Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Doğal güneş gözlüğü:

Giriş Tarihi: 8.11.2015 15:58
Doğal güneş gözlüğü: Ispanak

İlerleyen yaşa bağlı olarak görme kaybı yaşanabilir. Vitamin deposu olan ise katarakt riskini önemli oranda azaltır. Doğal güneş gözlüğü etkisi yapar...

Yaşımız ilerledikçe birçok organ işlevini kaybetmeye başlar. Bu organların başında ise göz gelir. A vitamininin yeterli miktarda tüketilmesi nı korur. Balık yağı, karaciğer, böbrek, süt, yumurta sarısı, buğday, havuç, mantar, fıstık, ceviz ve domates gibi besinler, A vitaminini deposu besinlerin başında gelir. İşte göz sağlığını koşuşan besinler:

Havuç: İçindeki beta-karoten (A vitamini), gözün retina (sinir) tabakasında ışığı algılayan hücreler için gereklidir. Havuç, A vitamini sayesinde görme kaybını yüzde 50 oranında azaltır.

Portakal: C vitamini deposu portakal, göz kuruluğunu önler.

Patates: A vitamini açısından zengin bir besin olan patates, katarakt riskini azaltır. Görme kaybını önemli oranda önler.

Somon: Retina ve gözün dış bölümünde bulunan önemli bir yağ asidi olan dokosaheksaenoik asit, göz sağlığını korur. Bu asit, daha çok somon, uskumru, sardalye gibi balıklarda bulunur.

Biber: C vitamini açısından zengindir. Diyabet hastalarının gözlerini korumak için düzenli olarak C vitamini almaları gerekir.

Ispanak: İçerdiği doğal antibiyotikler ile görme bozukluklarına karşı etkilidir. Aynı zamanda yaşla birlikte ortaya çıkan katarakta karşı korurken, doğal güneş gözlüğü olarak güneşten gelen zararlı mavi dalgaları da filtreler.

Brokoli: Görmemizi iyileştiren lutein ve betakaroten bakımından çok yararlıdır.

Yumurta: E vitamini ve Omega-3 kaynağı olan yumurta gözler için çok önemli olan lutein bakımından zengindir.

Kaynak: Takvim
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğal güneş gözlüğü: Ispanak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz