X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Zeytin çekirdeğini yutmayın!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Zeytin çekirdeğini yutmayın!

  • İHA
  • Giriş Tarihi: 5.5.2013 14:16

Halk arasında faydalı olarak bilinen zeytin çekirdeğinin yutulması uzmanlarca tavsiye edilmiyor.

Balıkesir'in Edremit ilçesinde faaliyet gösteren 'Kale Natürel' isimli araştırmalar yapan şirket, sofralık hazır zeytin çekirdeğinin yutulmasının insan sağlığına fayda sağlamadığını açıkladı. Zeytin çekirdeği kabuğunu ve kabuğun içindeki özü gelişmiş teknoloji ile inceleyen şirket, salamura edilmiş hazır zeytin çekirdeğinin kabuğunda ve kabuğun içinde faydalı bileşen kalmadığını tespit etti. Yapılan araştırmada, salamura edilmemiş, dalından kopmuş hali ile etinden ayrılan zeytin çekirdeğinin faydalı olduğunu belirledi.

Kale Natürel Şirketi ortağı ve araştırmacı Faruk Durukan, yutulan zeytin çekirdeğinin sindirim sistemini zorladığını söyleyerek, çiğ zeytinin çekirdeğinin kırılarak tüketilmesinde fayda olduğuna dikkat çekti. Ülkedeki çok sayıda üniversite ile Zeytin üzerinde onlarca bilimsel araştırmaya imza atan Durukan, "Zeytin çekirdeğinin dış kabuğunun içeriğinin selüloz ağırlıklı olduğu, sindirim sistemini zorladığı, işleme sırasında vücuda yararlı bir şey kalmadığını tespit ettik. Yaptığımız araştırmalarda, çekirdek içindeki zeytin ağacının embriyosu içindeki etken maddelerin HPLC analiz sonuçlarına göre, salamura işlemiyle fermente olduğu ve yapısının değiştiğini, iyileştirme etkisini kaybettiği tespit edilmiştir. Çiğ zeytin meyvesinden çekirdeği ayırıp, kırıp ve içi yenildiğinde etken maddelerin (Nüzhenid, tirasol ve hidroksitrasol) aktivitesini koruduğu HPLC analizlerimizde gözlenmiştir. Araştırma sonuçlarımızda, bu maddeler zeytin yaprağından daha yoğun olarak çekirdekte mevcut olduğundan sağlık açısından yenmesi uygun bulunmaktadır. Doğal malzemeleri, bedenimizin metabolizmasına uyumlu hale geldikten sonra tüketmeliyiz. Halk arasında yayılan sağlık ile ilgili bilgileri sağlıkçılar ve araştırmacılardan duymadan vücutlarında denemeyiniz" dedi.

Dünyanın en büyük bitki özü reaktörü ve Türkiye'nin en büyük bitki özü üretim tesislerinin geliştiricisi Faruk Durukan, dünyanın 3 bin yıldır çözüm bulamadığı zeytin karasuyunu faydalı hale getirmeyi başarmış, zeytin yaprağı çayını bulmuş, zeytin çekirdeğinden dünyanın en kaliteli aktif karbonunu üretmişti. Durukan, zeytin özünden ilaç ham maddeleri elde edip, İsviçre gibi ilaç sanayinde dünya devi ülkelere ihraç ediyor. Faruk Durukan 2011 yılında zeytin üzerine yaptığı bir bilimsel çalışması ile bilim dalında Nobel Ödülü'nü aday gösterilerek Türkiye'nin gururu olmuştu.

kalan karakter 1000

coşkun atak coşkun atak

ben bir senedir yutuyorum, mide kaynaması, yanması ve ağzıma su gelmesi kalmadı..

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 02.01.2016 16:03
whyman whyman

saolun

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 12.12.2015 19:12
çekirdek çekirdek

boşver gitsin

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır2
cevapla 14.05.2015 00:15
zeytin çekirdağa zeytin çekirdağa

dünya ilaç şirketlerine hammadde temin eden bir firmadan başka açıklama beklenemezdi zaten.amaçları herkesi ürettikleri ilaçlara bağımlı yapmak gibime geliyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 06.04.2015 18:45
Selim Yavaş Selim Yavaş

Doğru değil, bizzat denedim, kabızlığa ve basura iyi geliyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır0
cevapla 04.03.2015 17:39

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.