Türkiye'nin en iyi haber sitesi

deposu

Giriş Tarihi: 3.5.2013 13:37 Güncelleme Tarihi: 3.5.2013 13:39

, enerji değeri neredeyse sıfır olmasına rağmen, açısından son derece zengin bir sebze.

nun içeriğinde bulunan yüksek miktardaki nin onu diğer yeşil yapraklı sebzelere göre hissedilir şekilde ön plana çıkardığını söyleyen Diyetisyen Nil Şahin Gürhan, "Semizotundaki asıl mucize; enerji değeri çok düşük, neredeyse sıfır olmasına rağmen; omega-3 yağ asidi açısından son derece zengin olmasıdır. Sadece 16 kcal/100g kalori içermesine karşın, yağ asitleri açısından bu kadar zengin ve işlevsel olması şaşırtıcı bir durum" diyor.

Omega-3 yağ asidi, beslenmenin işlevsel ve kaliteli olmasını sağlayarak sağlığı koruyor ve geliştiriyor. Gürhan'ın verdiği bilgiye göre, günlük beslenmenin içinde yeterli miktarda omega- 3 yağ asidi olması, kardiyovasküler hastalık riskini azaltıyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Yüksek düzeyde alındığında ise kan yağlarından trigliserit miktarını düşürücü etkiye sahip.

"Yeterli miktarda ve düzenli omega-3 yağ asidi almanın ayrıca tümör büyümesini durdurduğu bilimsel çalışmalarda savunulmaktadır" diyen Diyetisyen Gürhan, araştırmaların omega-3 yağ asidinin, çocuklarda beyin gelişimi, dikkat ve konsantrasyonda etkisini gösterdiğini söylüyor.

Gürhan, lif, vitamin ve mineraller yönünden de zengin olan semizotunun iyi bir A ve C vitamini kaynağı olduğunu da sözlerine ekliyor.

Kaynak: NTVMSNBC
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Omega-3 deposu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz