X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Anneden miras kalan varis tekrarlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Anneden miras kalan varis tekrarlar

  • Giriş Tarihi: 23.1.2013

Prof. Dr. Murat Aksoy; operasyon sırasında sorunlu bölgenin düzeltildiğini ancak hastanın genetiğinin değiştirilemediğini belirterek "Varisler genetik kökenliyse, tekrarlayabilir" diyor

Liv Hospital Damar Cerrahı Prof. Dr. Murat Aksoy, varislerle ilgili bilgiler verdi:
Varis hangi durumlarda tekrar ediyor?
İlk yapılan girişim yetersizse, varis tekrar eder. Hastada genetik yük varsa, yani mesela annesinde varis görülmüşse; tekrar etme riski yine yüksektir. Girişim sırasında yapılan işler sadece ortaya çıkan tabloyu düzeltir; hastanın genetiğini değiştirmez. Hasta operasyon sonrası gerekli önlemleri almıyorsa tekrar edebilir. Örneğin; bende varis yok ama çok uzun süren bir ameliyata gireceğim yani çok uzun süre ayakta kalacağım zaman, dizaltı varis çorabı giyiyorum. Hasta da iyileşmiş olduğunu düşünse bile, günü sürekli ayakta geçirecekse veya sürekli oturacaksa; varis çorabı giymeli, arada kalkıp yürümeli, kısa topuklu ayakkabılar tercih etmeli. Bu önlemlerle tekrarlama riskini azaltabilir.
Ofis yaşamı varislere neden oluyor mu?
Elbette! Çünkü modern ve yeni çağda hepimiz daha fazla oturuyoruz ve masa başında, fazla hareket etmeden çalışıyoruz. Bu durum bacaklarımızdaki toplardamarların içinde daha fazla kanın birikmesine neden oluyor ve varis ihtimalini artırıyor. Kan, damarların içinde birikmeye başladığı ve akışı yavaşladığı zaman; içindeki hücreler damar duvarına yapışıyor ve damarda reaksiyona neden oluyor.

HASTANIN BEKLENTİSİ

Varis ağrı yaparsa ameliyat edilmeli mi?
Hastanın hayat kalitesini bozan ağrının varise bağlı olduğu tespit edilirse; ameliyat uygun bir seçenek olacaktır. Varise bağlı ayak yarası yani ülser geçirmiş olan ve ülseri iyileşmiş olan hastalarda da, ülserin nüksetmesini önlemek amacı ile girişim gereklidir.
Varis ameliyatında yapılan hatalar neler?
Hatalar ameliyata girilmeden yapılıyor. Cerrah ameliyatı doppler aşamasında kafasında bitirmeli. Burada hata yapıyorsa, tedaviye yansır. Hasta da beklentisini tam anlamıyla anlatmalı. Sorun ağrıyla ilgiliyse, bunu ön plana çıkarmalı. Estetik nedenle gelip ağrıyı ön plana çıkaran hastada, sonuç istediği gibi olmayabilir çünkü cerrah estetik yönü ikinci plana bırakılabilir.

KİMLER RİSK ALTINDA?
Ailesinde varis hastalığı bulunanlar
Kronik öksürüğü olanlar
Kabızlık sorunu yaşayanlar
Kadınlar
Hamileler
Kilolular
İleri yaşta olanlar
Uzun süre ayakta kalanlar veya uzun süre oturanlar
Yüksek topuklu giyenler
Dar kıyafetler tercih edenler
Hormon tedavisi alanlar


#Sayfa#

TEDAVİ EDİLMEZSE ÜLSERE ÇEVİREBİLİR
Varis tedavi edilmezse ne olur?
Tedavi edilmezse, çok ciddi komplikasyonları oluşur; varis ülseri ortaya çıkabilir. Venöz ülser, ayak bileğinin özellikle iç tarafında ortaya çıkan yaralardır. Damarların içinde pıhtı oluşma riski varisi olan kişilerde daha yüksek olduğu için, hasta böyle bir komplikasyonla da karşı karşıya kalabilir. Ama damarında pıhtı olmasın diye hiçbir varis hastasına başta ameliyat önerilmemeli, sadece gerekli tedbirler alınmalıdır. Varis hastalarında kanama ender olsa da görülebilen bir komplikasyondur; çoğunlukla küçük damarlarda oluşmaktadır. Böyle bir durum olduğunda panik yapmadan kanama yerinin üzerine bastırılmalı ve ayak yukarı kaldırılmalıdır. Ardından ise mutlaka bir hekim ile görüşülmelidir.

VARİŞ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?
Görüntü olarak ayırırsak; üç çeşitten bahsedebiliriz. Bunlar telenjiektazi, retiküler ven ve varislerdir. Telenjiektazi; ince, daha fazla kırmızı renkli kılcal damarlardır. Retiküler venler; yine cildin içinde yerleşik ve kabarık olmayan, mavi-yeşil renkli, biraz daha kalın damarlardır. Varisler ise cilt altındaki yağlı doku içinde yerleşmiş; ciltten kabarık, üzerine basmakla sönen, parmaksı, büklümlü toplardamarlardır.
Eğer, toplardamarlardaki geri kaçışın bulunduğu damarlara göre bir sınıflama yaparsak; iç ve dış varis olarak ikiye ayırmak mümkün.

DAR PANTOLON KAN AKIŞINI BOZUYOR!
Dar pantolonlar; varis-venöz yetersizliğinin nedeni olabilir. Pantolon; özellikle uyluk kasları üzerine baskı yapıyorsa, toplardamarların içindeki kan akışının dönüşünü bozacak ve ayak bileklerine doğru kan birikmesine neden olacaktır.
Varis çorapları aslında pantolonlardan daha dardır ve daha yüksek basınçlıdır ama varis çoraplarında basınç ayak bileğinde başlar ve üst seviyelere doğru azalır. Ama dar pantolonda uylukta daha fazla baskı olduğu için kan akışı bozulur.

YARIN: VARİS AMELİYATLARI