden olabiliyor. Medical Park Göğüs ve Akciğer Transplant Cerrahı Dr. Erkan Yıldırım, bu konu hakkında bilgi verdi.
Göğüs duvarı yapı bozuklukları nelerdir?
Göğüs duvarı yapı bozuklukları; pectus excavatum (kunduracı göğsü), pectus carinatum (güvercin göğsü), poland sendromu, sternal defektler (iman tahtasının bozukluğu) ve çok az görülen diğer yapı bozuklukları olarak beş kategoride sınıflandırılıyor.
Güvercin göğsü ile kunduracı göğsü arasında nasıl bir fark var?
Göğüs kafesinin içeri doğru çökük olmasına 'kunduracı göğsü' veya 'çökük göğüs' olarak da bilinen, pectus excavatum denir. Göğüs duvarı bozuklukları içinde en sık görülenidir. Güvercin göğsü ise, göğüs duvarının dışa çıkıntı göstermesidir.
Bu bozukluklar neden oluşur?
Çöküklüğün nedeni kıkırdak kaburgaların fazla büyümesi de olsa, oluş sebebi kesin bilinmemektedir. Düzensiz büyüyen kaburganın kıkırdak kısmı, iman tahtasını arkaya doğru çeker.
Bu sorunlar kişide ne gibi fiziksel etkiler yaratıyor?
Çocukluk çağında bu rahatsızlık pek sorun oluşturmaz ama yaş arttıkça efor-egzersiz sonrası; yapısı bozulmuş kaburgada ve sol meme bölgesinde ağrı olabilir. Çarpıntı, kalpte ritim bozuklukları ve üfürüm tespit edilebilir. Efor kapasitesi de azalır.
Psikolojik yönden ne gibi sorunlar yaşanıyor?
Fiziksel deformite kişiyi çok rahatsız eder; kişiye kendini eksik ve çirkin hissettirir, onda öfke yaratır. Yalnızlık hissine kapılıp hayata bile küsebilir.

EVLİLİKLERİ SORUNLU OLUR
Bu kişilerin hayatlarında ne gibi kısıtlamalar oluyor?
Göğüs duvarında sorun olan çocuklar; yaşıtlarının acımasız yorumları nedeniyle kendilerini pek çok konuda kısıtlarlar. Psikolojik açıdan daha az sosyal olurlar. Karşı cinsle veya arkadaşları ile ilişkileri zayıftır. Havuzda üzerlerini çıkarmaktan çekinirler. Çoğu zaman spor derslerine katılmazlar. Daha ileri durumlarda; evlendikten sonra bile göğsünü eşinden saklayabilir ve dokundurtmak istemeyebilir.

kalan karakter 1000

ali ali

rahat olun biraz sor yapın kesinikle ameliyat önermiyorum bendede var

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 01.05.2014 18:00
carinatum carinatum

arkadaşlar ben 22 yaşımdayım.pectus carinatuma sahibim.genetik bir varyasyon bu durum.havuza denize girmenizi t shrt giymenizi engelleyen bi varvasyon.üzülerek söylüyorum yüzme fitnessla bu iş düzelmez.kesin tedavi cerrahidir.burda önemli olan siz kendi varyasyonunuzla mutlumusunuz.eger bi sorununuz yoksa cerrahiye gerek yok.lakin benim gibi psikolojik açıdan çökyüseniz cerrahi için kendinizi ailenizi buna hazırlayın.hepinize geçmiş olsun.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 29.07.2013 18:12
Alper Alper

Arkadaşlar bende de koltukalının çok az aşağı tarafında bir misket gibi adeta birley var kıkırdağa benziyor çünkü kemiğe oranla daha yumuşak ayrıca elimle istediğim tarafa oynatabiliriyorum biraz gatip bir durum bunu yaşayan bilen ya da bu konu hakkında bir fikri olanlar yorum yapabilirler mi şimdiden çok teşekkür ederim ve rahatsızlığı bulunan arkadaşlar acil şifalar dilerim

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 26.06.2013 23:35
timur timur

acaba düzeltebilirmiyim diye fitness'a gittim 9 kilo aldım ağırlıklı olarak içine göçük olan tarafı çalıştım ama hiçbir şekilde yerinden oynamadı hatta normal olan göğsüm kaslandığı için artık daha belirgin

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır7
cevapla 07.05.2013 00:18
şafak şafak

bendede bu hastalıktan var 16 yasındayım 13 yasından beri böyle çıkıntı var acaba vucut yapsam ve yuzsem ameliyat olmadan düzelir mi ?

Aynı Görüşte misiniz?
evet24
hayır7
cevapla 11.04.2013 14:59
Enes Enes

Arkadaşlar bendede bu sorun var. Özel hastaneye gittim . Doktor dediki istedigin kemiğe istedigin şekli verebilirsin dedi. Böyle bir durum size bir şey olmaz. Bu bir hastalık değildir şekildir . Rahat olun bir şey olmaz

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 13.04.2013 02:29

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.