X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Güvercin göğsü hastalığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Güvercin göğsü hastalığı

  • Giriş Tarihi: 9.7.2012

Ergenlik çağındakilerin üstünü çıkarmamasına, kat kat giyinmesine ve karşı cinsle ilişki kuramamasına neden olan kunduracı ve güvercin göğsü hastalıkları kader değil! Yapılacak ameliyatla yeni bir hayata başlanabilir

Halk arasında kunduracı ve güvercin göğsü olarak bilinen göğüs duvarındaki yapı bozuklukları; özellikle buluğ çağındaki gençlerde psikolojik sorunlara neden olabiliyor. Medical Park Göğüs ve Akciğer Transplant Cerrahı Dr. Erkan Yıldırım, bu konu hakkında bilgi verdi.
Göğüs duvarı yapı bozuklukları nelerdir?
Göğüs duvarı yapı bozuklukları; pectus excavatum (kunduracı göğsü), pectus carinatum (güvercin göğsü), poland sendromu, sternal defektler (iman tahtasının bozukluğu) ve çok az görülen diğer yapı bozuklukları olarak beş kategoride sınıflandırılıyor.
Güvercin göğsü ile kunduracı göğsü arasında nasıl bir fark var?
Göğüs kafesinin içeri doğru çökük olmasına 'kunduracı göğsü' veya 'çökük göğüs' olarak da bilinen, pectus excavatum denir. Göğüs duvarı bozuklukları içinde en sık görülenidir. Güvercin göğsü ise, göğüs duvarının dışa çıkıntı göstermesidir.
Bu bozukluklar neden oluşur?
Çöküklüğün nedeni kıkırdak kaburgaların fazla büyümesi de olsa, oluş sebebi kesin bilinmemektedir. Düzensiz büyüyen kaburganın kıkırdak kısmı, iman tahtasını arkaya doğru çeker.
Bu sorunlar kişide ne gibi fiziksel etkiler yaratıyor?
Çocukluk çağında bu rahatsızlık pek sorun oluşturmaz ama yaş arttıkça efor-egzersiz sonrası; yapısı bozulmuş kaburgada ve sol meme bölgesinde ağrı olabilir. Çarpıntı, kalpte ritim bozuklukları ve üfürüm tespit edilebilir. Efor kapasitesi de azalır.
Psikolojik yönden ne gibi sorunlar yaşanıyor?
Fiziksel deformite kişiyi çok rahatsız eder; kişiye kendini eksik ve çirkin hissettirir, onda öfke yaratır. Yalnızlık hissine kapılıp hayata bile küsebilir.

EVLİLİKLERİ SORUNLU OLUR
Bu kişilerin hayatlarında ne gibi kısıtlamalar oluyor?
Göğüs duvarında sorun olan çocuklar; yaşıtlarının acımasız yorumları nedeniyle kendilerini pek çok konuda kısıtlarlar. Psikolojik açıdan daha az sosyal olurlar. Karşı cinsle veya arkadaşları ile ilişkileri zayıftır. Havuzda üzerlerini çıkarmaktan çekinirler. Çoğu zaman spor derslerine katılmazlar. Daha ileri durumlarda; evlendikten sonra bile göğsünü eşinden saklayabilir ve dokundurtmak istemeyebilir.

#Sayfa#

BULUĞ ÇAĞINDA YAPILACAK AMELİYATLA SORUN ÇÖZÜLÜR
Hem kunduracı, hem de güvercin göğsünde; cerrahi müdahalenin buluğ çağının başında (8-14 yaş arası) yapılması, ilerisi için daha iyi sonuçların elde edilmesini sağlar.

BOKS YASAK
40'lı yaşlara kadar da düzeltme ameliyatları aynı başarı oranları ile yapılabilmektedir.
Cerrahi düzeltme (koreksiyon) ameliyatları; hem açık teknikle, hem de kapalı-endoskopik bar yerleştirilmesi tekniğiyle (Nuss ve Abramson ameliyatları) yapılmaktadır. Her iki teknikle de yüzde 95 oranında başarı elde edilmektedir.
Açık teknik ile yapılan ameliyatlarda iyileşme süresi biraz daha uzundur. Ağrı daha çok olabilmektedir. Hasta açık teknikle yapılan operasyon sonrası hastanede 5-7 gün; kapalı teknikte ise 3-4 gün kalmaktadır.
Açık ameliyat olan çocuklar; üç ay içinde normal yaşamlarına dönebilmektedir. Bu süreden sonra boks hariç istedikleri hareketleri ve sporu yapabilmektedirler.

ERKEKLERİ DAHA ÇOK SEVİYOR
Kimlerde görülür?
Aslında sanıldığı kadar az rastlanılan bir tablo değildir. Erkeklerde, kadınlara göre dört kat daha sık görülmektedir. Hastaların yüzde 37'sinin ailesinde de göğüs çöküklüğü (kunduracı göğsü) öyküsü vardır. Büyüme döneminde daha belirgin hal alır. Kunduracı göğsün yüzde 85'i hayatın ilk yılında fark edilmektedir.
Toplumda görülme sıklığı nedir?
Canlı doğumlarda 1/400 oranında görülmektedir.

ASKERE DE GİDEBİLİR İLİŞKİ DE KURABİLİRLER
Gögüs duvarı ameliyatlarının büyük çoğunluğu kozmetik amaçlı yapılır. Çünkü bu hastalar, göğüslerini kapatmak için kat kat giyinirler, hatta tişörtlerini göğüslerine yapıştırdığı için rüzgardan nefret ederler. Oysa erken tanı koyup zamanında yapılan cerrahi düzeltme ameliyatları ile bahsedilen tüm olumsuzlukların önüne geçmek mümkündür.

KENDİNE GÜVENİ ARTAR
Güvercin ve kunduracı göğsü hastalarında; ameliyattan sonra, moralleri, arkadaşları ve özellikle karşı cinsle ilişkilerinde çok ciddi iyileşmeler yaşanır. Kişinin kendine güveni artar, aşık olabiler. Sosyal hayata daha çok katılır. Askerlik yapmalarına engel olacak bir durum da kesinlikle söz konusu değildir.

AMELİYAT SONRASI AĞIR KALDIRMASIN
Ameliyat sonrası ilk 1 ay içinde;
Hasta belden eğilmemeli, kalça ekleminden eğilmelidir.
Belini kullanarak dönmemeli.
Her iki yöne yuvarlanmamalı.
Koşmamalı ve aerobik yapmamalı.
Kendisini zorlayacak aktivitelerden kesinlikle uzak durmalıdır.
Ameliyat sonrası ilk 3 ay içinde;
Ağır kaldırmamaya dikkat etmeli. Okul kitaplarını taşımamalı, sırt çantasının ağır olmamasına özen göstermeli.
Aerobik yapmamaya da dikkat etmelidir.

YARIN: TERLEME SORUNUYLA NASIL BAŞEDİLİR?