X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Faranjit nasıl geçer?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

nasıl geçer?

  • Giriş Tarihi: 25.2.2015 14:12 Güncelleme Tarihi: 16.9.2015 15:33
Faranjit nasıl geçer?
Faranjit nasıl geçer?

Çeşitli şekillerde kendini belli eden bu rahatsızlık çoğunlukla boğaz bölgesinde oluşan ağrı hissi ile tanımlanmaktadır. Peki nasıl geçer?

Kış aylarında en sık karşılaştığımız hastalıklar arasında yer alan "farenjit", boğazın arka duvarının bazen mikrobik, bazen metabolik, bazen de çalışılan ortamın ısısına, tozuna bağlı olarak reaksiyon göstermesiyle ortaya çıkıyor. Farenjit ortaya çıktığında, ses kısıklığı, boğazda kuruluk, yanma, ağrı, yutkunma zorluğu, toz ve yiyeceklere karşı hassasiyet oluşur. Çeşitli şekillerde kendini belli eden bu rahatsızlık çoğunlukla boğaz bölgesinde oluşan ağrı hissi ile tanımlanmaktadır.

belirtileri nelerdir?

Boğazda yanma şeklinde ağrı ve boğazda kaşıntı
Yutkunma ihtiyacı olduğunda zorlanma hissi
Öksürme ve ses kısıklığı
Ateş, yorgunluk hissi
Burun akıntısı
Toza ve bazı yiyeceklere için hassasiyet duyma

?

Aslına bakılırsa bu sağlık sorununa çözüm olan bir tek metot uygulanmamaktadır. Faranjite iyi gelen uygulamalar konusunda şunlar önerilmektedir ;

Günlük olarak 3-4 fincan kadar adaçayı içebilirsiniz. Adaçayının antiseptik özellikler göstermesi nedeniyle hızlı bir şekilde iyileşmeyi sağlar.
Çok sıcak yada çok soğuk içecek ve gıdalar tüketmemeniz gerekir. Çünkü çok soğuk ve çok sıcak maddeler boğazdaki tahriş oranını arttırırlar, bu nedenle faranjit dahada azabilir.

Beslenmede acı, ekşi, baharatlı gıdalardan uzak durmanız önerilir. Sıvı şeklindeki gıdaları daha fazla tüketmeye bakın, örneğin çorba gibi.
Koyu çay, kahve ve asitli içeceklerin tüketilmesi faranjitin dahada kötü hale gelmesine yol açar.

Konuşurken yüksek sesle konuşmayı alışkanlık haline getirmeyin. Mümkün olduğunca düşük ses tonlarında konuşun. Bağırmak faranjit için oldukça zararlıdır.

Faranjit hastalığı boğazda kaşınma ve kuruluğa neden olur. Bu nedenle bu hastalar uyumaya çalıştıklarında büyük sıkıntılar çekerler. Özellikle boğaz kuruluğu nedeniyle rahat uyuyamama sorunu oluşur. Hastanın baş ucunda bir bardak ılık su bulundurmak iyi olacaktır. Boğaz kuruluğu nedeniyle gece uyanan hasta ılık su içerek rahatlayabilir.

Faranjit hastalığı için diğer önemli bir öneri hastanın bol bol sıvı tüketmesidir. Bu konuda dikkat edilecek konu tüketilecek sıvının soğuk yada sıcak olmaması, ılık olmasıdır. Bu öneri aslına bakılırsa genel anlamda boğaz hastalıklarına karşı önerilmektedir.

Sigara içicisi değilseniz bile sigara içilen ortamlarda bulunmanız faranjit için oldukça olumsuz etkiler yapar. Bu nedenle bu öneriye mutlaka uyulması gerekir.

Tüm bu öneriler sağlık uzmanları tarafından uygulanması istenilen önerilerdir. Bu önerilerden önce tabi ki kullanılması gerekenler tıbbi ilaçlardır.
Faranjit hastalığı için uygulanan tıbbi tedaviler

Faranjit hastalığı antibiyotik tedavisi ile geçirilebilir.Hastalığı oluşturan bakterilerin etkisiz hale getirilmesi hastanın iyileşme süresini kısaltacaktır. Antibiyotik tedavisi dışında ateş düşürücü, öksürüğü gidericiler ve alerjik sorunu olanlar için de alerji giderici ilaçlar verilmektedir. Faranjit hastalığı belirli bir neden olmadan da görülebilir.