X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Diyabetten ameliyatla kurtulmak mümkün mü?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Diyabetten ameliyatla kurtulmak mümkün mü?

İnce bağırsağın son bölümünün başa, baş bölümünün sona alındığı metabolik cerrahi operasyonuyla, şeker hastalığı yüzde 95 oranında ortadan kalkıyor. Hasta üç-dört ay sonra diyet yapmasına gerek kalmadan istediği her şeyi yiyebiliyor

Universal Taksim Alman Hastanesi Metabolik Cerrahi Ünitesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Alper Çelik, şeker hastalığını tarihe gömecek olan metabolik cerrahi operasyonunu anlattı:

ÖNERİLERE UYMUYORLAR
Şeker hastalığı ilaçla tedavi edilirken, insanlar niye ameliyat olsun?
Dünyada kilo problemi olan şeker hastalarının sadece yüzde 7'sinin, doktorların önerilerine iki yıl uyabildiği tespit edilmiştir. Diyet, egzersiz, insülin ve ilaçlar, sadece hastanın o gününü kurtarmaya yöneliktir. Hasta o gün tatlıyı biraz kaçırmışsa, bu önlemler de işe yaramaz. En önemlisi metabolik sendromda; insülin ve ilaçla hastalığın etkilerinin tamamen ortadan kalmasından söz etmek mümkün değildir. İlaç tedavisinde sadece kontrol vardır ancak ameliyattan sonra hastalığının ortadan kalkma ihtimali söz konusudur.
Hasta açısından zor bir ameliyat mı, organ kaybı oluyor mu?
İnce bağırsağın son bölümünü başa, baş bölümünü sona alıyoruz. Buna ilaveten gerekli görülen durumlarda; mide ve karın içerisindeki organları saran yağlı dokular üzerinde de cerrahi işlem yapabiliyoruz. Bu yer değişikliğinden dolayı emilimde bir farklılık olur ancak bir yıl sonra vücut normale döner. Bu hastalar ameliyattan bir yıl sonra vitamin takviyesine de ihtiyaç duymuyorlar.

GELECEKLERİNİ KURTARIYORUZ
Bu ameliyatla diyabet tamamen ortadan kalkıyor mu?
Yüksek ünitelerde insülin kullanmak zorunda olan hastanın, ameliyat sonrasında insülin ve ilaç kullanma miktarlarında ciddi oranlarda düşüş oluyor. Bazı hastalar insülini bırakarak çok düşük miktarlarda ilaç ile hayatlarını sürdürebiliyor. Bu durumda yüzde 100 faydalı, yüzde 95 kesin çözüm diyebiliriz. Bu sonucu ameliyat sonrası hastalarımızın yaşadığı kişisel sorunlar, stres, psikiyatrik destek ve ailenin sosyal durumu etkiliyor. Örneğin; hastanın şekerinin düşmesi birkaç ay alıyorsa, çevresindekilerin boş yere ameliyat olduğu yönündeki yorumları, tedaviden alınacak yanıtı geciktiriyor. Bizim ameliyat ettiğimiz hastalar iki gruba ayrılıyor. Birincisi organ hasarı başlamak üzere olan hastalar, ikinci grup ise dışarıdan bakıldığında sıkıntısı olmayan, normal kiloda ama şekeri 300-500 seviyesinde olan hastalar. Biz onları 15 yıl sonra sorun yaşamamaları, organlarını kaybetme noktalarına gelmemeleri için, bir anlamda geleceklerini kurtarmak için ameliyat ediyoruz.

kalan karakter 1000

nureddin nureddin

azerbaycanda seker hatalina ameliyyat varmi?? lutfen cavab verin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 13.02.2014 19:41
rovshan rovshan

ban azeribaycanda yashayram bizim ucun bu ameliyat kecerlimi ve kac paraya yaplr

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır1
cevapla 26.08.2013 16:20
rovshan rovshan

ban azeri bizim ucun maliyeti kac para eder

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 26.08.2013 16:17
deniz seki deniz seki

bu hastalikdan kurtulmak istiyorum yardim edin

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır2
cevapla 18.06.2013 19:35
gizem kılınçaslan gizem kılınçaslan

1. sınıftan beri seker hastasıyım şuan 7.sınıfa gidiyorum lütfen seker hastalıgına çözüm bulurusunuz

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 24.05.2013 16:43

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.