X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Adı masum kendisi değil: Çikolata kisti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Adı masum kendisi değil: Çikolata kisti

  • Giriş Tarihi: 18.8.2015
Adı masum kendisi değil: Çikolata kisti
Adı masum kendisi değil: Çikolata kisti

Çikolata kisti, çoğu kez yıllarca doğru tanı konmaması veya ciddiye alınmaması sebebi ile kısırlaştırıcı etki yapabiliyor. Kronik ağrı ve cinsel ilişkide ağrı başta olmak üzere birçok şikayete sebep olarak yaşam kalitesini kötü etkiliyor

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Op. Dr. Serkan Oral, çikolata kisti ile ilgili sorularımızı yanıtladı…

Çikolata kisti ne demek?
Rahmin iç katmanı olan endometrium yapısı, kadının her adet döneminde kalınlaşır. Bu kalınlaşma, olası bir gebelik için her ay rahmin hazırlanmasıdır. Şayet gebelik gerçekleşmezse yani yumurta ile sperm buluşmazsa, kalınlaşan rahim iç katmanı ayın belirli günlerinde kanama ile vücuttan atılır. Endometrium hücreleri, çeşitli sebepler dolayısı ile rahim dışında farklı bir yere yerleşebilir. Bu hastalığa 'Endometriozis' denir. Yerleştikleri alanda ise rahimde gösterdikleri davranışı sergilemeye devam ederler. Yani her ay, adet döneminde olduğu gibi dökülürler. Bu kanama zaman içinde birikir. Biriken alanda ise yapışıklık ve kitleler meydana gelir. Endometirum yani rahim iç katmanı hücrelerinin yumurtalıklara yerleşmesi neticesinde zaman içinde kistik yapılar meydana gelir. İşte bu kistik yapılara 'çikolata kisti' denilmektedir.

Neden adı çikolata kisti?
Çikolata kistleri görünüşleri, yoğunlukları ve renkleri bakımından erimiş bir çikolatayı andırmaktadır. Bu sebeple ismi 'çikolata kisti'dir.

En sık kimlerde görülüyor?
• Hiç doğum yapmamış kadınlarda
• Ailesindeki kişilerde çikolata kisti olan kadınlarda
• Adet düzeni sık olan ve kanaması uzun süren kadınlarda
• Adet kanının dışarıya akış yolunda tıkanıklık olan kadınlarda
• Bağışıklık sistemi güçlü olmayan kadınlarda daha yaygın olarak görüldüğü tespit edilmiştir.

#Sayfa#

BİR SENE İÇİNDE HAMİLE KALINMALI

Çikolata kisti kısırlık sebebi olarak gösterilebilir mi?
Kısırlık sebebiyle bir uzmana başvuran kadınların yüzde 35'inde çikolata kisti tespit edilmektedir. Çikolata kisti, erken evrelerinde dahi gebe kalmayı zorlaştırabilir. Tedavi edilmediği sürece ilerleyecek ve gebe kalmayı daha da zorlaştıracaktır. Bu sebeple de çikolata kistleri kısırlığa kesin bir sebep olarak gösterilemese de kısırlığa yol açabilecek bir sebeptir. Çikolata kistinin tedavi edilmesinden sonra çiftlere bir sene boyunca gebe kalmaları için zaman tanınır. Bu sürede düzenli ve korunmadan cinsel ilişkide bulunmuş olan çiftler halen gebelik sağlayamıyor ise tüp bebek yöntemine başvurmak gerekir.

