X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Kanserle mücadelede etkili besinler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Kanserle mücadelede etkili besinler

  • Giriş Tarihi: 3.12.2015 16:03 Güncelleme Tarihi: 3.12.2015 16:05
Kanserle mücadelede etkili besinler
Kanserle mücadelede etkili besinler

Kanserle mücadelede organik gıdalar başrolde... Koyu yeşil yapraklı sebzeler kalın bağırsak; nar ve brokoli meme; havuç cilt; kabak çekirdeği ise prostat kanserinden koruyor...

Son yıllarda çığ gibi artan kanser vakaları herkesi korkutuyor. Kanserle nasıl mücadele edileceğini bilmek, korunmayı öğrenmek, bu amansız hastalığa karşı zafer kazandırıyor. İstanbul Florence Nightingale Hastanesi Sağlıklı Yaşam Merkezi Direktörü Dr. Özgür Şamilgil, kalın barsak (kolon) kanserinin akciğer kanserinden sonra en sık rastlanan ikinci kanser türü olduğunu söyledi.

#Sayfa#

KORKMA, DOĞRU BESLEN!

"Kolon kanserinin oluşumunda yüzde 70 oranında yanlış beslenme rol oynuyor" diyen Dr. Şamilgil, organik beslenmenin sağlık için, özellikle de kanserden korunmada büyük önem taşıdığını vurguladı. Dr. Şamilgil, amansız hastalıktan korunmak isteyenlere doğal beslenme reçetesi verdi...

Kalın bağırsak kanseri: Koyu yeşil yapraklı sebzeler kalın bağırsak kanserine karşı koruyor. Ayrıca, kalp krizi ve felç riskini azaltıyor.

Meme kanseri: Bu kanser türünekarşı, nar, havuç, domates (veya yaz salçası), brokoli, karnabahar, kırmızı ve beyaz lahana, turunçgiller ve semizotu etkili oluyor.

Cilt kanseri: Havuç aynı zamanda kalın bağırsak, böbrek, cilt kanseri ve lenfomaya karşı koruma sağlıyor.

Prostat kanseri: Kabak çekirdeği, brokoli, lahana, karnabahar, balık, domates (yaz salçası) tüketimi, prostat kanserine karşı koruyucu etki gösteriyor. Soya ve keten tohumu ölçülüyü kaçırmamak kaydıyla kullanıldığında menapozdaki ateş basmalarına iyi geliyor, kemik erimesini yavaşlatıyor meme kistlerine karşı koruyor.

Güçlü bağışıklık: Mevsiminde posasıyla tüketilmek şartıyla koyu kırmızı gıdalar, ahududu, çilek, yaban mersini, böğürtlen, karadut, şalgam, mantar, bölgenizde üretilen bal, bağışıklık sistemini güçlendiriyor, romatizmal hastalıklara karşı da koruyor.

#Sayfa#

BALIK AMA HANGİSİ?

Açık denizlerde, soğuk suda yaşayan Omega-3'den zengin (organik) balık tüketimi, kalp-damar hastalıkları, romatizma, allerji ve kansere karşı koruyucu etki gösteriyor. Ağır metal içerikleri yüzünden kıyılara yakın iç deniz balıklarından, büyük (yaşlı) balıklardan ve dip balıklarından kaçınmak gerekiyor.

#Sayfa#

'ALBENİSİNE KAPILMAYIN'

Kanser ve müzmin birçok hastalıktan korunmak için organik ürün tüketilmesini öneren Dr. Özgür Şamilgil, "Her organik gıda, gerçekte organik olmuyor. Organik beslenmiş hayvanın eti, sütü, yağı, yoğurdu ve yumurtası faydalı maddeler içeriyor" diyor. Dr. Şamilgil, "Kokusu, rengi, lezzeti kimyasal yapay katkılarla çekici hale getirilmiş, saf şekerli, unlu, bayatlanması engellenmiş ambalajlı gıda tüketiminden uzak durmak gerekiyor" uyarısında bulunuyor.

Kaynak: Takvim