X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Yaz gelmeden varislerden kurtulmanın yolu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Yaz gelmeden lerden kurtulmanın yolu

  • Giriş Tarihi: 26.3.2013 10:58 Güncelleme Tarihi: 26.3.2013 11:01

Hem sağlık hem de estetik sorun olan lerden kurtulmanın yollarından biri de tedavisi. Ancak uygulama alanının ten korunması için tedavinin yaz ayları gelmeden yaptırılması gerekiyor.

Çoğu zaman larda şişlik, ağrı, karıncalanma, uyuşma, çabuk yorulma gibi giderek artan şikayetlere yol açan kılcal lerin teknolojisi ile kolayca tedavi edilebildiğini belirten Dermatoloji Uzmanı Dr. Tuğba Türe, fazla kilonun ve hareketsizliğin varisin nedenleri arasında olduğunu söyledi.

Varis oluşumunda en önemli faktörün genetik yatkınlık olduğunu ifade eden Türe, "Kadınlarda erkeklerden fazla görülür. Hamilelik, aşırı kilo, hareketsizlik, sürekli oturmak, çok dar giysiler giymek venöz sistemin çalışmasını kötü yönde etkilemekte yani varise neden olmaktadır" dedi.

Lazerle varis tedavisinin, uzman hekimler tarafından uygulandığında olumlu sonuçlar alındığını vurgulayan Dr. Türe, varis tedavisi ve başarıyı etkileyen faktörler hakkında şunları söyledi: "Lazer tedavisi çok geniş olamayan mor-kırmızı renkli yüzeyel damarların tedavisinde en uygun yöntemdir. Tedavi süresi uygulama alanını genişliğine bağlıdır. 1. seansın ardından en az 2 ay beklenilmesi gerekmektedir. Bazı durumlarda bu bekleme süresi 6 aya kadar uzayabilmektedir. 3. seans uygulanmasına genellikle ihtiyaç duyulmamaktadır.

LENMELERE NEDEN OLABİLİR

Uygulama için herhangi bir hazırlık sürecine ihtiyaç duyulmamaktadır. Yapıldıktan kısa süre sonra hasta işine dönebilir ve günlük aktivitelerine devam edebilir. Yaklaşık 2 hafta kadar kızarıklık ve morlukların devam etmesi normaldir. Güneş gören uygulama alanlarında leke oluşmaması için lazer yaz aylarında uygulanmamaktadır. Bronz cilt için de aynı durum geçerlidir. Güneş temasından 2 ay geçtikten sonra uygulanması önerilmektedir. Bacaktaki varisler dışında yüzdeki damar belirginleşmelerinde, kılcal damarlarda da lazer uygulamaları yapılmaktadır. Akne rozasea (gül hastalığı) hastalarının tedavisinde başarıyla kullanılmaktadır."

Kaynak: NTVMSNBC