Türkiye'nin en iyi haber sitesi

için olmayın

Giriş Tarihi: 5.11.2013 11:09 Güncelleme Tarihi: 5.11.2013 11:10

Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Prof. Dr. Neriman İnanç, ün içeriğinde bulunan 40'tan fazla besin öğesi ile bağışıklık sistemini de güçlendirdiğini, gibi kış hastalıklarını önlediğini söyledi.

İnanç, yaptığı açıklamada, havaların soğumaya başlamasıyla birlikte gribal enfeksiyonlarda görülen artış nedeniyle, bağışıklık sistemini güçlendirmek için düzenli olarak içilmesini önerdi.

Mevsim değişimiyle birlikte görülen bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucu üst solunum yolu enfeksiyonlarında artma gözlendiğini belirten İnanç, "İçeriğinde 40'tan fazla besin öğesi bulunan süt tüketimi; grip, soğuk algınlığı, gibi kış hastalıklarının önlenmesinde önemli rol oynuyor" dedi.

İnanç, sütün yaşamsal bir sıvı olduğunu ve yaşamın her evresinde önemli olduğuna dikkat çekerek şunları kaydetti:

"Sütün içeriğinde bulunan 40'tan fazla besin öğesinin savunma sistemini oluşturan hücrelerin iyi çalışmasını sağlayarak vücudu enfeksiyonlara karşı koruyor. Sütteki temel besin maddeleri protein, yağ, süt şekeri, mineral maddeler ve vitaminlerdir. Her gün düzenli olarak içilen iki bardak süt, çocuk ve yetişkinlerin günlük mineral ihtiyacının tamamını karşılayabilmektedir. Sütün içerisinde bulunan yağ çok zengin bir enerji kaynağıdır ve esansiyel (mutlaka dışarıdan alınması gerekli) yağ asitleri ile A, D, E, K vitaminlerini de barındırması açısından önemlidir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Süt için faranjit olmayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz