X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Sünnet estetiği aşk hayatını kurtarır!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Sünnet estetiği aşk hayatını kurtarır!

  • Giriş Tarihi: 5.2.2013

Prof. Dr. Abdurrahman Önen: Penisteki doğumsal kusurlar sünnet sırasında düzeltilebilir. Bu, çocuğun gelecekte cinsel hayatında sorun yaşamasını engeller. Ancak kuralların çiğnendiği toplu sünnet törenlerinden kaçınılmalıdır

Memorial Diyarbakır Hastanesi Çocuk Cerrahisi ve Çocuk Ürolojisi Uzmanı Prof. Dr. Abdurrahman Önen, sünnetin çocuğun gelecekteki yaşamını nasıl etkileyeceği hakkında bilgiler verdi:
Sünnet; gelecekte çocuğun ruh ve beden sağlığını yakından ilgilendiren cerrahi bir girişimdir. Hâlâ çoğunlukla tıp doktoru olmayan 'sünnetçiler' tarafından yapılmaktadır. Hiçbir cerrahi işlem basit değildir ve hatta bazen çok daha karmaşık hale gelebilir. Bu nedenle sünnet de; küçümsenmeden, cerrahi ilkelerinden ödün verilmeden yapılmalıdır. Çünkü uygun cerrahi ile yapılmayan sünnet, çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Eğlence için sınırsız masraf yapmak yerine, bu işlem penis cerrahisi konusunda uzman bir kişiye yaptırılmalıdır.

AİLELER ÖNEMSEMİYOR!

Cinsel organda ortaya çıkan birtakım şekil bozuklukları, sünnetçiler tarafından yapılan yanlış sünnetin sonucunda oluşur. Bu estetik sorunlar, ileride kişinin cinsel hayatını olumsuz yönde etkiler.
Sünnet sırasındaki cinsel organ estetiği, bazen aileler tarafından önemsenmez. Ancak sünnet, yalnızca geleneksel yönü ile değil; çocuğun cinsel hayatını yakından ilgilendireceği için estetik boyutu ile de ele alınmalıdır. Doktor, sünnet öncesinde çocuğun cinsel organında herhangi bir doğumsal sorun bulunup bulunmadığına bakarak gerektiğinde penis düzeltici işlemler planlayabilir. Penisteki eğrilikler düzeltilebilir ve doğumsal olarak genital bölge dokusu içinde gömülü duran penisler de sünnet sırasında dışarı doğru çıkarılarak penis boyu uzatılabilir.

ÇOCUK DOĞRU BİLGİLENDİRİLMELİDİR
Sünnet 6 yaşından sonra yapılacaksa; çocuğun sünnet olmak istediği yaş kaale alınmalı. Aileler bu konuda diretmemeli. İlköğretim çağındaki çocuklar, okul tuvaletlerinde birbirlerinin cinsel organlarını kıyaslayabilir. Bu durumda sünnetsiz çocuk, kendi cinsel organının niye farklı olduğunu sorgulamaya başlar. Ebeveynler, sünnet konusunda çocuğu doğru bilgilendirmelidir.

LOKAL ANESTEZİ İLE YAPILMAMALI
Sünnet her mevsimde yapılabilir ancak en çok tercih edilen zaman aralığı; sonbahar, kış ve ilkbahar aylarıdır. Özellikle tatil ve dinlenme dönemi olan yaz aylarında hem aile, hem de çocuklar için çok tercih edilmez. Okul dönemi çocuklarda, sömestir tatili sünnet için en uygun dönemlerden biridir. Çünkü soğuk hava nedeniyle ev dışı aktiviteler kısıtlıdır. Böylece çocuk, rahat bir sünnet sonrası dönem geçirir.
Dünyada birçok ülkede lokal anestezi ile sünnet yapılması tıbbi hata olarak kabul edilmektedir. Sünnet genel anestezi ile yapılmalıdır.


#Sayfa#

2-6 YAŞ ARASI SÜNNET ETTİRMEK YANLIŞTIR
Çocukların yüzde 2-3'ünü etkileyen sünnet hataları, çok önemli bir toplumsal sorundur.
Çocuklarda 2-6 yaş arasında cinsel kimlik kazanılmaktadır. Bu dönemde çocuk çok hassastır. Bu yaşlarda sünnet edildiğinde, cezalandırıldığı düşüncesine kapılabilir. İleriki hayatında cinsel isteksizlik ve sertleşme sorunları yaşayabilir.

DOĞDUKTAN 24 SAAT SONRA
Tıbbi zorunluluk yoksa; sünnet 2-6 yaş arasında önerilmemektedir. Bu durumda; ya 2 yaşına kadar yapılacak ya da sünnet işlemi 6 yaşından sonraya bırakılacaktır.
Sünnet sonrası bakımın kolaylığı, yara iyileşmesinin daha kısa sürede olması ve psikolojik travma oluşturmaması nedeniyle; bebek yeni doğduğunda da sünnet yapılmaktadır.
Zamanında ve normal kilo ile doğan bebekler, ilk 24 saatini doldurduktan sonra sünnet edilebilir. İşlem sırasında ağrı duymamaları için ince iğne ile lokal anestezi uygulanmalıdır.

TOPLU SÜNNET TÖRENLERİ CİNSEL YAŞAMI BOZAR!
Toplumda, sünnetin tıbbi ve cerrahi yönünden çok, geleneksel yanına daha çok önem verilir. Eğlence ön planda olduğu için sünnet; ev, düğün salonu, sokak, sağlık kabini, poliklinik gibi sağlıksız ortamlarda yapılır. Toplu sünnet kampanyalarında da hem cerrahi, hem de psikolojik olarak tüm kurallar çiğnenir. Bu durum, çocukta ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Özellikle toplu sünnet törenlerinde çocuğun geçireceği fiziksel ve psikolojik travma kesinlikle gözardı edilmektedir. Psikolojik olarak olumsuz etkilenen çocuğun ileride cinsel hayatında çok önemli sorunlar ortaya çıkabilir. Cerrahi işlem için uygun olmayan yerlerde ve koşullarda kesinlikle sünnet işlemi yapılmamalıdır

NELER OLACAĞI ÇOCUĞA ÇİZEREK ANLATILMALI
Çocuk 6-12 ay arasında sünnet edildiğinde, durumu daha kolay atlatıyor. Eğer bilinçli olduğu bir yaşta yapılacaksa; işlem basit cümlelerle anlatılmalı. Gerektiğinde, sünnet derisinin ne olduğu, cinsel organa zarar verilmeden sadece derinin uygun bir şekilde kesileceği çizimle anlatılmalıdır.
Erken doğan, ailede kan hastalığı öyküsü olan, doğuştan penis anomalisi bulunan bebeklerde yenidoğan sünneti yapılmamalı. Halk arasında 'doğuştan sünnetli' olarak bilinen 'hipospadias' durumunda da sünnet yapılmamalıdır.

YARIN: İDRAR KAÇIRMA SORUNU