X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Futbol varis yapar koşu ve yüzme siler!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Futbol varis yapar koşu ve yüzme siler!

  • Giriş Tarihi: 22.1.2013

Hormonlar ve hareketsiz yaşam yüzünden kadınlarda sıkça rastlanan varisler, erkeklerde de sıkıntı yaratmaya başladı. Masa başı çalışma düzeni ve fazla kilonun neden olduğu varislerle mücadelede; koşu, yüzme gibi ritmi değişmeyen sporlar tercih edilmeli

Liv Hospital Damar Cerrahı Prof. Dr. Murat Aksoy; varis ve tedavisi hakkında bilgiler verdi:
Türkiye'de varis çok görülüyor mu?
Evet, çok görülüyor. Eğer kılcal damarların genişlemesini de bu gruba eklerseniz; varislerin görülme oranları yüzde 40'lara ulaştı. Ciltten kabarık, parmak şeklinde, kıvrımlı ve baktığınızda üzerine basmakla sönen varisin görülme oranı ise daha düşük.

KABIZLIK DA RİSKİ ARTIRIR

Çalışan kadınlarda mı, ev kadınlarında mı daha çok varis görülüyor?
İster çalışsın, ister ev kadını olsun; durağan yaşam içinde olanlarda varis daha fazla görülüyor. Bu nedenle ofiste masabaşı iş yapan veya işi sırasında uzun süre ayakta durmak zorunda kalan kadınlarda risk artıyor. Örneğin; öğretmenler, tezgahtarlar ve kuaförlerde sık görülüyor. Ev kadınları ile karşılaştırıldığında; çalışan kadınlar daha erken doktora başvuruyor.
Önlem alarak varisten kurtulmak mümkün mü?
Önlem almak, ortaya çıkmış olan varisleri geri döndürmez. Genetik yatkınlığınız var ise hayatınızın bir bölümünde varis ile karşı karşıya kalma ihtimaliniz yüksek. Ancak varisin görülme yaşını önlem alarak ileriye atabilirsiniz. Sürekli oturarak çalışıyorsanız veya uzun süre ayakta çalışmak zorundaysanız; varis çorabı giymeniz iyi olur. Fazla kilo, riski artırır. Her gebelikte, özellikle çoğul gebeliklerde varis görülme olasılığı daha yüksektir. Kabızlık gibi karın içi basıncı artıran durumlarda da varis olasılığı artar. Varis gelişimini önlemek için, bacak kaslarını güçlendirmek gerekir. Bu amaçlı spor yapmak yararlı olacaktır.
En uygun spor hangisi?
Toplardamarlar içindeki kanın kalbe geri dönüşünü sağlamak için çalışan pompa, bacaktaki kaslarımızdır. Bu nedenle bacak kaslarını geliştiren sporlar tercih edilmelidir. Yürüyüş, koşu, yüzme gibi ritmi değişmeden devam eden sporlar tercih edilmelidir. Voleybol, futbol, basketbol gibi sporlarda; ani deparlar ve ani kas kasılmaları olur. Bu hareketler kas pompası gelişimi için çok iyi değildir.
Erkekler hangi aşamada doktora başvuruyor?
Erkekler kadınlara göre çok daha geç doktora başvuruyor. Bu problem, biraz da görünümlerini ikinci plana atmalarından kaynaklanıyor. Varisler çok belirginleştiğinde veya ciltte renk değişiklikleri olduğu zaman bize geliyorlar. Bu nedenle kadınlar; eşlerinin ya da sevgililerinin bacaklarını da mutlaka takip etmeliler.


#Sayfa#

HAREKETSİZ BİR YAŞAM VARİSE DAVETİYE ÇIKARIYOR!
Erkeklerde neden varis artıyor?
En önemli nedeni; artık sporun ve yürüyüşün çok daha az yapılması. Evden işe giderken en fazla arabaya, otobüse veya toplu taşıma araçlarına kadar yürüyoruz. Günlük yürüyüş mesafemiz 500 metre, en fazla bir kilometreyle sınırlı. Kas kitlesi günümüzde erkeklerde daha da azalıyor. Kilo endişesi taşımayan erkekler; sağlıksız ve düzensiz beslenmeleri nedeniyle her gün kilo alıyor. Artan kilo varis riskini artırıyor. Bu arada artık erkekler de iş hayatlarında eskisine oranla daha az fiziki güç kullanıyor, ofis ortamında hareketsiz çalışıyorlar. Bu faktörler nedeniyle varisler artıyor.

AİLEDEN GELEN İLK MİRAS
Ailesinde varis olan birinin varise yakalanma riski yüksek mi?
Elbette yüksek. Çünkü varis, genetik geçişli bir hastalıktır. Anne ya da babada varis varsa, tedavi edildiğinde bile nüksetme olasılığı çok fazla. Anne veya babada varis varsa; çocukta varis gelişme ihtimali yüzde 50'dir. Her ikisinde de varsa yüzde 90'lara kadar çıkar. Anneden ve babadan aldığımız ilk miras, varislerimiz olabilir.

YÜKSEK TOPUKLU AYAKKABI SUÇLU
Kadınlarda varislerin görülme sıklığı; erkeklere göre daha yüksektir. Geçirilen gebelikler ve hormonal nedenler varis oluşma riskini önemli ölçüde artırıyor. Kadınların az spor yapması bu riski yükseltiyor. Bir de kadınların sıklıkla kullandığı, hatta vazgeçemediği topuklu ayakkabılar da varislere davetiye çıkarıyor. Bunların yanı sıra erkekler, doktora kadınlara göre çok daha geç başvuruyor. Bu durum da dolayısıyla varislerin kadınlarda görülme oranını artırıyor.

VARİS ÇORABI NASIL SEÇİLİR?
Varis çorabı, varisi önleyebilir ama iyileştirmez. Hareketsiz kaldığımızda; ayak bileğindeki basınç, kanın ayak bileklerine doğru toplanması ile birlikte yükselir. Hareketle birlikte bu basınç, beşte bire düşer. Varis çoraplarının ayak bileği düzeyinde uyguladığı basınç; hareket halindeki düşük olan basınca eşdeğerdir.
Toplardamarlarda yetersizlik varsa, 30 mmHg basınç sağlayan çorap kullanılmalı. Yoksa, daha düşük basınçlı çoraplar tercih edilmeli.

YARIN: VARİS TEKRARLAR MI?