Çikolata kistlerinin teşhis ve tedavisi nasıl yapılıyor?
Çikolata kistinin sebep olduğu belirtiler ve belirtilerin hangi derecede yaşandığı hastalığın evresine ve kistlerin özelliklerine bağlıdır. Bazı çikolata kisti hastalarında herhangi bir belirti söz konusu değildir; çikolata kistleri rutin jinekolojik muayeneler sırasında doktor tarafından tespit edilebilir. Çikolata kistinde; adet sancıları oldukça şiddetli yaşanır, kanama sebepli meydana gelen yapışıklıklar kısırlığa yol açabilir. Hasta, cinsel ilişki sırasında ağrı duyabilir. Çikolata kistleri, ultrason aracılığı ile oldukça kolay bir şekilde tespit edilebilir. Çikolata kistleri, kendilerini en yaygın olarak adet sancılarıyla ortaya çıkarırlar. Bu gibi şikayetlerele bir uzmana başvuran hastada çikolata kistleri, jinekolojik muayene ve ultrason ile de tespit edilebilir. Çikolata kisti için kullanılan tedaviler; hastanın yaşına, çocuk isteyip istemediğine ve kistlerin özelliklerine göre belirlenir. Kimi zaman çikolata kistleri, erken evrede teşhis edilmiş ise yalnızca gözlem tedavisine başlanır. Kist sık sık kontrol edilir ve gerekli tedbirler alınır. Medikal tedavi ile hastanın ağrıları ve çikolata kistine ait diğer belirtiler azaltılmaya çalışılır. Şayet ilaç tedavisi işe yaramıyor ise cerrahi tedaviye başlanabilir. Cerrahi tedaviler, çikolata kistinin en etkin ve kesin tedavisidir. Hastanın durumuna göre veya kistin büyüklüğüne göre açık cerrahi veya kapalı yöntem yani laparoskopik operasyon planlanabilir. Tecrübeli cerrahlar artık günümüzde kapalı yöntemle ameliyatı tercih etmekteler.

Bu kistler ağrı yapıyor mu?
Çikolata kistleri; çoğunlukla adet döneminde yaşanan şiddetli sancılarla kendini belli etmektedir. Bunun dışında çikolata kisti olan kadınların bir kısmı cinsel ilişki sırasında derinde bir ağrı duymaktadır. Bu ağrıları pelvik ağrı da takip etmektedir. Bu sebeple de çikolata kisti, ağrıya sebep olmaktadır. Adet döneminde yaşanan sancılar, basit ağrı kesiciler ile dindirilemez. Rahim iç tabakasının yumurtalık gibi rahim dışına yerleşmesi neticesinde meydana gelen kanamalar, iltihabi reaksiyonlara yol açar. Bu reaksiyonlar da ağrıya sebep olmaktadır. Adet döneminde geçmeyen ağrılar da bu sebeple yaşanmaktadır.

Çikolata kistlerinin diğer kistlerden farkı nedir?
Çikolata kistlerinin diğer kistlerden farkı; tedavisinin daha zor olmasıdır. Çikolata kistinin en etkin ve kesin tedavisi cerrahi yöntemler olarak kabul edilse de, başarılı uygulanmış bir cerrahi operasyon ardından dahi yeniden çikolata kistinin nüksettiği görülebilir. Bu konuda diğer kistlerden ayrılmaktadır. Diğer kistler, çikolata kisti kadar açık ve şiddetli şekilde belirti vermeyebilir.

#Sayfa#

REGL DÖNEMİNDE BURNUNUZ DA KANIYORSA DİKKAT!

Çikolata kisti hangi belirtilerle kendini gösterir?
Çikolata kistleri, genellikle şiddetli adet sancıları ile kendini belli etmektedir. Bunun dışında adet dönemlerinde kadınlarda eş zamanlı olarak burun kanaması da görülebilir. Pelvik ağrı dediğimiz, karnın alt bölümünde ya da kasıkta hissedilen ağrılar ve cinsel ilişki sırasında derin hissedilen ağrılar; çikolata kisti ile karakterize edilmiş belirtilerdir. Ayrıca gebe kalmakta zorluk çekmek de çikolata kisti olan kadınların doktora başvurma sebebi olabilir. Nadir olarak da; dışkıda kan olması, idrara çıkarken zorlanma, vücutta oluşan sebepsiz morluklar da çikolata kisti belirtisi olabilir.

Kistler, rahimde herhangi bir sorun yaratır mı?
Çikolata kistinin rahimde herhangi bir soruna yol açıp açmayacağı günümüze kadar sıkça araştırılan bir konu olmuştur. Elde ettiğimiz veriler neticesinde, rahim kanseri ve çikolata kisti arasında herhangi bir ilişki bulunamamıştır. Ancak bu kistlere yol açan hastalık olan endometriozisin rahim kas tabakasında bulunması durumunda gebelik oluşması zorlaşabilir. Ayrıca düşüklerin oranı da artar.

Her kadında çikolata kisti görülür mü?
Çikolata kisti kadınlar arasında en yaygın görülen sorunlardan biridir. Üreme çağındaki, hiçbir yakınması olmayan kadınların yüzde 2-18'inde rastlantısal olarak, kasık ve alt karın bölgesinde ağrısı olan kadınların yüzde 5-21'inde, bebek sahibi olmakta zorluk yaşayan (infertil) kadınlarda ise yüzde 5-50'lere kadar değişen oranlarda görülmektedir.