X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Gebelik nasıl sonlandırılır?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Gebelik nasıl sonlandırılır?

  • Giriş Tarihi: 10.4.2013

Bebeklerde görülen doğumsal kalp hastalıklarında, anne karnında teşhis büyük önem taşıyor. Risk çok yüksekse; birçok farklı alandan uzman bir araya gelip gebeliğin sonlandırılmasına karar verebiliyor

Günümüzde bebeklerde görülebilen 200'ü aşkın kalp hastalığı var. Acıbadem Bakırköy Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Tayyar Sarıoğlu, anne-babaların bu hastalıklar konusunda merak ettiklerini anlattı...
Anne karnındaki bebeklerin kalbini etkileyen hastalıklar nelerdir?
Bebekler, kalplerinde çok çeşitli anomalilerle doğabilir. Anne karnında en sık karşılaşılan anomalilerin başında, doğumsal kalp hastalıkları gelir. Halk arasında 'kalbi delik çocuklar' olarak bilinirler. Doğumsal kalp anomalileri; kalpte delik, kalp kapakçıklarında darlık ve yetersizlik, kalpten çıkan ve kalbe dönen damarların yanlış yerlere açılması şeklinde kendini gösterebilir. Bunların kombinasyonlarının bir arada görüldüğü 200'den fazla doğumsal kalp anomalisi vardır.
Bir aileye; anne karnındaki bebekte kalp hastalığı varsa, "Bebeğinizi aldırmanız daha doğru olur" diyebilir misiniz?
Riski çok yüksek kromozom anomalisi varsa, ben de bir baba olarak gebeliğin sonlandırılmasını isterim. Bu çocukların yaşaması, büyük zorluklar içerir amabir hekim olarak gebeliğin sonlandırılmasına tek başıma karar veremem. Bunun için çocuk hastalıkları uzmanı, çocuk kalp cerrahisi, çocuk kardiyolojisi gibi uzmanlık dallarından hekimler bir araya gelir ve ortak bir karar alır. Bu kararla bebeğin yaşaması halinde ailenin karşılaşacağı riskler anlatılır. Tüm bu bilgilendirmeye rağmen aile gebeliğin devamını isteyebilir. Biz de ailenin kararına saygı duyarız.
Bebeğin ne zaman ameliyat edilmesi doğrudur?
Hipoplastik sol kalp sendromu, ana atardamar ve atardamar kapağında darlık ve kalpten damarların ters olarak çıkması durumlarında; bebekler doğduktan bazen birkaç saat, bazen de birkaç gün içinde tedavi ve ameliyata ihtiyaç duyabiliyor.

TÜP BEBEKTE RİSK DAHA YÜKSEK
Tüp bebeklerde kalp hastalığı riskinin daha yüksek olduğu söyleniyor. Bu bilimsel açıdan doğru mu?
Tüp bebek yöntemiyle doğan bebeklerde doğumsal kalp hastalığı, normal doğumlara göre daha fazladır. Bu bebeklere anne karnında fetal ekokardiyografi yapılmalıdır.

BAŞARI ORANI YÜZDE 95
"Ülkemizde her yıl 13-15 bin çocuk, doğumsal kalp hastalığıyla dünyaya geliyor. Bu çocukların yüzde 90-95'i tedavi ve ameliyatlarla hayata döndürülebiliyor. Bebek doğar doğmaz yapılan birçok kalp ameliyatında, yüzde 90 başarı sağlanıyor. Burada, geç kalınmaması ve doğru tanı konulması çok önemli. Bu bebeklerin üçte biri, ilk bir ay içinde tedavi ve ameliyata ihtiyaç duyuyor."

#Sayfa#

KARDİYOLOG VE CERAH KARAR VERİR
Hangi durumlarda ameliyat yerine kateter anjiyo yöntemi tercih edilebiliyor?
Bu işlemlerin hangi durumlarda yapılabileceğine, çocuk kardiyologları ve kalp cerrahları birlikte karar veriyor. Bu işlemlerin bazılarını şöyle sıralayabiliriz: Karıncıklar ve kulakçıklar arasındaki bazı deliklerin kapatılması, kalpten çıkan iki büyük damar arasındaki PDA kanalının kapatılması, akciğere giden damar kapağındaki darlıkların genişletilmesi ve darlıkların stent ile genişletilmesi...

BAZI SENDROMLAR KALBİ ETKİLEYEBİLİR
Kromozom anomalileri de bebeğin kalbini etkiler mi?
Bazı sendromlarda, mental geriliklerle birlikte gelişen anomalilerde kalp sorunlarını daha sık görüyoruz. Bu sendromlar şöyle:
Down sendromu: 'Atrio ventiriküler septal defekt' denilen karıncıklar ve kulakçıklar arasındaki delikler ile kapakların bozuk olduğu anomali, bu sendromda sıkça görülür.
Williams sendromu: Aort damarında ve akciğer atardamarlarında darlıklar ortaya çıkabilir.
Noonan sendromu: Kalpten çıkıp akciğere giden damarda darlık görülebilir.

HER 100 BEBEKTEN BİRİNDE GÖRÜLÜYOR
Anne ve babanın kalbinde doğumsal rahatsızlık varsa ne olur?
Anne-babasında veya kardeşlerinde doğumsal kalp hastalığı olan çocuklarda doğumsal kalp hastalığıyla karşılaşma ihtimali iki-üç kat daha fazladır. Bu, hemen gözünüzü korkutmasın çünkü böyle bir hastalık söz konusu olmasa da her 100 doğumdan birinde kalp hastalığı görülme riski var. Anne ve babasında kalp hastalığı olan bebeklerde ise bu risk yüzde 2-3'e çıkar.