X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Araç tutmasına karşı önleminizi alın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

na karşı önleminizi alın

  • Giriş Tarihi: 22.9.2015 17:07
Araç tutmasına karşı önleminizi alın
Araç tutmasına karşı önleminizi alın

Özellikle tatil zamanı birçok kişi nedeniyle yolculuğa çıkmak istemez. Araca bindiğiniz anda başlayan ve kusma, size yola çıkmadan hayatı zehir eder. Eğer sizin de araç tutması gibi sorununuz varsa işte yapmanız gerekenler...

Oldukça yaygın bir sorun olan özellikle kadın ve çocuklarda ortaya çıkar. Tatil zamanlarında otobüse binmekten çekinen bu insanlar için yol boyu ve kusma sorunu yaşam kalitelerini düşürür. Uzmanlar, Türkiye'de her üç kişiden birinin hayatı boyunca araç tutması sorunu yaşadığını belirterek alınacak önlemleri şöyle sıralıyor:

#Sayfa#

BEYNE YANLIŞ UYARI GİDİYOR

Araç tutması ya da hareket hastalığı olarak da bilinen rahatsızlığa aslında iç kulak, gözler, kas ve eklem reseptörlerinden beyine ulaşan çelişkili informasyonlar neden oluyor. Yolculuk esnasında ise denge sistemi beyne zıt iletiler gönderiyor ki, bu durumda hastalığı ortaya çıkarıyor.

#Sayfa#

NE YAPILMALI?

Uzun otobüs, araba veya uçak yolculuklarında sıkıntı yaşamak istemiyorsanız alacağınız basit önlemler, seyahatinizi rahat geçirmenize yardımcı olacaktır.

- Seyahat öncesinde sindirimi güç yağlı ve baharatlı yiyecekler tüketmekten kaçının. Çünkü bu tarz gıdalar mide bulantısını tetikler. Hafif gıdalar tercih etmelisiniz ki yol boyunca mideniz bulanmasın.
- Yolculuk boyunca sizi rahatsız eden kötü kokulardan kaçınmaya çalışın.
- Sigara, kafein ve tuz gibi dolaşımı bozan ürünlerden de uzak durmak gerekir.
- Ani hareketler uzak durun. Özellikle başınızı ani hareket ettirmeyin.
- Yolculuk sırasında kitap okumayın ve gidiş yönüne ters yöndeki koltuklara oturmayın.